Erdogan je znepokojen děním ve světě. Varuje před střetem mezi Ruskem a NATO

Jakákoli možnost přímé konfrontace mezi Ruskem a NATO je znepokojivá, uvedl dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podle serveru Barrons.

"Možnost přímého střetu mezi NATO a Ruskem je samozřejmě znepokojivá... Je třeba se vyhnout všem krokům, které by mohly vést k takovému výsledku," řekl Erdogan na summitu NATO ve Washingtonu.

Turecký prezident to prohlásil den poté, co spojenci NATO oznámili zahájení dodávek stíhaček F-16 na Ukrajinu a posílili své závazky vůči Kyjevu ohledně jeho možného členství v Alianci. Spojené státy také oznámily, že od roku 2026 dočasně rozmístí v Německu řízené střely Tomahawk a další zbraně dlouhého dosahu, aby posílily ochranu evropských partnerů NATO.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek reagoval, že Moskva sleduje, jak se vojenská infrastruktura NATO přibližuje k ruským hranicím, a bude muset podniknout kroky k omezení Aliance. Podle něj je NATO nyní "plně zapojeno do konfliktu na Ukrajině" a Rusko plánuje přijmout opatření k potlačení této hrozby.

Aktivity NATO představují vážné ohrožení pro ruskou národní bezpečnost a Moskva na ně bude muset reagovat, uvedl podle serveru Times of India mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na výsledky summitu NATO ve Washingtonu. 

Podle Peskova je jasné, že jedním z hlavních cílů NATO je "pokořit Rusko a strategicky ho porazit," a že aliance přesouvá svou infrastrukturu stále blíže k ruským hranicím.

Členské země NATO ve Washingtonu ve středu přijaly deklaraci slibující další podporu Ukrajině, včetně financování ve výši 40 miliard eur (přibližně bilion korun). Lídři NATO také potvrdili, že vstup Ukrajiny do aliance je nezvratný.

"Musíme důkladně analyzovat přijatá rozhodnutí a diskuse, a také text deklarace. Toto představuje velmi vážnou hrozbu pro národní bezpečnost naší země a vyžaduje to promyšlenou a účinnou reakci proti NATO," dodal Peskov.

Turecko, jako člen NATO, se od začátku ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 snaží udržovat dobré vztahy s Moskvou i Kyjevem a nepřidalo se k západním sankcím proti Rusku.  

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Rusové na NATO nemají, ale jaderné zbraně už zaměřili. Experti pro EZ popsali, jak by vypadala válka

EuroZprávy.cz se obrátily na přední české bezpečnostní experty, aby popsali, jak by mohl vypadat teoretický konflikt mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Z jejich slov vyplývá, že Rusko na tuto variantu není připravené a v konvenční rovině nemá mnoho šancí. Problém ale dělají jaderné zbraně; Rusové mají převahu a evropská města jsou zaměřená už dávno. 

Více souvisejících

NATO Rusko Recep Tayyip Erdogan

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 32 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 10 hodinami

Bidenovo rozhodnutí odstoupit může zachránit USA. Nový prezident bude mít silný mandát

Americký prezident Joe Biden má za sebou jistě jedno z nejtěžších rozhodnutí svého života. Pomůže tím nejen Spojeným státům, ale i sobě. Demokraté si mohou oddechnout a velice ambiciózní viceprezidentka Kamala Harrisová má šanci na uplatnění.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy