Damašek - Islámský stát (IS) rozpoutal v jihosyrském městě Suvajda a okolních vesnicích peklo. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) uvádí, že při sérii koordinovaných útoků zahynulo 183 lidí. Agentury Reuters a AP informují o více jak 200 mrtvých.
K útokům, na nichž se podíleli čtyři sebevražední útočníci ve městě Suvajda a skupiny ozbrojenců, kteří napadli okolní vesnice, se přihlásil IS.
V provincii Suvajda, kde stejnojmenné město leží, jde o nejkrvavější útoky od začátku syrského konfliktu od roku 2011 a celkově jde o jednu z nejhorších bilancí násilí v rámci války v Sýrii.
Agentura Reuters s odkazem na sdělení šéfa zdravotnictví v provincii Suvajda napsala, že o život přišlo 215 lidí. V rozhovoru s AP mezitím místní zdravotník Hasan Umar uvedl, že dnešní útoky IS si vyžádaly životy 204 lidí a dalších 180 lidí bylo zraněno. Mezi mrtvými byli podle něj i civilisté, kteří se rozhodli před IS bránit své vesnice. SOHR uvedla, že o život přišlo 89 civilistů, 94 příslušníků místních milic a 45 členů IS.
Podle syrské státní tiskové agentury SANA bylo dnes ráno při sebevražedném útoku ve městě Suvajda zabito 38 lidí. Jeden ze sebevražedných útočníků přijel na motocyklu k tržišti na náměstí v Suvajdě a odpálil se v době ranního návalu u stánků.
Druhý útočník odpálil nálož na jiném náměstí. Další dva zastřelili policisté, než mohli nálože odpálit, upřesnila SANA. Původně agentura uváděla, že se oba zbylí útočníci odpálili ve chvíli, kdy je policisté začali stíhat.
Související
Islámský stát zaútočil v centrální Sýrii. 15 mrtvých včetně vojáků a malé dívky
Teroristé odpálili plynovod nedaleko Damašku, nastal rozsáhlý výpadek elektřiny
Teroristické útoky v Sýrii , Islámský stát (IS) , Sýrie
Aktuálně se děje
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
včera
Počasí: Do Česka se příští týden vrátí tropické teploty
12. června 2026 21:08
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
12. června 2026 19:52
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
Členské státy Severoatlantické aliance usilují o to, aby měl nejvyšší vojenský velitel NATO v Evropě větší pravomoci při sestřelování cizích bezpilotních letounů. Nový návrh by měl být schválen do nadcházejícího červencového summitu lídrů v Ankaře. Podle informací od aliančních diplomatů a představitelů by tak americký generál Alexus Grynkewich získal podstatně větší flexibilitu při operativním přesouvání prostředků protivzdušné obrany a určování stupňů bojové pohotovosti bez nutnosti zdlouhavého schvalování.
Zdroj: Libor Novák