Před 50 lety začala invaze Turecka na Kypr. Christodulides chce sjednocení, podle Erdogana to není možné

Národnostně smíšený Kypr získal nezávislost na Spojeném království v roce 1960. O 14 let později však došlo k rozdělení tohoto ostrova ležícího ve východním Středomoří poté, co se na něm vylodili v červenci 1974 vojáci v reakci na převrat, který uskutečnili stoupenci sjednocení ostrova s ​​Řeckem. Od začátku turecké invaze na Kypr uplyne v sobotu 20. července 50 let.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během sobotní akce k 50. výročí invaze tureckých jednotek na sever Kypru uvedl, že nemá smysl pokračovat v jednáních pod vedením OSN o budoucnosti tohoto rozděleného středomořského ostrova.  

"Jsme přesvědčeni, že federální řešení na Kypru není možné. Nikomu neprospěje, když budeme pokračovat v jednáních, která jsme před lety ukončili ve Švýcarsku," řekl podle agentury Anadolu Erdogan v samozvané Severokyperské turecké republice.

Desetiletí trvající rozhovory podporované Organizací spojených národů selhaly ve snaze opětovně sjednotit ostrov. Poslední kolo mírových rozhovorů ve Švýcarsku ztroskotalo v roce 2017. I kyperští Řekové na mezinárodně uznávaném jihu ostrova v roce 2004 v referendu odmítli plán sjednocení podporovaný OSN, a to naprostou většinou hlasů.

"Kyperští Turci by měli sedět u jednacího stolu jako rovnocenní partneři kyperských Řeků. Jsme připraveni jednat a dosáhnout trvalého řešení a míru," řekl Erdogan, jehož země jako jediná oficiálně uznává Severní Kypr.

V sobotu se v Nikósii spustily sirény, kterými si kyperští Řekové připomínají vpád tureckých jednotek, zatímco kyperští Turci při příležitosti tohoto výročí slaví, píše AFP. Řecká strana označuje tento den za "černé výročí" , zatímco Turci hovoří o úspěšné "operaci míru a svobody".

Turecko invazí v roce 1974 zabralo více než třetinou ostrova a vyhnalo nejméně 160.000 kyperských Řeků na jih.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se separátně účastní akcí na obou stranách rozděleného ostrova, zachovávajíc vzájemný respekt a podporu, uzavírá AFP.

Kyperský prezident Nikos Christodulides při příležitosti 50. výročí turecké invaze na sever ostrova prohlásil, že sjednocení Kypru je jedinou možnou cestou vpřed, uvedl server Turkish Minute.

Christodulides se vyjádřil při akci v Nikósii, kde zdůraznil, že "neexistuje jiná možnost" než sjednocení. "Bez ohledu na to, co říkají nebo dělají turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho zástupci v okupovaných oblastech, Turecko i po 50 letech nese odpovědnost za porušování lidských práv a mezinárodního práva," uvedl Christodulides po vzpomínkové bohoslužbě na jihu Nikósie, posledního rozděleného hlavního města Evropy.

Erdogan během své sobotní návštěvy v Severokyperské turecké republice, kterou uznává pouze Ankara, prohlásil, že obnovení rozhovorů o budoucnosti ostrova pod vedením OSN není přínosné a federativní uspořádání Kypru je nemožné.

Kyperský prezident v pátek vyzval k obnovení mírového dialogu, který by podle něj uctil památku těch, kteří se obětovali pro existenci Kyperské republiky.

Proti současnému rozdělení ostrova na dva státy se staví nejen mezinárodně uznaná kyperská vláda v Nikósii, ale také Evropská unie a Organizace spojených národů. Turecko při invazi v roce 1974 obsadilo více než třetinu ostrova a vyhnalo nejméně 160 000 kyperských Řeků na jih. 

Související

Více souvisejících

Kypr Recep Tayyip Erdogan Turecko

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy