Praha/Gaza - Palestinský velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, který v Praze na Nový rok zahynul po výbuchu trezoru, byl zavražděn. Je o tom přesvědčena Džamálova dcera Rana. Česká policie však úmyslný trestný čin vylučuje a explozi vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti, obdobný postoj zaujaly i palestinské úřady.
"Oficiální palestinské stanovisko je nepodložené. Sejf se běžně používal, má matka (žijící v Praze) mi to řekla. Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla Rana Džamálová agentuře AP.
"My jako rodina jsme přesvědčeni, že to byl zločin. Chceme zjistit, co se stalo," dodala. Džamálová nicméně neupřesnila, co se podle ní přihodilo a kdo by za tímto činem mohl stát.
Palestinské tiskové agentuře Maan Rana vypověděla, že trezor nebyl vybaven žádnými moderními zabezpečovacími prvky a že byl denně po třicet let používán. Upozornila také na to, že před dvěma měsíci, když otec odjel do Egypta, pracovali s bezpečnostní schránkou zaměstnanci ambasády.
"Když se můj otec před několika dny vrátil na velvyslanectví v Česku, byl trezor noc před výbuchem převezen českou stěhovací společností do jeho domu," uvedla. Také doplnila, že výbuch nevyšel z vnitřku trezoru, ale z jeho spodku. Matka jí také řekla, že detonace schránku nepoškodila.
V telefonickém rozhovoru s agenturou Reuters Rana řekla, že výbuch nastal v době, kdy otec do trezoru ukládal dokumenty. "Trezor byl vyprázdněn a poté přestěhován do domu. Exploze nastala, když ho používal," uvedla velvyslancova dcera.
Pražská policie, která případ vyšetřuje, teroristický útok vyloučila. Výbuch na ambasádě prověřuje jako usmrcení z nedbalosti a také nedovolené ozbrojování. V budově totiž našla neevidované zbraně. Česká diplomacie kvůli tomu bude chtít po palestinské straně vysvětlení.
Trezor a látku, která v něm vybuchla, zkoumá kriminalistický ústav. Výsledky expertiz by mohly být známé v řádu dnů. Do vyšetřování se zapojí i palestinští odborníci.
Velvyslanec „Státu Palestina" Džamál Muhamad al-Džamál (Jamal Mohamed al-Jamal, جمال الجمال) se narodil v roce 1957 v Bejrútu v rodině, která během izraelské Války za nezávislost odešla z Jaffy do Libanonu a žila poté v táboře Šatíla, kam libanonská vláda soustředila palestinské uprchlíky.
V roce 1975 se Džamál stal členem teroristického hnutí al-Fatáh, v jehož čele stál Jásir Arafát, uvedl server eretz.cz.
Jako vzdělaný člověk nastoupil Džamál Muhammad Džamál brzo diplomatickou kariéru. Od roku 1979 pracoval jako asistent velvyslance Organizace pro osvobození Palestiny v Bulharsku, v roce 1984 se přesunul na velvyslanectví do Prahy, kde následně pracoval jako úřadující velvyslanec.
V letech 2005 až 2013 se Džamál stal konzulem „Státu Palestina" v egyptské Alexandrii. Následovalo jmenování velvyslancem v Praze, kde se funkce ujal předáním pověřovacích listin prezidentu Miloši Zemanovi 11. října 2013.
Související
Do Prahy dorazí nový palestinský velvyslanec, jeho předchůdce zabil semtex
Exploze na palestinské ambasádě? Policie trestný čin nezjistila
Výbuch v Praze (1.1.2014) , palestina
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
před 2 hodinami
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
před 3 hodinami
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno před 4 hodinami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
před 5 hodinami
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
před 6 hodinami
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
před 7 hodinami
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
před 8 hodinami
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
před 9 hodinami
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
před 10 hodinami
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
před 11 hodinami
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Pavel Nečas
před 12 hodinami
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
před 13 hodinami
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
před 14 hodinami
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
před 16 hodinami
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě