Súdán vydal Turecku experta, který údajně stojí za pučem

Ankara - Súdán vydal Turecku údajného finančního experta sítě, na kterou Ankara svaluje odpovědnost za loňský pokus o státní převrat.

Memduh Çikmaz, který údajně převedl několik milionů dolarů organizaci před svým loňským útěkem do Súdánu, byl dopaden za spolupráce tajných služeb obou zemí, uvedla turecká agentura Anadolu.

Çikmaz údajně pracoval pro síť tureckého duchovního Fethullaha Gülena, který je v současnosti v exilu ve Spojených státech. Do Súdánu Çikmaz údajně utekl v lednu 2016, tedy půl roku před pučem. Už ale tehdy vedl režim nynějšího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana čistky. Ty rozjel poté, co justice s policií začaly vyšetřovat rozsáhlé skandály, do nichž byli zapleteni Erdoganovi blízcí.

Kvůli loňskému nezdařenému převratu už čeká v Turecku ve vazbě na soud více než 50.000 lidí podezřelých z nějakého napojení na pučisty nebo ze sympatií k nim. Kvůli podobným obviněním pak přišlo o práci přes 150.000 policistů, vojáků, soudců a učitelů.

Související

Papež František

Papež František se v Jižním Súdánu setkal s vysídlenými dětmi

Papež František se dnes v Jižním Súdánu setkal s tamními dětmi vysídlenými kvůli ozbrojeným konfliktům. V jihosúdánské metropoli Jubě se k němu připojili nejvyšší duchovní anglikánské církve, arcibiskup Justin Welby, a vysoký představitel Skotské církve Iain Greenshields. Dětem, které papeži vyprávěli o svých nesnadných životech, František řekl, že lepší budoucnost vybudují tak, že etnickou nenávist nahradí odpuštěním. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Jižní Súdán Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy