Národnostně smíšený Kypr získal nezávislost na Spojeném království v roce 1960. O 14 let později však došlo k rozdělení tohoto ostrova ležícího ve východním Středomoří poté, co se na něm vylodili v červenci 1974 vojáci v reakci na převrat, který uskutečnili stoupenci sjednocení ostrova s Řeckem. Od začátku turecké invaze na Kypr uplyne v sobotu 20. července 50 let.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během sobotní akce k 50. výročí invaze tureckých jednotek na sever Kypru uvedl, že nemá smysl pokračovat v jednáních pod vedením OSN o budoucnosti tohoto rozděleného středomořského ostrova.
"Jsme přesvědčeni, že federální řešení na Kypru není možné. Nikomu neprospěje, když budeme pokračovat v jednáních, která jsme před lety ukončili ve Švýcarsku," řekl podle agentury Anadolu Erdogan v samozvané Severokyperské turecké republice.
Desetiletí trvající rozhovory podporované Organizací spojených národů selhaly ve snaze opětovně sjednotit ostrov. Poslední kolo mírových rozhovorů ve Švýcarsku ztroskotalo v roce 2017. I kyperští Řekové na mezinárodně uznávaném jihu ostrova v roce 2004 v referendu odmítli plán sjednocení podporovaný OSN, a to naprostou většinou hlasů.
"Kyperští Turci by měli sedět u jednacího stolu jako rovnocenní partneři kyperských Řeků. Jsme připraveni jednat a dosáhnout trvalého řešení a míru," řekl Erdogan, jehož země jako jediná oficiálně uznává Severní Kypr.
V sobotu se v Nikósii spustily sirény, kterými si kyperští Řekové připomínají vpád tureckých jednotek, zatímco kyperští Turci při příležitosti tohoto výročí slaví, píše AFP. Řecká strana označuje tento den za "černé výročí" , zatímco Turci hovoří o úspěšné "operaci míru a svobody".
Turecko invazí v roce 1974 zabralo více než třetinou ostrova a vyhnalo nejméně 160.000 kyperských Řeků na jih.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se separátně účastní akcí na obou stranách rozděleného ostrova, zachovávajíc vzájemný respekt a podporu, uzavírá AFP.
Kyperský prezident Nikos Christodulides při příležitosti 50. výročí turecké invaze na sever ostrova prohlásil, že sjednocení Kypru je jedinou možnou cestou vpřed, uvedl server Turkish Minute.
Christodulides se vyjádřil při akci v Nikósii, kde zdůraznil, že "neexistuje jiná možnost" než sjednocení. "Bez ohledu na to, co říkají nebo dělají turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho zástupci v okupovaných oblastech, Turecko i po 50 letech nese odpovědnost za porušování lidských práv a mezinárodního práva," uvedl Christodulides po vzpomínkové bohoslužbě na jihu Nikósie, posledního rozděleného hlavního města Evropy.
Erdogan během své sobotní návštěvy v Severokyperské turecké republice, kterou uznává pouze Ankara, prohlásil, že obnovení rozhovorů o budoucnosti ostrova pod vedením OSN není přínosné a federativní uspořádání Kypru je nemožné.
Kyperský prezident v pátek vyzval k obnovení mírového dialogu, který by podle něj uctil památku těch, kteří se obětovali pro existenci Kyperské republiky.
Proti současnému rozdělení ostrova na dva státy se staví nejen mezinárodně uznaná kyperská vláda v Nikósii, ale také Evropská unie a Organizace spojených národů. Turecko při invazi v roce 1974 obsadilo více než třetinu ostrova a vyhnalo nejméně 160 000 kyperských Řeků na jih.
Související
Kypr chce vést politiku EU pro Středomoří. V cestě mu stojí několik silných kandidátů
Erdogan je připraven vybudovat na Kypru leteckou základnu
Kypr , Recep Tayyip Erdogan , Turecko
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Seznam.cz vrátil české autory do éry blogů. Jenže úplně špatně
před 54 minutami
Zelenskyj potvrdil, že v Kurské oblasti probíhá ruská protiofenziva
před 1 hodinou
Nechoďte do lesů ani k potokům, varují turisty lesníci a vodohospodáři
před 1 hodinou
Znojemské vinobraní bude příští rok, hromadně se ruší dožínky. Organizátoři po celé ČR respektují výstrahu
před 1 hodinou
Zelenskyj označil mírový plán předložený Brazílií a Čínou za destruktivní
před 2 hodinami
Britské zdravotnictví na pokraji kolapsu. Starmer volá po radikální změně
před 2 hodinami
Do volného vesmíru poprvé v historii vystoupil neprofesionální astronaut
před 3 hodinami
Jak sledovat povodně? Pomohou weby AgriGIS a ČHMÚ
před 4 hodinami
Vystrčil se setkal se Zelenským. Řekl, kdy bude možný spravedlivý mír na Ukrajině
před 4 hodinami
Počasí: Meteorologové rozšířili výstrahu o nové varování
před 5 hodinami
Prudké změny počasí? Klimatická změna už hraje svou roli, varuje Honsová
před 5 hodinami
Hrozící povodně v Česku: České dráhy aktivují pohotovostní službu
před 5 hodinami
Reportáž: Ohrožen povodněmi je i Velký Týnec na Olomoucku. Kolem domů přibývají pytle s pískem
před 5 hodinami
Když budeme v ohrožení, spojíme se s Čínou, varuje Rusko
před 6 hodinami
BIS ve výroční zprávě poukázala na největší hrozby pro Česko
před 7 hodinami
ISIS ještě neřekl poslední slovo, útočí stále. S islámem má jen pramálo společného
před 7 hodinami
Izrael zaútočil na školu v Pásmu Gazy. Zabil šest pracovníků OSN
před 7 hodinami
Pobaltí dochází trpělivost. Litva žádá NATO, aby sestřelovalo ruské drony
před 8 hodinami
Ukrajina v noci čelila dalšímu masivnímu ruskému útoku
před 9 hodinami
Výhled počasí do začátku října: Situace se má po víkendu uklidnit
Počasí v Česku je v první polovině září opravdu nevyzpytatelné. Devátý kalendářní měsíc začal vlnou veder, nyní nás ale meteorologové připravují na období velmi vydatných dešťů. Spadnout mají vyšší desítky či dokonce stovky milimetrů srážek. V dlouhodobém výhledu pak naznačili, jak bude až do začátku října.
Zdroj: Jan Hrabě