Dauhá - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson dnes ukončil čtyřdenní jednání v zemích oblasti Perského zálivu. Katarskou kriti se mu podle agentury AFP vyřešit nepodařilo. Spojené arabské emiráty se opět obuly do televize Al-Džazíra.
Tillerson se postupně sešel se svými resortními protějšky ze Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu i Egypta, tedy s ministry ze zemí, které 5. června vypověděly s Katarem diplomatické styky a zavedly hospodářské sankce. Vedla je k tomu politika Kataru, který podle nich podporuje některé teroristické skupiny a sbližuje se s Íránem. Katar ale obvinění popírá.
Tillerson po dnešním setkání s katarským emírem šajchem Tamimem bin Hamadem Sáním odmítl odpovídat na otázky novinářů. Emírův bratr šajch Muhammad bin Hamad Sání se s Tillersonem na letišti rozloučil podle agentury Reuters slovy: "Doufejme, že se příště uvidíme za lepších okolností."
Jak připomněla agentura AP, jediným úspěchem Tillersonovy cesty je dohoda, kterou uzavřel spolu s Katarem a která předpokládá spolupráci při potírání financování teroristů.
Mezi 13 požadavky vůči Kataru je na předním místě uzavření televize Al-Džazíra, proti čemuž vznesl v červnu námitky i Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Ministerstvo zahraničí SAE k tomu nyní vydalo stanovisko, v němž zdůrazňuje, že "svobodu slova nelze zneužívat k ospravedlňování a propagaci extremismu".
Jako příklad je uvedeno zpravodajství televize z února 2008, které následovalo po zveřejnění karikatury proroka Mohameda. Televize tehdy odvysílala vyjádření mluvčího ozbrojeného křídla palestinské radikální organizace Výbory lidového odporu. Mluvčí vyzval muslimy, aby "vypálili redakce novin, které urazily Proroka, a uspořádali na ně pumové útoky, aby létaly části lidských těl".
Jako příklad práce Al-Džazíry z poslední doby ministerstvo SAE uvádí doznání matky a sestry jednoho z pachatelů nedávného teroristického útoku v Londýně Youssefa Zaghby. Obě řekly, že se Zaghba radikalizoval při sledování Al-Džazíry.
Úřad SAE také poukázal na to, že se televize podílí na podněcování antisemitismu, když odvysílala kázání někdejšího duchovního vůdce Muslimského bratrstva. Júsuf Karadáví v něm oslavoval Adolfa Hitlera a o holokaustu hovořil jako o "božském trestu".
Související
Kniha plná výbušných tvrzení o Trumpovi. Dnes vycházejí Boltonovy memoáry
Trumpova bývalá velvyslankyně při OSN vydává paměti, kniha zřejmě vyvolá rozruch
Rex Tillerson , Katar , TV Al-Jazeera , Spojené arabské emiráty
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Podepsali jsme dohodu o ukončení války, lodě už proplouvají Hormuzským průlivem, oznámil Trump
před 1 hodinou
Pracovníci České televize a Českého rozhlasu vstoupí do stávky
před 3 hodinami
Likvidační, zní z ČRo. Chudárek nastínil, kde bude ČT muset škrtat
před 3 hodinami
Syn norské princezny je násilník, potvrdil soud. Má si odsedět čtyři roky
před 4 hodinami
Na válku jsme připraveni. Pokud Rusko napadne NATO, zničíme ho, varuje šéf Luftwaffe
před 4 hodinami
U Hormuzského průlivu čeká přes 500 lodí odhalují nová data. Skutečný počet může být diametrálně odlišný
před 5 hodinami
Vláda schválila zrušení koncesionářských poplatků. ČT přijde o miliardu, rozhlas o stamiliony
před 5 hodinami
Tragédie v Chorvatsku má čtvrtou oběť. Tělo pohřešovaného našel dron
před 6 hodinami
Projekt společné evropské stíhačky se rozpadl. Německo zvažuje tři nové scénáře, Francie chce pokračovat sama
před 6 hodinami
Evropu zasáhne žhavé počasí. Očekává se vlna tropických veder
před 7 hodinami
Výrazně přísnější opatření než v Austrálii. Británie zakáže dětem sociální sítě i chatování ve hrách
před 8 hodinami
Kvůli ničivému ruskému útoku se naléhavě sejdou ministři unijních států
před 9 hodinami
Špatná pro nás i celý svobodný svět. Izrael se bouří proti dohodě USA s Íránem
před 10 hodinami
Ukrajina hlásí devět obětí nepřátelských útoků. Rusové poškodili klášter v Kyjevě
před 11 hodinami
ANO by vyhrálo volby. Motoristé balancují na hraně Sněmovny, ukázal průzkum
před 11 hodinami
Trump oznámil uzavření mírové dohody. Podepíše se v pátek v Evropě
před 13 hodinami
Počasí v novém týdnu potěší milovníky horkého léta
včera
Buckinghamský palác recykluje reakci na dotazy ohledně prince Andrewa
včera
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
včera
Trump má narozeniny. Ministerstvo zveřejnilo svérázné Macinkovo přání
Americký prezident Donald Trump v neděli slaví kulaté 80. narozeniny. Gratulace mu dorazila i z Česka. Ministerstvo zahraničních věcí zveřejnilo pozoruhodný text přání šéfa české diplomacie Petra Macinky (Motoristé).
Zdroj: Jan Hrabě