Gaza - Izraelští vojáci dnes na hranicích s Pásmem Gazy zastřelili při dvou různých incidentech tři Palestince, kteří se podle izraelské armády snažili dostat přes hraniční plot do Izraele. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle mluvčího armády byli tři další Palestinci zadrženi, když se snažili dostat na izraelské území. Na hranicích Pásma Gazy s Izraelem se už měsíc konají organizované protesty Palestinců za návrat na jejich historická území.
Izraelští vojáci dnes na dvou místech podél hranic Pásma Gazy s Izralem zahájili střelbu na čtyři Palestince, kteří se podle armády snažili překonat hraniční plot směrem do Izraele. Tři z nich zabili a čtvrtého zatkli. Na jiném místě, na jihu Pásma Gazy, dnes izraelská armáda dva Palestince zatkla poté, co se podle ní pokusili dostat do Izraele.
Hranice Pásma Gazy s Izraelem jsou od konce března dějištěm protestů, které organizují různé skupiny, včetně radikálního hnutí Hamás, které v Pásmu Gazy už deset let vládne. Cílem protestů, které jsou naplánovány až do poloviny května, je návrat Palestinců na území, kde před 70 lety vznikl stát Izrael. Z něj pak uprchly nebo byly vyhnány statisíce Palestinců. V den tohoto výročí 14. května mají protesty vrcholit pochodem přes hranici.
Protesty si za měsíc vyžádaly už na 47 obětí z řad Palestinců a několik tisíc zraněných. Někteří Palestinci při protestech, které bývají nejintenzivnější vždy v pátek, zapalují pneumatiky a házejí na izraelské vojáky kameny. Ty reagují střelbou, ale i ostrými náboji. Izraelská armáda na hranici nasadila i tanky a odstřelovače. Jako nepřiměřené použití síly označil izraelskou střelbu například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.
Pásmo Gazy už deset let čelí izraelské a egyptské blokádě, která je jednou z příčin špatné ekonomické situace v této oblasti, v níž žije na dva miliony Palestinců.
Související
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
Izraelská armáda , Izrael , Pásmo Gazy
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 2 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 3 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 4 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 5 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
včera
Hrozí rozpad NATO? Experti vysvětlují, co se v alianci děje
včera
V pákistánském Islámábádu začaly mírové rozhovory mezi Íránem a USA
včera
Experti: Bomba u srbského plynovodu byla snahou ruských tajných služeb ovlivnit volby v Maďarsku
včera
Hnutí MAGA pochybuje o Trumpově duševním zdraví. Ztroskotanci, hlupáci, vzteká se prezident
včera
Co potřebujete vědět o volbách v Maďarsku: Výsledky se mohou sčítat týden, průzkumy věstí pád Orbána
včera
Kamala Harris zvažuje kandidaturu na prezidenta v roce 2028
včera
Maďarsko na prahu historického přelomu. Do voleb zbývá jediný den
včera
Historický milník: Mise Artemis II úspěšně dokončena, astronauti se v pořádku vrátili na Zemi
včera
Počasí bude o víkendu stabilní. Oproti pátku se změní k lepšímu
Víkend, který právě začíná, sice nebude tak teplý jako předchozí velikonoční, ale předpověď alespoň slibuje výrazně lepší počasí než v pátek. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě