KOMENTÁŘ | Rusku uštědřil porážku v Sýrii „nečekaný“ soupeř. Na úkor Moskvy sílí vliv jiné země

Pád režimu Bašára Asada přišel zdánlivě nečekaně a přináší s sebou zásadní geopolitické důsledky. Turecko, které dlouho čekalo na tento okamžik, nyní převzalo otěže v regionu, zatímco ruský vliv dramaticky slábne. Ankara upevňuje svou pozici prostřednictvím tvrdé moci, zatímco Moskva čelí problémům na Ukrajině a v Sýrii. Tento vývoj může přetvořit globální mocenskou rovnováhu.

Spojené státy se zřejmě jakékoli „zodpovědnosti“ za dění v Sýrii vzdají – minimálně za vlády Donalda Trumpa. Budoucí prezident USA na sociální síti X prohlásil, že Spojené státy by se do situace neměly zapojovat. „Není to náš boj,“ uvedl stručně a dodal: „Nechme to vyplynout. Nezapojujme se!“

Opačný případ je ale Rusko, které Asadovu Sýrii potřebovalo. Expert na blízkovýchodní politiku Gokhan Bacik z Univerzity Palackého v Olomouci v prohlášení pro EuroZprávy.cz označil pád Asada za „jeden z největších neúspěchů ruské geopolitiky“. Připomněl také, že Rusko je již nyní „zahlcené“ konfliktem v Donbasu. „Hrozí, že přijde o jednu ze svých nejstrategičtějších pozic na Blízkém východě,“ uvedl.

Ruský vliv v regionu Blízkého východu byl dlouhodobě budován především prostřednictvím Sýrie, v menší míře pak přes Írán. Asadova Sýrie byla dostatečně slabá na to, aby umožnila Moskvě budování leteckých a námořních základen. Zároveň však kriticky potřebovala ruskou vojenskou podporu v boji proti Islámskému státu.

Budoucnost takzvaného Islámského státu zůstává nejasná, avšak pravděpodobné je, že vládu v Sýrii nyní převezme některá z opozičních frakcí. Podle Bacika bude k upevnění moci nové syrské vlády klíčová mezinárodní podpora. Zároveň je nutné počítat s cizími, a nikoliv přátelskými vlivy, konkrétněji třeba izraelským nebo íránským. 

Zcela stěžejní roli v této situaci ale hraje Turecko. Prezident Recep Tayyip Erdogan byl dlouhodobým kritikem Bašára Asada, a jeho pád mu proto vyhovuje. Lze předpokládat, že Ankara aktivně podpořila opoziční milice, které v neděli Asadův režim svrhly.

Sýrie se tak opět stává centrem velmocenských konfliktů. Kvůli dlouhotrvající občanské válce a hluboké ekonomické krizi se země proměnila v takzvaný „failed state“ – stát, který selhal. Turecko, které má k Sýrii geograficky nejblíže, nyní získává příležitost k rozšíření svého vlivu.

Pád Asada je okamžikem, na který Ankara dlouho čekala. Nyní má možnost využít své pozice bez ohledu na to, zda jí budou v cestě stát ruští vojáci. Pro Rusko se totiž Sýrie stává doslova „lávovým polem“. Turečtí vojáci, kteří zároveň působí jako součást NATO, sice nebudou s Rusy bojovat přímo, ale Ankara může podpořit syrské opoziční síly, aby v konfliktu pokračovaly.

Rozhodnutí Ankary může pro Rusko představovat buď definitivní konec jeho vlivu v Sýrii, nebo alespoň výrazné omezení jeho geopolitických ambicí v regionu. Ať už se situace vyvine jakkoliv, je zřejmé, že směr nyní určuje Turecko, zatímco Moskva ztrácí kontrolu nad děním. Pád Asadova režimu symbolizuje nejen oslabení ruského vlivu, ale také rostoucí schopnost Ankary prosazovat své velmocenské zájmy.

Vzhledem k těmto změnám lze dokonce uvažovat o tom, zda Turecko v blízké budoucnosti nepředstihne Rusko na globálním mocenském poli. Obě země čelí vážným ekonomickým problémům, avšak turecká schopnost využívat tvrdé moci – tedy vojenské síly a ekonomického tlaku – neustále posiluje. Naproti tomu Rusko má potíže udržet si vliv dokonce i v konfliktu na Ukrajině, kde jeho armáda čelí nečekaně silnému odporu už téměř tři roky.

Dynamika této změny naznačuje, že Turecko dokáže pružněji reagovat na měnící se geopolitické okolnosti. Využívá svého geografického postavení mezi Evropou, Blízkým východem a Asii k rozšiřování vlivu, čímž získává výhody v mocenské hře. Naopak Rusko čelí izolaci způsobené sankcemi a vleklými konflikty, což omezuje jeho schopnost projekce moci na více frontách.

Turecko také těží z historicky pragmatické zahraniční politiky, která mu umožňuje lavírovat mezi Západem a Východem. Jako člen NATO si udržuje přístup k západním technologiím a zároveň udržuje dialog s klíčovými aktéry, jako je Čína a Írán. To mu dává flexibilitu, kterou Rusko, v důsledku svého konfrontačního postoje vůči Západu, ztrácí.

Z dlouhodobého hlediska bude rozhodující, jak efektivně Turecko využije této nové pozice. Pokud se mu podaří stabilizovat svou ekonomiku a dále rozvíjet své vojenské kapacity, může se stát klíčovým hráčem nejen v regionálním měřítku, ale i na globální úrovni. 

Naopak Rusko bude muset přehodnotit svou strategii, pokud nechce zcela ustoupit ze svých velmocenských ambicí. Turecký vzestup a ruský ústup tak mohou předefinovat geopolitickou mapu nejen Blízkého východu, ale i celého světa.

Související

Více souvisejících

komentář Rusko Sýrie Turecko Recep Tayyip Erdogan Bašár Asad Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

před 3 hodinami

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Herbert Kickl

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump byl zadržen ve státě Georgia (25. srpna 2023).

Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost

Francie varovala Donalda Trumpa, aby neohrožoval „svrchované hranice“ Evropské unie poté, co nově zvolený americký prezident odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu s cílem převzít kontrolu nad Grónskem, autonomním územím členského státu EU, Dánska.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Zimní počasí, ilustrační foto

Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy

Po deštích a přeháňkách zůstávají povrchy komunikací mokré nebo vlhké, na některých místech je možné najít zbytky sněhu. Jak se od západu začíná obloha vyjasňovat, teploty povrchů už nyní v mnoha oblastech klesají pod bod mrazu, což vytváří ideální podmínky pro vznik náledí.

včera

Zničená Ukrajina.

Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině

Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.

včera

Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil

Donald Trump, který se připravuje na návrat do Bílého domu jako nově zvolený prezident USA, varoval, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla ještě více vyostřit. Při projevu v Mar-a-Lago kritizoval současného prezidenta Joea Bidena za jeho postup v jednáních týkajících se Ukrajiny a označil situaci za „mnohem komplikovanější“ než dříve. Trump uvedl, že konflikt „může eskalovat do mnohem horší podoby, než jakou má nyní.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy