Saúdský král jmenoval nového korunního prince, zaujímá kritický postoj k Íránu

Rijád - Král Saúdské Arábie Salmán jmenoval dnes svého syna Muhammada bin Salmána (31) novým korunním princem. V této roli vystřídal sesazeného Muhammada bin Najífa. Muhammad byl také povýšen na místopředsedu vlády, přičemž zůstal ministrem obrany. V Mekce se má večer konat veřejný občanský slib poslušnosti novému korunnímu princi.

Povýšení Muhammada bin Salmána se sice očekávalo, ale oznámeno bylo překvapivě v době, když Rijád řeší krizi kolem Kataru a Íránu. Podle králova dekretu byl dosavadní korunní princ Muhammad bin Najíf uvolněn ze všech svých dosavadních funkcí.

Muhammad bin Salmán byl dosud jeho zástupcem, ale měl velké pravomoci, kromě jiného řídil operace své země v jemenské válce. Rozhodoval také o energetické politice a měl na starosti ekonomické reformy, které mají království pomoci vymanit své hospodářství ze závislosti na ropě.

Sadská Arábie už dva roky provádí reformy, snižuje štědré subvence a ohlásila plán částečné privatizace státní ropné společnosti Aramco. Muhammad bin Salmán loni ohlásil, že chce skoncovat se "závislostí" své země na těžbě ropy.

Jak napsala agentura Reuters, do Salmánova jmenování králem v roce 2015 byl jeho syn Muhammad v Saúdské Arábii téměř neznámý. Situace se ale za dva roky změnila a jeho portréty teď zdobí zdi, okna automobilů a jsou využívány k reklamě. Kromě toho, že dostal na starost ministerstvo obrany s jedním z nejvyšších rozpočtů na světě. Princ Muhammad stojí rovněž v čele nejvyšší rady společnosti Aramco, což je pozice dosud svěřovaná technokratům, kteří nebyli členy královské rodiny.

Muhammad bin Salmán zaujímá jednoznačně kritický postoj k Íránu, který je dlouhodobým soupeřem Saúdské Arábie. V květnu princ řekl, že Írán usiluje o to získat kontrolu nad islámským světem a šířit šíitskou doktrínu.

Odborník na Blízký východ Kristian Coates Ulrichsen řekl, že změna určila politiku Saúdské Arábie na mnoho desetiletí a skoncovala s nejistotou. "Bude zde (princ Muhammad) 50 let. Určuje to směřování Saúdské Arábie v 21. století," sdělil Ulrichsen. John Sfakianakis z rijádského výzkumného centra pro Perský záliv považuje změnu "za významné povzbuzení ekonomickému reformnímu programu Vision 2030". Profesor z Princetonské univerzity Bernard Haykel řekl, že král svým dekretem zabránil možným sporům o následnictví. "Je to hladké a nekrvavé předání. Otázky následnictví teď budou jasnější...nehrozí už pochyby o to, kdo bude příštím vládcem," sdělil Haykel.

Saúdská Arábie je islámská absolutní monarchie. Základem právního systému je šaría. Islámským právem by se podle ústavy, kterou představují korán a sunna, měl řídit i král, ten má ale i poslední slovo v ústavních sporech. Výkonnou moc představuje panovník. Ten zastává i funkci předsedy vlády, kterou každé čtyři roky jmenuje on sám a je v ní několik členů královské rodiny.

Pětkrát denně probíhá modlitba v délce 20-30 minut, během které jsou všechny úřady, obchody a restaurace zavřené. Časy modliteb nejsou stálé. Jejich časy jsou publikovány v místním denním tisku, existuje i řada aplikací pro chytré telefony.

Praktikovat jiné než muslimské náboženství je povoleno pouze v soukromí. Není dovoleno nosit viditelně křížek na krku, oslavovat na veřejnosti Vánoce či Velikonoce, nebo jinak ”propagovat” jakékoliv jiné náboženství než islám. Nemuslimové nemají přístup do měst Mekka a Medína a dalších muslimských významných míst.

Ženy na veřejnosti povinně nosí dlouhý plášť, tzv. abáju, a zakrývají si vlasy. V případě mužů není vhodné nošení krátkých kalhot či tílka bez rukávů, upozorňuje MZV ČR. Nad dodržováním chování v souladu s islámským učením dohlíží náboženská policie - mutawa. V současné době je pracovník náboženské policie povinen předložit svůj identifikační průkaz a legitimovat případného viníka může pouze za přítomnosti policie.

Související

Prezident Trump Prohlédněte si galerii

NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor

Americký prezident Donald Trump musel nečekaně zastavit operaci „Projekt Svoboda“, jejímž cílem bylo prolomit íránskou blokádu v Hormuzském průlivu a zajistit bezpečný průjezd lodí. K tomuto náhlému obratu došlo pouhých 36 hodin po spuštění akce poté, co klíčový spojenec v Perském zálivu – Saúdská Arábie – zablokoval americké armádě přístup ke svým základnám a vzdušnému prostoru.
Saúdská Arábie

Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu

Saúdská Arábie vydala ostré varování adresované Teheránu, ve kterém označila Írán za budoucího „největšího poraženého“ v případě další eskalace probíhajícího konfliktu. Rijád ve svém oficiálním prohlášení odsoudil dlouhodobou kampaň íránské agrese, která je namířena nejen proti Království, ale i proti dalším členským zemím Rady pro spolupráci v Perském zálivu (GCC).

Více souvisejících

Saúdská Arábie Salmán (bratr saúdského krále Abdalláha ibn Abdal Azíz Saúda) Írán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách

Americký nejvyšší soud vydal zásadní rozhodnutí týkající se pravomocí hlavy státu, které přineslo Donaldu Trumpovi jeden velký úspěch, ale také tři porážky. Soudci zrušili téměř sto let starý precedens z éry prezidenta Franklina Delana Roosevelta a přiznali prezidentovi širokou pravomoc odvolávat komisaře nezávislých regulačních orgánů. Podle většinového názoru předsedy soudu Johna Robertse jsou podřízení vykonávající prezidentskou moc odpovědní přímo prezidentovi, a ten se pak odpovídá lidu.

před 5 hodinami

včera

střela Flamingo

Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl

Ukrajinská těžká střela s plochou dráhou letu FP-5 Flamingo, kterou vyvinula kyjevská společnost Fire Point, zaznamenala v noci z 26. na 27. června svůj dosud nejúspěšnější bojový křest. Podle oficiálních ukrajinských zdrojů i nezávislých analytiků zasáhly tři z pěti vypuštěných střel vojensko-průmyslový komplex Titan-Barrikady ve Volgogradu v Ruské federaci, což je zhruba 500 až 900 kilometrů od předpokládaných míst startu. 

včera

Ilustrační foto

Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů

Evropu v současné době sužuje historická vlna veder, která přepisuje teplotní rekordy na celém kontinentu. Francie zažila své vůbec nejteplejší dny v historii, kdy v západních oblastech rtuť teploměru vystoupala na 39 až 43 stupňů Celsia, a zaznamenala také nejteplejší noc s průměrem 21,6 stupně Celsia. Celostátní průměrná teplota 29,9 stupně Celsia představuje nejvyšší hodnotu od začátku měření v roce 1947, přičemž 147 francouzských měst dosáhlo svých historických červnových maxim. Velká Británie zaznamenala nejteplejší červnový den od začátku měření s teplotou 36,1 stupně Celsia a červnové rekordy padly také v Česku, ve Španělsku, Německu, Rakousku, Nizozemsku a Švýcarsku.

Aktualizováno včera

včera

Petr Macinka

Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil

Ministr zahraničí Petr Macinka se po jednání vlády omluvil za své víkendové vystoupení na folklorním festivalu ve Strážnici. Uvedl, že na akci nejel nikoho provokovat, a vyjádřil lítost nad tím, že na celou situaci doplácí samotné město Strážnice. K incidentu se vyjádřil také premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který Macinkovo vystoupení označil za ne úplně šťastné.

včera

Andrej Babiš

Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš

V čele české delegace na nadcházejícím červencovém summitu NATO v turecké Ankaře stane premiér Andrej Babiš (ANO), nikoliv prezident Petr Pavel. Předseda vlády oznámil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) již v pátek oficiálně zapsal prezidenta i jeho doprovod na seznam účastníků. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační foto

Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých

V dolnosaském městě Stade došlo v pondělí kolem poledne ke tragické střelbě, která si vyžádala pět lidských životů. K incidentu došlo v hanzovním městě, které má bezmála padesát tisíc obyvatel. Na místo okamžitě vyrazilo velké množství policistů a záchranářů. 

včera

Dovoz a vývoz zboží

Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein

Evropská komise se rozhodla zakročit proti masivnímu přílivu levného zboží z Číny a schválila zavedení celního poplatku ve výši 3 eur na malé zásilky. Opatření, které začne platit již od této středy, ruší dosavadní osvobození od cla pro balíčky s hodnotou do 150 eur. 

včera

Ilustrační foto

Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové

Evropu se po první vlně extrémních veder chystá zasáhnout druhá, podstatně rozsáhlejší a vytrvalejší horká vzdušná masa, takzvaná teplotní kupole. Zatímco první vlna na konci června byla sice velmi agresivní, ale relativně krátká, nová meteorologická data a dlouhodobé modely globálních předpovědních center ECMWF a GFS naznačují pro začátek července mnohem horší scénář. Nad západní Evropou se totiž podle těchto výstupů formuje atmosférická blokáda typu Omega, která by mohla vysoký tlak nad kontinentem doslova uzamknout. Tento systém pak bude fungovat jako obří tepelné víko a uvězní horký vzduch nad evropským územím po dobu nejméně šesti až devíti dnů.

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné

Pařížské márnice čelí kritickému nedostatku kapacit poté, co Francii v uplynulém týdnu zasáhla ničivá vlna veder. Podle předběžných odhadů národního úřadu pro veřejné zdraví Public Health France vzrostla úmrtnost v zemi během pouhých tří nejteplejších dnů o více než 1 000 případů, přičemž experti toto číslo označují za velmi střízlivý odhad, který po zpracování všech úmrtních listů ještě výrazně stoupne.

včera

včera

Vladimír Putin

Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl údajný ukrajinský návrh na vzájemné omezení úderů dlouhého dosahu, který měl sloužit jako krok k deeskalaci konfliktu trvajícího již pátým rokem. V rozhovoru pro ruskou státní televizi Putin prohlásil, že Moskva bude i nadále pokračovat ve své ofenzivě s cílem plně ovládnout čtyři ukrajinské regiony. Iniciativu Kyjeva označil za pouhý pokus o zmírnění tlaku na ukrajinské jednotky podél 1 250 kilometrů dlouhé frontové linie. Ruský vůdce zdůraznil, že záchrana kyjevského režimu rozhodně není součástí ruských plánů.

včera

Hormuzský průliv

USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat

Spojené státy a Írán se po vzájemné výměně střeleckých úderů v oblasti Hormuzského průlivu pro tuto chvíli stáhnou a nebudou situaci dále vojensky vyhrocovat. Podle vyjádření představitelů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají technické rozhovory s Teheránem i nadále na dobré cestě.

včera

včera

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy