KOMENTÁŘ | Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země

Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.

Spojené státy se zřejmě jakékoli „zodpovědnosti“ za dění v Sýrii vzdají – minimálně za vlády Donalda Trumpa. Budoucí prezident USA na sociální síti X prohlásil, že Spojené státy by se do situace neměly zapojovat. „Není to náš boj,“ uvedl stručně a dodal: „Nechme to vyplynout. Nezapojujme se!“

Opačný případ je ale Rusko, které Asadovu Sýrii potřebovalo. Expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z Univerzity Palackého v Olomouci v prohlášení pro EuroZprávy.cz označil pád Asada za „jeden z největších neúspěchů ruské geopolitiky“. Připomněl také, že Rusko je již nyní „zahlcené“ konfliktem v Donbasu. „Hrozí, že přijde o jednu ze svých nejstrategičtějších pozic na Blízkém východě,“ uvedl.

Ruský vliv v regionu Blízkého východu byl dlouhodobě budován především prostřednictvím Sýrie, v menší míře pak přes Írán. Asadova Sýrie byla dostatečně slabá na to, aby umožnila Moskvě budování leteckých a námořních základen. Zároveň však kriticky potřebovala ruskou vojenskou podporu v boji proti Islámskému státu.

Budoucnost takzvaného Islámského státu zůstává nejasná, avšak pravděpodobné je, že vládu v Sýrii nyní převezme některá z opozičních frakcí. Podle Bacika bude k upevnění moci nové syrské vlády klíčová mezinárodní podpora. Zároveň je nutné počítat s cizími, a nikoliv přátelskými vlivy, konkrétněji třeba izraelským nebo íránským. 

Zcela stěžejní roli v této situaci ale hraje Turecko. Prezident Recep Tayyip Erdogan byl dlouhodobým kritikem Bašára Asada, a jeho pád mu proto vyhovuje. Lze předpokládat, že Ankara aktivně podpořila opoziční milice, které v neděli Asadův režim svrhly.

Sýrie se tak opět stává centrem velmocenských konfliktů. Kvůli dlouhotrvající občanské válce a hluboké ekonomické krizi se země proměnila v takzvaný „failed state“ – stát, který selhal. Turecko, které má k Sýrii geograficky nejblíže, nyní získává příležitost k rozšíření svého vlivu.

Pád Asada je okamžikem, na který Ankara dlouho čekala. Nyní má možnost využít své pozice bez ohledu na to, zda jí budou v cestě stát ruští vojáci. Pro Rusko se totiž Sýrie stává doslova „lávovým polem“. Turečtí vojáci, kteří zároveň působí jako součást NATO, sice nebudou s Rusy bojovat přímo, ale Ankara může podpořit syrské opoziční síly, aby v konfliktu pokračovaly.

Rozhodnutí Ankary může pro Rusko představovat buď definitivní konec jeho vlivu v Sýrii, nebo alespoň výrazné omezení jeho geopolitických ambicí v regionu. Ať už se situace vyvine jakkoliv, je zřejmé, že směr nyní určuje Turecko, zatímco Moskva ztrácí kontrolu nad děním. Pád Asadova režimu symbolizuje nejen oslabení ruského vlivu, ale také rostoucí schopnost Ankary prosazovat své velmocenské zájmy.

Vzhledem k těmto změnám lze dokonce uvažovat o tom, zda Turecko v blízké budoucnosti nepředstihne Rusko na globálním mocenském poli. Obě země čelí vážným ekonomickým problémům, avšak turecká schopnost využívat tvrdé moci – tedy vojenské síly a ekonomického tlaku – neustále posiluje. Naproti tomu Rusko má potíže udržet si vliv dokonce i v konfliktu na Ukrajině, kde jeho armáda čelí nečekaně silnému odporu už téměř tři roky.

Dynamika této změny naznačuje, že Turecko dokáže pružněji reagovat na měnící se geopolitické okolnosti. Využívá svého geografického postavení mezi Evropou, Blízkým východem a Asii k rozšiřování vlivu, čímž získává výhody v mocenské hře. Naopak Rusko čelí izolaci způsobené sankcemi a vleklými konflikty, což omezuje jeho schopnost projekce moci na více frontách.

Turecko také těží z historicky pragmatické zahraniční politiky, která mu umožňuje lavírovat mezi Západem a Východem. Jako člen NATO si udržuje přístup k západním technologiím a zároveň udržuje dialog s klíčovými aktéry, jako je Čína a Írán. To mu dává flexibilitu, kterou Rusko, v důsledku svého konfrontačního postoje vůči Západu, ztrácí.

Z dlouhodobého hlediska bude rozhodující, jak efektivně Turecko využije této nové pozice. Pokud se mu podaří stabilizovat svou ekonomiku a dále rozvíjet své vojenské kapacity, může se stát klíčovým hráčem nejen v regionálním měřítku, ale i na globální úrovni. 

Naopak Rusko bude muset přehodnotit svou strategii, pokud nechce zcela ustoupit ze svých velmocenských ambicí. Turecký vzestup a ruský ústup tak mohou předefinovat geopolitickou mapu nejen Blízkého východu, ale i celého světa.

Související

Donald Trump Komentář

Trump se v Oválné pracovně ukázal úplně jinak. Takhle ho lidé neznají

Nového amerického prezidenta Donalda Trumpa lze vnímat jako výrazného řečníka, jehož projev často osciluje mezi charismatem a extravagantním vystupováním. V soukromějším prostředí se však jeho charakter proměňuje – Trump náhle působí jako pragmatický a rozvážný politik s vyrovnaným projevem. Nejlépe se to projevilo během návštěvy reportérů v Oválné pracovně po pondělní inauguraci. 

Více souvisejících

komentář Rusko Sýrie Turecko Recep Tayyip Erdogan Bašár Asad Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce

Zprávy o zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska v rámci jeho války proti Ukrajině vyvolaly bouřlivou debatu mezi experty. Přestože přesný počet těchto vojáků a jejich role zůstávají nejasné, rozhodnutí Pchjongjangu nasadit své jednotky představuje významný moment nejen pro Ukrajinu, ale i pro mezinárodní komunitu. Severokorejci však nejsou první zahraniční občané, kteří se zapojili do této války na straně Moskvy, upozornil server National Interest.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?

Krize na ropném trhu, vyvolaná válkou Ruska na Ukrajině, pomalu odeznívá – a s ní i obří zisky ropných gigantů. Naznačují to finanční výsledky, které tento týden představí společnosti Shell a ExxonMobil. Tyto ropné velmoci zažily díky prudkému nárůstu cen energií během války nebývalou ziskovost, avšak současný pokles cen naznačuje, že éra rekordních příjmů se blíží ke konci.

před 4 hodinami

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem

V pátek večer zaplnily ulice slovenských měst davy demonstrantů, kteří se postavili proti zahraničněpolitickému obratu vlády premiéra Roberta Fica směrem k Rusku. Protesty, kterých se podle odhadů zúčastnilo kolem 100 000 lidí, vyjadřovaly nesouhlas se směřováním země a volaly po respektování závazků Slovenska vůči jeho západním partnerům v NATO a Evropské unii. V Bratislavě, kde se sešlo přibližně 60 000 lidí, byla atmosféra nabitá emocemi a odhodláním.

před 6 hodinami

Teroristé Hamásu

Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů

Čtyři izraelské vojačky byly v sobotu propuštěny z rukou Hamásu, který je držel jako rukojmí od útoku 7. října 2023. Tento krok byl součástí dohody o příměří, která zahrnovala výměnu rukojmí za palestinské vězně. Izrael však obvinil Hamás z nedodržení podmínek příměří, protože mezi propuštěnými nebyla civilistka Arbel Yehud, kterou Izrael požaduje zpět.

před 7 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku

Maďarský premiér Viktor Orbán opět vystoupil proti prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Tentokrát svou podporu sankcím podmínil tím, že Ukrajina musí znovu otevřít plynovody a umožnit tok ruského plynu do Evropy. Orbánovo prohlášení zaznělo během jeho rozhovoru pro státní rozhlas Kossuth jen několik hodin před jednáním v Bruselu, kde se evropští diplomaté snažili obnovit sankční balíček.

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

před 9 hodinami

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

před 10 hodinami

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

před 13 hodinami

včera

včera

včera

John Fitzgerald Kennedy

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

včera

včera

Andrea Najvirtová Prohlédněte si galerii

Životy a blaho zranitelných jako prostředek politického tlaku? Fico kazí naši reputaci na Ukrajině i v zahraničí, varuje Človek v ohrození

Začátkem ledna slovenský premiér Robert Fico naznačil možnost pozastavení pomoci Ukrajině a přerušení dodávek elektrické energie v rámci odvetných opatření kvůli přerušení dodávek ruského plynu přes její území. O možných dopadech politických rozhodnutí na činnost humanitárních organizací a jejich roli v kontextu probíhajícího válečného konfliktu na Ukrajině promluvila pro EuroZprávy.cz Andrea Najvirtová, ředitelka slovenské humanitární organizace Človek v ohrození, v Česku známé jako Člověk v tísni.

včera

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

včera

Kreml souhlasí s jednáním, ale mír na Ukrajině ustupuje do pozadí. Motyl pro EZ zpochybnil Trumpovy schopnosti

Kreml připustil ochotu ruského prezidenta Vladimira Putina jednat s Donaldem Trumpem. Jenže nikoliv o míru na Ukrajině, nýbrž o jaderném odzbrojení. Otázka mírových jednání tak stále leží na stole. Jak exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl americký politolog a historik Alexander Motyl, Trump to s Ruskem jako hlavní překážkou k míru „myslí vážně“.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy