Íránské revoluční gardy dnes zveřejnily záznam konverzace s posádkou britské vojenské lodě z 19. července, kdy Íránci zadrželi v Hormuzském průlivu tanker plující pod britskou vlajkou. Tanker Stena Impero se podle Íránců neřídil pravidly mezinárodní lodní dopravy.
"Žádáme, abyste se do této záležitosti nevměšovali," sděluje zástupce gard na záznamu, který dnes zveřejnila agentura Tasním.
"Zde je britská vojenská loď F236 (Montrose). Jsme v blízkosti mezinárodně uznávaného průlivu a v naší blízkosti je obchodní loď, která se snaží proplout," odpovídá na záznamu hlas s britským přízvukem. "Neohrožujte svůj život," sděluje v odpovědi gardista.
#Breaking: a newly released radio communication between a #British warship and IRGC forces apparently shows #Iran has attempted to seize another UK-flagged vessel, British Heritage. The IRGC commander "orders" the British warship to stay away.#StenaImpero#StraitofHormuz pic.twitter.com/RxpzW7TKDH
— Iran Breaking News (@IranBreaking) July 29, 2019
Íránci tanker zadrželi s vysvětlením, že plavidlo narazilo do rybářské lodě a neposkytlo jí pomoc. Předtím, 4. července, Britové u Gibraltaru zadrželi íránský tanker Grace 1 s ropou, která byla podle nich určena do Sýrie, což by znamenalo porušení protisyrských sankcí Evropské unie.
Írán opakovaně žádá o propuštění svého plavidla a v minulých dnech také naznačil, že je ochoten je vyměnit za tanker Stena Impero. Británie to ale dnes vyloučila.
"To není něco za něco, není to otázka výměny. Jde o mezinárodní právo a dodržení pravidel mezinárodního právního systému, a na tom budeme trvat," řekl dnes britský ministr zahraničí Dominic Raab.
Napětí v oblasti Perského zálivu se stupňuje kvůli několika útokům na tankery a také kvůli sestřelení bezpilotních letounů. Do Perského zálivu nyní dorazila druhá britská vojenská loď, která má spolu s plavidlem HMS Montrose zajistit eskorty britských obchodních plavidel.
"Svobodná plavba Hormuzským průlivem je důležitá nejen pro Británii, ale i pro naše partnery a spojence," řekl britský ministr obrany Ben Wallace. Jeho úřad minulý týden oznámil, že nařídil námořnictvu, aby britským civilním lodím v průplavu dělalo doprovod.
Do Perského zálivu podle britských zdrojů nově připlula loď HMS Duncan, kterou ještě letos vystřídá fregata HMS Kent. Montrose je na Blízkém východě dlouhodobě a má tam zůstat do roku 2022.
Související
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
Írán , Velká Británie , lodní doprava , Dominic Raab
Aktuálně se děje
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
včera
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
včera
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
včera
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
včera
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
včera
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
3. března 2026 22:00
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
3. března 2026 20:49
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
V Oválné pracovně se v úterý uskutečnilo první veřejné vystoupení Donalda Trumpa k íránskému konfliktu od jeho vypuknutí. Americký prezident při setkání s německým kancléřem Friedrichem Merzem konstatoval, že íránská armáda je po úderech v troskách. Podle jeho vyjádření ztratil Teherán kompletní kontrolu nad vzdušným prostorem i námořní kapacity a jeho radary byly vyřazeny z provozu.
Zdroj: Libor Novák