Ankara - Turecký soud v úterý zamítl žádost amerického duchovního Andrewa Brunsona o propuštění z domácího vězení. Zadržování pastora značně komplikuje vztahy mezi Ankarou a Washingtonem.
Pastor Brunson byl zadržen pro podezření z terorismu a špionáže, za což mu hrozí až 35 let vězení. Šéf Bílého domu Donald Trump minulý týden pohrozil Turecku tvrdými sankcemi, pokud Brunsona nepropustí.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že Turecko nebude činit žádné kompromisy ohledně nezávislosti své justice, a uvedl, že výroky "evangelické, sionistické povahy" zaznívající z USA jsou nepřijatelné.
Brunson, který žije v Turecku přes 20 let, řídil protestantskou církev v Izmiru na západě země. Zatčen byl i se svou ženou v říjnu 2016 v rámci čistek po pokusu části turecké armády o státní převrat. Jeho žena byla po několika dnech z vazby propuštěna.
Ve vazbě strávil pastor 21 měsíců. Minulý týden turecký soud rozhodl o jeho propuštění do domácího vězení, Washington ale označil tento krok za nedostatečný. Další soudní jednání v případu je plánováno až na 12. října. Brunsonův právník Ismail Cem Halavurt ale uvedl, že bude nadále usilovat o propuštění duchovního.
Související
Kauza amerického pastora končí? Turecký soud rozhodl šalamounsky
Trump hrozí Turecku pomstou, chce další ekonomické sankce
Andrew Brunson (pastor) , Turecko , Recep Tayyip Erdogan , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
před 1 hodinou
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
před 1 hodinou
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
před 2 hodinami
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
před 4 hodinami
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
Východní Asii zasáhla rekordní vlna veder, která má vážné dopady na zemědělství, veřejné zdraví i infrastrukturu v Jižní Koreji, Japonsku, Číně či Hongkongu. Zvláště těžké škody hlásí jihokorejští zemědělci, kterým extrémní teploty doslova zničily úrodu přímo v půdě. V okrese Jang-gu na severovýchodě země horko proměnilo půdu v takřka rozehřátou troubu, kvůli čemuž sklizené brambory změkly a rozpadaly se jako uvařené. Podobně zasaženi jsou i pěstitelé vodních melounů a jahod v dalších částech země.
Zdroj: Libor Novák