Izraelský voják je obviněn ze zabití Palestince, kauza rozdělila veřejnost

Jeruzalém - Izraelský voják (19), který zastřelil bezbranného a na zemi ležícího palestinského útočníka, byl obviněn ze zabití. Kauza je výjimečná, není tak známo, jaký trest mladíkovi před vojenským soudem hrozí.

Událost rozdělila izraelskou společnost i vládu na zastánce a odpůrce tohoto činu. Obhájce Ejal Besserglick bude žádat plné zproštění viny.

Voják zasahoval minulý měsíc při útoku, při němž Palestinec ještě s dalším mužem zaútočil nožem v Hebronu. Vojáci po obou začali střílet, jednoho zabili hned, druhý zůstal ležet na zemi, ale ještě se hýbal a nikoho nemohl ohrozit.

Vyšetřovaný voják na muže vystřelil znovu a zasáhl ho do hlavy. Jak při vyšetřování uvedl, vystřelil ze strachu. Obával se totiž, že by muž mohl mít na sobě sebevražednou vestu s výbušninami.

Na úterní večer je do ulic Tel Avivu svoláno shromáždění, jehož cílem je vyjádřit podporu vězněnému vojákovi. Na akci by měli vystoupit známí izraelští hudebníci.

Související

Benjamin Netanjahu

Izraelský parlament schválil své rozpuštění. Politici křičeli na Netanjahua, ze sálu musel odejít

Izraelský parlament se po schválení série vysoce kontroverzních zákonů oficiálně rozpustil, čímž zemi definitivně nasměroval k parlamentním volbám vypsaným na sedmadvacátého října. Samotný závěr zasedání provázely bouřlivé scény, během nichž desítky opozičních zákonodárců křičely na premiéra Benjamina Netanjahua slova o hanbě a vyzývaly ho k odchodu. Atmosféra v sále byla natolik napjatá, že předseda vlády nakonec jednací síň před jedním z klíčových hlasování opustil. Koalice vedená stranou Likud si však i bez jeho přítomnosti dokázala většinu pojistit a legislativní smršť úspěšně dokončit.

Více souvisejících

Izrael Izraelská armáda palestina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

včera

včera

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

včera

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy