Recep Tayyip Erdogan

Recep Tayyip Erdoğan je turecký politik, který se stal 12. prezidentem Turecké republiky. Narodil se 26. února 1954 v Istanbulu do rodiny nižšího úředníka. Erdoğan vystudoval ekonomii a politické vědy na Marmarské univerzitě v Istanbulu.

Erdoğanova politická kariéra začala v 80. letech, kdy se stal aktivním členem politické strany Refah (Pohyb pro spravedlnost), která se zaměřovala na islamistické hodnoty a sociální spravedlnost. V roce 1994 byl zvolen starostou Istanbulu, což mu poskytlo širší platformu pro prosazování svých politických a hospodářských plánů.

V roce 2001 byla Refah strana zakázána soudem a Erdoğan spolu s několika dalšími členy založil Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP). Strana získala v roce 2002 velký úspěch ve volbách a Erdoğan se stal předsedou vlády. Během svého působení jako premiér se mu podařilo posílit tureckou ekonomiku, snížit inflaci a zavést řadu reforem.

V roce 2014 Erdoğan kandidoval na prezidenta a stal se prvním přímým zvoleným prezidentem v Turecku. Jeho prezidentské období bylo poznamenáno kontroverzemi a polarizací společnosti. Erdoğan prosazoval konzervativní a národně orientovanou politiku, která měla za cíl posílit vliv prezidenta a omezit moc parlamentu.

Během Erdoğanova prezidentství se Turecko potýkalo s řadou výzev, včetně politické nestability, terorismu, konfliktů v sousedních zemích a napětí s Evropskou unií. Erdoğanova vláda čelila také kritice v oblasti lidských práv a svobody projevu.

V průběhu svého působení se Erdoğan stal jedním z nejvlivnějších a nejkontroverznějších politiků v Turecku i ve světě. Jeho politická kariéra byla charakterizována silným osobnostním stylem vedení a snahou o posílení svého vlivu na tureckou politiku a společnost.

Erdoğanovo vládnutí vedlo k hluboké politické polarizaci v turecké společnosti. Jeho přívrženci ho vnímají jako silného vůdce, který posiluje tureckou identitu a bojuje proti korupci a vlivu armády. Naopak, jeho kritici tvrdí, že využívá své moci k potlačování opozice a zavádění autokratických prvků.

Během Erdoğanova prezidentství došlo k nárůstu omezení svobody projevu a tisku v Turecku. Mnoho novinářů, aktivistů a opozičních politiků bylo zatčeno nebo stíháno za kritiku vlády. Tato situace vyvolala obavy o stav demokracie a respektování lidských práv v zemi.

Erdoğanova politická agenda je často spojována s islámským nacionalismem a snahou o posílení muslimské identity v Turecku. To vyvolává obavy o sekulární charakter státu a rovnost všech občanů bez ohledu na náboženskou příslušnost. I jeho zahraniční politika, zejména v oblasti Blízkého východu, vyvolává kontroverze. Jeho podpora syrských rebelů, zapojení do konfliktu v Sýrii a operace proti Kurdům v severní Sýrii vyvolávají otázky o destabilizaci regionu a lidských právech.

Kritici rovněž tvrdí, že Erdoğan ovlivňuje soudní systém s cílem potlačit politické disidenty a opozici. Dochází k rozsáhlému zatýkání soudců a soudních úředníků, což snižuje nezávislost soudnictví a důvěru ve spravedlivý soudní proces.

* 26. února 1954

Manželka: Emine Erdoğanová
Děti: Sümeyye Erdoğanová, Necmettin Bilal Erdoğan, Ahmet Burak Erdoğan, Esra Erdoğan

Vzdělání: Ekonomie a politické vědy na Marmarské univerzitě v Istanbulu

Související články:

Recep Tayyip Erdogan a Vladimír Putin

"Summit, který sleduje celý svět." Putin se sešel s Erdoganem, na obnovení vývozu obilí se nedohodli

Ruský prezident Vladimir Putin se setkal v pondělí v černomořském letovisku Soči s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Jedním z hlavních témat této schůzky bylo projednání možnosti obnovení dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře, a také situace na Ukrajině, kterou Rusko před rokem a půl vojensky napadlo. Jednání trvalo tři hodiny, po nichž prezident Putin zdůraznil, že Moskva je připravena vrátit se k dohodě o vývozu obilí, avšak až po splnění ruských požadavků.
Recep Tayyip Erdoğan

Jak zmírnit potravinovou krizi? Erdogan je další v řadě, kdo chce Putina přesvědčit o návratu k obilné dohodě

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí přijme svůj turecký protějšek Recepa Tayyipa Erdogana, který se ho pokusí přesvědčit, aby se Kreml vrátil k mezinárodní dohodě o vývozu obilí z Ukrajiny. V den setkání přitom Rusko provedlo vzdušný útok na ukrajinský přístav Izmajil na Dunaji, který je důležitý pro vývoz obilí. Obilná dohoda přitom hraje důležitou roli v řešení globální potravinové krize, dosud se ale Putina nepodařilo přesvědčit k jejímu obnovení.
Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan tvrdí, že Švédsko nemá zcela jisté schválení vstupu do NATO

Během návratu z cesty do Maďarska zdůraznil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, že Švédsko nemá zcela jisté schválení svého vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Prohlášení učinil kvůli nedávným incidentům, kdy došlo ve švédské metropoli Stockholm k pálení koránů na protestních akcích. 
Recep Tayyip Erdoğan

Erdogan chce zachránit obilnou dohodu. Sejde se s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin navštíví Turecko na konci srpna. Informoval o tom turecký server Hürriyet. Ankara se snaží obnovit černomořskou obilnou dohodu, kterou Ruská federace v polovině července jednostranně přerušila.
Recep Tayyip Erdogan

Konec obilné dohody není podle Erdogana definitivní. Putin by se prý dal přesvědčit

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil naději, že bude schopen přesvědčit Moskvu, aby se vrátila k dohodám týkajícím se přepravy zemědělských komodit přes Černé moře. Agentura Reuters informuje, že Erdogan věří, že západní země by se měly také snažit vyjít vstříc ruským požadavkům. Důvodem, proč Moskva odmítla prodloužení černomořských dohod, je údajně nedostatečné naplnění části týkající se exportu ruských potravin a hnojiv.
Recep Tayyip Erdoğan

Obilná dohoda visí nad propastí. Erdogan tvrdí, že se s Putinem dohodl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že se se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem shoduje na prodloužení černomořské obilné dohody. Kreml však následně uvedl, že Rusko nevydalo žádné oficiální prohlášení ohledně dohody, která umožňuje vývoz ukrajinských zemědělských produktů z přístavů v Černém moři.
Recep Tayyip Erdogan

Erdogan si volal s Bidenem, dohodli se na jednání během summitu NATO

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan si před blížícím se summitem NATO v litevském Vilniusu volal s americkým protějškem Joem Bidenem. Lídři členských zemí mají na setkání řešit otázku členství Ukrajiny, s jejímž lídrem Volodymyrem Zelenským jednal Erdogan v pátek. 

* 26. února 1954

Manželka: Emine Erdoğanová
Děti: Sümeyye Erdoğanová, Necmettin Bilal Erdoğan, Ahmet Burak Erdoğan, Esra Erdoğan

Vzdělání: Ekonomie a politické vědy na Marmarské univerzitě v Istanbulu

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy