Turecko je členem Severoatlantické aliance od roku 1952, nikdy ale nehrálo tak důležitou roli jako dnes. „Flexibilní“ přístup Ankary se stal terčem kritiky nejen ze strany jejích spojenců z NATO, nyní hrozí závažný rozkol i v turecko-ruských vztazích.
Turecko hraje ve vztazích mezi NATO a Ruskem velice důležitou roli. Coby člen aliance udržuje aktivní kontakt s Moskvou, což se na summitu ve Washingtonu setkalo s kritikou, že Turecko „vybočuje z řady“. „Naprosto odmítáme tvrzení, že je Turecko nespolehlivé; nic takového neexistuje,“ řekl turecký ministr obrany Yaşar Güler. Politico k jeho slovům následně poznamenalo, že je Ankara stabilním členem aliance už od roku 1952.
Podle Gülera je „v prostředí, kde je 32 spojenců pohromadě, nemyslitelné mít na každou otázku stejný názor“. Poukázal například na německé omezení vývozu stíhaček Eurofighter, které se Turecko snaží získat. „Některé země se snaží takové vnímání vytvořit,“ míní turecký politik.
Server Politico jmenuje, že kromě Maďarska má Turecko v rámci NATO nejbližší vztahy s Moskvou. Podniká také výpady v Sýrii a Iráku, aby bojovalo proti kurdským milicím. Postoj Ankary vůči válce na Ukrajině ale Güler označil za „vyvážený a aktivní“. „Do dnešního dne bylo Turecko jedinou zemí, která dokázala spojit obě strany války v rozhovorech na vysoké úrovni,“ dodal.
Jestli se ale o Turecku dá něco říct, tak to, že v konfliktu na Ukrajině rozhodně nepodporuje ruského agresora. Ankara Kyjevu totiž dodala známé drony Bayraktar a válečné lodě. Hrálo aktivní diplomatickou roli při řešení černomořské obilné dohody, která už dnes neplatí. „Nedovolíme, aby se Černé moře změnilo v bojiště,“ zdůraznil Güller. Turecké pobřeží u Černého moře je dlouhé přes tisíc kilometrů a pro zemi je klíčovým bodem bezpečnosti.
Turecko se naposledy snažilo pasovat do role mírotvůrce minulý týden. „Ankara by mohla pomoci válku ukončit,“ sdělil turecký prezident Recep Tayip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, když spolu hovořili na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Kazachstánu.
Naděje na tuto roli ale brzy vyhasly. „Je nemožné, aby si turecký vůdce hrál na mírotvůrce,“ zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Insider. „Chtěl bych poznamenat, že Rusko v některých sférách spolupracuje s Ankarou. Ukrajinské bezpilotní letouny útočí na plynovody zásobující Turecko,“ poznamenal Putin s odkazem na to, že Turecko od Moskvy stále odebírá velké množství plynu.
Putin Erdogana také varoval před hlubší spoluprací se Západem. „Zdá se mi, že ekonomický blok turecké vlády se zaměřil na poskytování úvěrů, získávání investic a přijímání grantů od západních finančních institucí. To bude spojeno s omezením obchodních a ekonomických vazeb Turecka s Ruskem, turecká ekonomika více ztratí, než může získat,“ shrnul ruský prezident.
Moskva tedy je s tureckým přístupem nespokojená. „Jedním z hlavních dráždidel pro Kreml je postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecká prohlášení na podporu územní celistvosti Ukrajiny se sice Moskvě nikdy nelíbila, ale nevyvolala protireakci,“ vysvětlil výzkumný pracovník Ruslan Sulejmanov z univerzity ADA v Ázerbájdžánu.
Ten také očekává, že rozkol mezi Ankarou a Moskvou bude vážný a dlouhodobý, nehledě na ekonomickou spolupráci a ruské investice. „Vztahy obou zemí se dramaticky zhoršují,“ uzavřel Sulejmanov.
Související

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan

Tureckem otřásají masivní demonstrace. Úřady se po zatčení Erdoganova rivala snaží blokovat sociální sítě
Recep Tayyip Erdogan , Turecko , NATO , Rusko , Vladimír Putin , Dmitrij Peskov
Aktuálně se děje
před 18 minutami

RECENZE: Tuctová adaptace videohry Until Dawn. Recyklovaný horor děsí do prázdna
před 36 minutami

Potvrzeno. David Pastrňák oznámil, že se zúčastní letošního hokejového MS
před 1 hodinou

Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
před 1 hodinou

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
před 2 hodinami

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
před 3 hodinami

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
před 4 hodinami

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
před 4 hodinami

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
před 4 hodinami

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
před 5 hodinami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 6 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 7 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 7 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 11 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 11 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 13 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 14 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera
Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.
Zdroj: Libor Novák