Bejrút - Vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh dnes označil Donalda Trumpa za nejrasističtějšího prezidenta ve vztahu k muslimům. Informovala o tom agentura AP. Podle Nasralláha, jehož hnutí považují USA za teroristickou organizaci, se Trump zajímá jen o peníze a o to, aby vypadal důležitě.
"Co Trump chce? Chce peníze a Izrael, a tak si Saudové myslí, dáme mu peníze, abychom měli krytá záda," řekl dnes Nasralláh v projevu u příležitosti 17. výročí stažení okupačních vojsk Izraele z jihu Libanonu. Reagoval tak na nedávný podpis dohody USA a Saúdské Arábie v hodnotě zhruba 110 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč) o dodávkách zbrojní techniky a služeb.
Šíitský vůdce také kritizoval Trumpovo vystoupení na nedělním summitu arabských zemí v Rijádu. Americký prezident využil podle Nasralláha schůzku k tomu, aby tyto státy poštval proti Íránu. Trump i jeho hostitel, saúdský král Salmán, v neděli na summitu označili íránský režim za jednoho z hlavních šiřitelů násilí v regionu.
Íránský prezident Hasan Rúhání v reakci nato v pondělí řekl, že dosáhnout stability v blízkovýchodním regionu naopak nelze bez spolupráce s Teheránem. Totéž dnes prohlásil Nasralláh, podle něhož je dialog s Íránem jedinou možnou cestou vpřed.
Hnutí Hizballáh (Alláhova strana) vzniklo v roce 1982 během první libanonské války, kdy Izrael ve snaze potlačit palestinské hnutí odporu vpadl do Libanonu a okupoval téměř polovinu země. Cílem Hizballáhu bylo vypuzení izraelských jednotek ze země, což se podařilo až v roce 2000.
Z hnutí odporu se postupně stala v Libanonu široce uznávaná strana Hizballáh, která se počátkem 90. let poprvé dostala i do parlamentu a v roce 2005 jeho zástupci poprvé usedli ve vládě.
Některé země považují Hizballáh za teroristickou organizaci, některé státy za teroristické označují jen jeho vojenské křídlo.
Hizballáh je také spojencem syrského prezidenta Bašára Asada a jeho jednotky bojují na straně režimu v syrské občanské válce.
Související
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
Donald Trump , Hizballáh , Hasan Nasralláh (vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh) , libanon
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 1 hodinou
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 2 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 2 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 3 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 4 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 5 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
Americký prezident Donald Trump sdělil Kongresu, že boje s Íránem byly zastaveny kvůli probíhajícímu příměří, takže nemusí zákonodárce žádat o jejich souhlas s vojenskou operací. Trump napsal kongresmanům dopis, v němž vše zdůvodnil, uvedla BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková