Kypr chce vést politiku EU pro Středomoří. V cestě mu stojí několik silných kandidátů

Středomořská politika je jednou z nejcitlivějších oblastí Evropské unie. O její vedení v rámci Evropské komise požádal nečekaný kandidát: Kypr. Pokud se opravdu chce ucházet o tuto politiku, musí překonat země jako Španělsko, Francie, Itálie nebo Řecko. 

Dokazují to slova řeckého premiéra Kyriaka Mitsotakise pro Politico. „Můžeme přispět k otázkám souvisejícím s námořní dopravou a Středomořím,“ prohlásil s tím, že o tuto pozici mají Řekové velký zájem.

Kyperský zájem avizoval tamní prezident Nikos Christodoulides. „Kyperský kandidát je pro tuto funkci ideální,“ uvedl. Kypr má podle něj „co nabídnout“ v oblasti námořní dopravy a dalších otázek týkajících se středomořského regionu.

Středomořská politika je součástí širšího plánu staronové předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. „Je to po našich vlastních naléháních, že pan předseda cítil potřebu mít komisaře, který by se zabýval výhradně touto oblastí,“ přiblížila předsedkyně.

Christodoulides ale sám neví, co taková politika přesně znamená. „Budeme muset v praxi zjistit, co portfolio pro Středomoří znamená, jaké jsou pravomoci, jaké jsou odpovědnosti, jaký je rozsah angažovanosti,“ řekl kyperský prezident.

Řecký premiér Mitsotakis připustil, že eurokomisař v této oblasti bude přínosný. „Nejsme již novým členským státem, máme 20 let zkušeností, předsedali jsme a v první polovině roku 2026 budeme podruhé předsedat Radě EU. Nyní chceme portfolio, kde věříme, že zástupce Kyperské republiky bude mít přidanou hodnotu,“ reagoval na něj Christodoulides.

Situace ve Středozemním moři je kritická. Proudí tudy nelegální migranti z afrického kontinentu, vedle nich zde probíhá čilý obchod mezi Evropou, Afrikou a arabským regionem. Především řecké a italské pohraniční stráže mají značné starosti se zvládáním uprchlické krize. Do řešení se zapojuje také Turecko, které má s Kyprem velice napjaté vztahy od té doby, co na něj přes 50 lety provedlo invazi.

Kypřané kromě vedení středomořského portfolia požadují také posílení role bloku v rozhovorech s Tureckem. „Tam, kde se s Tureckem stále nedohodneme, leží odpověď v EU. Zapojení EU povede k řešení, které bude výhodné jak pro EU, tak pro Turecko,“ podotkl kyperský prezident.

Související

Kypr

Před 50 lety začala invaze Turecka na Kypr. Christodulides chce sjednocení, podle Erdogana to není možné

Národnostně smíšený Kypr získal nezávislost na Spojeném království v roce 1960. O 14 let později však došlo k rozdělení tohoto ostrova ležícího ve východním Středomoří poté, co se na něm vylodili v červenci 1974 vojáci v reakci na převrat, který uskutečnili stoupenci sjednocení ostrova s ​​Řeckem. Od začátku turecké invaze na Kypr uplyne v sobotu 20. července 50 let.

Více souvisejících

Kypr

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Záběry pádu letounu v Sao Paulu se objevily na sítích. (9.8.2024)

Led mohl být příčinou smrti 62 lidí na palubě letadla v Brazílii

Nastal pokrok ve vyšetřování srpnové tragické letecké nehody v Brazílii, kterou nepřežilo všech 62 lidí na palubě. Podle v pátek zveřejněné oficiální zprávy hlásila posádka krátce před nehodou poruchu systému odmrazování. Informoval o tom Guardian s odkazem na agenturu Reuters. 

včera

včera

včera

včera

Deštivé počasí, ilustrační fotografie.

Počasí jako na houpačce. Přijde šok, teploty klesnou o desítky stupňů

Dnes a zítra si v Česku ještě užijeme tropická vedra, pak ale bude následovat výrazná změna. Příští týden přinese zcela jiné počasí, než jsme byli zvyklí poslední dva týdny, uvedl doslova Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Přijde totiž ochlazení, očekává se i plošnější déšť. Zatímco tak v tomto týdnu dosahovala maxima až 35 °C, za několik dní může být až o dvacet stupňů méně.

včera

včera

Ministr obrany Lloyd J. Austin III v Pentagonu

Údery západními zbraněmi v hloubi Ruska válku nerozhodnou, tvrdí Austin

Američané se stále moc netváří na jeden z požadavků Kyjeva. Ministr obrany Lloyd Austin v pátek na základně Ramstein řekl, že pokud Ukrajina obdrží povolení k používání západních zbraní k útokům v hloubi Ruska, o které žádá ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, situaci na bojišti to stejně nezmění. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner jsou u konce. Její posádka si ještě oddechnout nemůže

Opakovaně použitelná kosmická loď Starliner od společnosti Boeing se v noci na sobotu vrátila na Zemi, když s pomocí padáků přistála v americkém státě Nové Mexiko. Informovala o tom NASA. Loď se však vrátila bez posádky, jejíž členové po předchozích problémech plavidla zůstávají na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. 

včera

včera

Aktualizováno 6. září 2024 21:59

Ukrajinská armáda čelí výzvám na ruském území. Kyjev se vojáků v těžké situaci zastává

Ukrajinská armáda se při okupaci ruských území snaží dodržovat válečná pravidla a chránit civilisty, zatímco ruská vojska pokračují v útocích na civilní objekty. Kyjev zdůrazňuje, že jeho vojáci nepropadají k rabování a drancování, čímž si chce získat mezinárodní podporu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy