Rijád - Saúdskoarabská protivzdušná obrana dnes zneškodnila raketu vypálenou na Rijád z Jemenu. Útokpotvrdili šíité bojující v Jemenu. Mluvčí šíitů řekl, že povstalci použili balistickou raketu Volcano 2-H a mířili na královský palác.
Podle agentury AFP byl výbuch spojený se zneškodněním rakety slyšet v 11:50 SEČ, tedy krátce před očekávaným ohlášením informace o rozpočtu na příští rok. Většinou ji oznamuje král z paláce v Rijádu, kde byli shromážděni představitelé země.
Vládní zdroje ze Saúdské Arábie uvedly, že raketa byla zneškodněna jižně od hlavního města a zatím nejsou hlášeny žádné škody ani zranění. Na twitteru se objevily informace, že jedna střepina spadla do obydlené oblasti.
Šíité, jejichž spojencem je Írán, vypálili před měsícem raketu k rijádskému letišti. Rijád na to tehdy zareagoval vyhlášením blokády na jemenské přístavy a letiště ovládané šíity. Přispěl tak k prohloubení humanitární katastrofy jemenských civilistů. Jeho cílem bylo bránit Jemenům vyzbrojovat se raketami. Rijád připsal odpovědnost za tento útok rovnou Íránu.
K Saúdské Arábii se připojily USA, jejichž zástupkyně při OSN Nikki Haleyová minulý týden obvinila Írán z porušování mezinárodních závazků a rozdmýchávání konfliktů na Blízkém východě. Ukázala přitom úlomky rakety použité šíity. Írán se hlásí k politické podpoře jemenských povstalců, ale popírá, že je vyzbrojuje.
Související
NBC: Trump musel zastavit operaci Projekt Svoboda kvůli Saúdům. Zablokovali Američanům vzdušný prostor
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
Saúdská Arábie , Jemen , Írán
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
před 1 hodinou
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
před 2 hodinami
V Česku je historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
před 2 hodinami
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
před 3 hodinami
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
před 3 hodinami
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
před 4 hodinami
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
před 5 hodinami
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
před 6 hodinami
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
před 7 hodinami
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
před 8 hodinami
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
před 9 hodinami
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
včera
Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin
včera
Školní podzimní prázdniny se mohou změnit. TOP 09 navrhuje fixních pět dnů
včera
Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen
I letošní rok je v Česku rokem volebním. V pátek to občanům připomněl prezident Petr Pavel, když vyhlásil termín podzimních senátních a komunálních voleb. Lidé půjdou odevzdat hlas před nebo během druhého říjnového víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě