Turci chtěli být mírotvůrci. Jenže proti sobě obrátili Putina i spojence z NATO

Turecko je členem Severoatlantické aliance od roku 1952, nikdy ale nehrálo tak důležitou roli jako dnes. „Flexibilní“ přístup Ankary se stal terčem kritiky nejen ze strany jejích spojenců z NATO, nyní hrozí závažný rozkol i v turecko-ruských vztazích. 

Turecko hraje ve vztazích mezi NATO a Ruskem velice důležitou roli. Coby člen aliance udržuje aktivní kontakt s Moskvou, což se na summitu ve Washingtonu setkalo s kritikou, že Turecko „vybočuje z řady“. „Naprosto odmítáme tvrzení, že je Turecko nespolehlivé; nic takového neexistuje,“ řekl turecký ministr obrany Yaşar Güler. Politico k jeho slovům následně poznamenalo, že je Ankara stabilním členem aliance už od roku 1952. 

Podle Gülera je „v prostředí, kde je 32 spojenců pohromadě, nemyslitelné mít na každou otázku stejný názor“. Poukázal například na německé omezení vývozu stíhaček Eurofighter, které se Turecko snaží získat. „Některé země se snaží takové vnímání vytvořit,“ míní turecký politik. 

Server Politico jmenuje, že kromě Maďarska má Turecko v rámci NATO nejbližší vztahy s Moskvou. Podniká také výpady v Sýrii a Iráku, aby bojovalo proti kurdským milicím. Postoj Ankary vůči válce na Ukrajině ale Güler označil za „vyvážený a aktivní“. „Do dnešního dne bylo Turecko jedinou zemí, která dokázala spojit obě strany války v rozhovorech na vysoké úrovni,“ dodal. 

Jestli se ale o Turecku dá něco říct, tak to, že v konfliktu na Ukrajině rozhodně nepodporuje ruského agresora. Ankara Kyjevu totiž dodala známé drony Bayraktar a válečné lodě. Hrálo aktivní diplomatickou roli při řešení černomořské obilné dohody, která už dnes neplatí. „Nedovolíme, aby se Černé moře změnilo v bojiště,“ zdůraznil Güller. Turecké pobřeží u Černého moře je dlouhé přes tisíc kilometrů a pro zemi je klíčovým bodem bezpečnosti. 

Turecko se naposledy snažilo pasovat do role mírotvůrce minulý týden. „Ankara by mohla pomoci válku ukončit,“ sdělil turecký prezident Recep Tayip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, když spolu hovořili na okraj summitu Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) v Kazachstánu. 

Naděje na tuto roli ale brzy vyhasly. „Je nemožné, aby si turecký vůdce hrál na mírotvůrce,“ zdůraznil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle serveru Insider. „Chtěl bych poznamenat, že Rusko v některých sférách spolupracuje s Ankarou. Ukrajinské bezpilotní letouny útočí na plynovody zásobující Turecko,“ poznamenal Putin s odkazem na to, že Turecko od Moskvy stále odebírá velké množství plynu.

Putin Erdogana také varoval před hlubší spoluprací se Západem. „Zdá se mi, že ekonomický blok turecké vlády se zaměřil na poskytování úvěrů, získávání investic a přijímání grantů od západních finančních institucí. To bude spojeno s omezením obchodních a ekonomických vazeb Turecka s Ruskem, turecká ekonomika více ztratí, než může získat,“ shrnul ruský prezident. 

Moskva tedy je s tureckým přístupem nespokojená. „Jedním z hlavních dráždidel pro Kreml je postoj Ankary k válce na Ukrajině. Turecká prohlášení na podporu územní celistvosti Ukrajiny se sice Moskvě nikdy nelíbila, ale nevyvolala protireakci,“ vysvětlil výzkumný pracovník Ruslan Sulejmanov z univerzity ADA v Ázerbájdžánu. 

Ten také očekává, že rozkol mezi Ankarou a Moskvou bude vážný a dlouhodobý, nehledě na ekonomickou spolupráci a ruské investice. „Vztahy obou zemí se dramaticky zhoršují,“ uzavřel Sulejmanov. 

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko NATO Rusko Vladimír Putin Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 8 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

ÚSTR

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

před 10 hodinami

Von der Leyenová: Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, Orbánova cesta nebyla mírová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy