
Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.
Spojené státy se zřejmě jakékoli „zodpovědnosti“ za dění v Sýrii vzdají – minimálně za vlády Donalda Trumpa. Budoucí prezident USA na sociální síti X prohlásil, že Spojené státy by se do situace neměly zapojovat. „Není to náš boj,“ uvedl stručně a dodal: „Nechme to vyplynout. Nezapojujme se!“
Opačný případ je ale Rusko, které Asadovu Sýrii potřebovalo. Expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z Univerzity Palackého v Olomouci v prohlášení pro EuroZprávy.cz označil pád Asada za „jeden z největších neúspěchů ruské geopolitiky“. Připomněl také, že Rusko je již nyní „zahlcené“ konfliktem v Donbasu. „Hrozí, že přijde o jednu ze svých nejstrategičtějších pozic na Blízkém východě,“ uvedl.
Ruský vliv v regionu Blízkého východu byl dlouhodobě budován především prostřednictvím Sýrie, v menší míře pak přes Írán. Asadova Sýrie byla dostatečně slabá na to, aby umožnila Moskvě budování leteckých a námořních základen. Zároveň však kriticky potřebovala ruskou vojenskou podporu v boji proti Islámskému státu.
Budoucnost takzvaného Islámského státu zůstává nejasná, avšak pravděpodobné je, že vládu v Sýrii nyní převezme některá z opozičních frakcí. Podle Bacika bude k upevnění moci nové syrské vlády klíčová mezinárodní podpora. Zároveň je nutné počítat s cizími, a nikoliv přátelskými vlivy, konkrétněji třeba izraelským nebo íránským.
Zcela stěžejní roli v této situaci ale hraje Turecko. Prezident Recep Tayyip Erdogan byl dlouhodobým kritikem Bašára Asada, a jeho pád mu proto vyhovuje. Lze předpokládat, že Ankara aktivně podpořila opoziční milice, které v neděli Asadův režim svrhly.
Sýrie se tak opět stává centrem velmocenských konfliktů. Kvůli dlouhotrvající občanské válce a hluboké ekonomické krizi se země proměnila v takzvaný „failed state“ – stát, který selhal. Turecko, které má k Sýrii geograficky nejblíže, nyní získává příležitost k rozšíření svého vlivu.
Pád Asada je okamžikem, na který Ankara dlouho čekala. Nyní má možnost využít své pozice bez ohledu na to, zda jí budou v cestě stát ruští vojáci. Pro Rusko se totiž Sýrie stává doslova „lávovým polem“. Turečtí vojáci, kteří zároveň působí jako součást NATO, sice nebudou s Rusy bojovat přímo, ale Ankara může podpořit syrské opoziční síly, aby v konfliktu pokračovaly.
Rozhodnutí Ankary může pro Rusko představovat buď definitivní konec jeho vlivu v Sýrii, nebo alespoň výrazné omezení jeho geopolitických ambicí v regionu. Ať už se situace vyvine jakkoliv, je zřejmé, že směr nyní určuje Turecko, zatímco Moskva ztrácí kontrolu nad děním. Pád Asadova režimu symbolizuje nejen oslabení ruského vlivu, ale také rostoucí schopnost Ankary prosazovat své velmocenské zájmy.
Vzhledem k těmto změnám lze dokonce uvažovat o tom, zda Turecko v blízké budoucnosti nepředstihne Rusko na globálním mocenském poli. Obě země čelí vážným ekonomickým problémům, avšak turecká schopnost využívat tvrdé moci – tedy vojenské síly a ekonomického tlaku – neustále posiluje. Naproti tomu Rusko má potíže udržet si vliv dokonce i v konfliktu na Ukrajině, kde jeho armáda čelí nečekaně silnému odporu už téměř tři roky.
Dynamika této změny naznačuje, že Turecko dokáže pružněji reagovat na měnící se geopolitické okolnosti. Využívá svého geografického postavení mezi Evropou, Blízkým východem a Asii k rozšiřování vlivu, čímž získává výhody v mocenské hře. Naopak Rusko čelí izolaci způsobené sankcemi a vleklými konflikty, což omezuje jeho schopnost projekce moci na více frontách.
Turecko také těží z historicky pragmatické zahraniční politiky, která mu umožňuje lavírovat mezi Západem a Východem. Jako člen NATO si udržuje přístup k západním technologiím a zároveň udržuje dialog s klíčovými aktéry, jako je Čína a Írán. To mu dává flexibilitu, kterou Rusko, v důsledku svého konfrontačního postoje vůči Západu, ztrácí.
Z dlouhodobého hlediska bude rozhodující, jak efektivně Turecko využije této nové pozice. Pokud se mu podaří stabilizovat svou ekonomiku a dále rozvíjet své vojenské kapacity, může se stát klíčovým hráčem nejen v regionálním měřítku, ale i na globální úrovni.
Naopak Rusko bude muset přehodnotit svou strategii, pokud nechce zcela ustoupit ze svých velmocenských ambicí. Turecký vzestup a ruský ústup tak mohou předefinovat geopolitickou mapu nejen Blízkého východu, ale i celého světa.
Související

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti
komentář , Rusko , Sýrie , Turecko , Recep Tayyip Erdogan , Bašár Asad , Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1
včera

Tusk: Obrovský požár nákupního centra rozpoutalo Rusko
včera

Trump vyráží na první zahraniční cestu, míří do tří nejbohatších zemí světa. Co od něj chtějí?
včera

Kanaďané jako první inkasovali, nakonec ale Lotyše deklasovali. Němce vlastní gól nesrazil
včera

Mimořádná zpráva Zelenskyj poletí za Putinem. Chce s ním jednat o míru osobně
včera

Chcete jednat? Prvně mír, za 30 dní uvidíme, vzkázal Západ Putinovi
včera

Mírové rozhovory bez míru. Putinova odpověď na ultimátum Západu může rozdělit Evropu
včera

Nováčci světového šampionátu polední zápasy prohráli. Slovinci se oproti Maďarům zmohli na gól
včera

Je konflikt zažehnán? Naopak, pokud příměří mezi Indií a Pákistánem vydrží, čeká svět nový boj
včera

Na stole jsou nové podmínky: Putinův návrh jednat přijmeme, ale pod jednou podmínkou, vzkázal Zelenskyj
včera

Obchodní válka zažehnána. Trump oznámil "úplný reset"
včera

Babišovo ANO oslabuje. Spolu by volila pětina voličů, ukazuje průzkum
včera

Švýcaři si spravili chuť na domácích Dánech, Lotyši rozhodli o výhře nad Francouzi ve třetí třetině
včera

Nečas v sobotu poprvé trénoval a obnoví se útočná formace z „dvacítek“. Nastoupí i Lauko
včera

Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
včera

Zelenskyj návrh Putina na přímá jednání uvítal, Evropa je opatrná a varuje
včera

Reakce na návrh Kremlu? Evropa Putina nechápe, Trump hovoří o skvělém dni pro Rusko
včera

Papež Leo XIV. varuje před umělou inteligenci: Zásadní výzva pro důstojnost člověka
včera

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
včera
Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.
Zdroj: Libor Novák