Gaza - "Hamas zaplatí vysokou cenu za ostřelování izraelských občanů. Bezpečnost izraelských občanů je na prvním místě. Operaci rozšíříme a budeme v ní pokračovat, dokud neskončí útoky na naše města a nevrátí se klid," uvedl Netanjahu po zasedání bezpečností rady státu.
"Hamas zaplatí vysokou cenu za ostřelování izraelských občanů. Bezpečnost izraelských občanů je na prvním místě. Operaci rozšíříme a budeme v ní pokračovat, dokud neskončí útoky na naše města a nevrátí se klid," uvedl Netanjahu po zasedání bezpečností rady státu.
Vojenský mluvčí generál Moti Almoz dnes ráno armádnímu rozhlasu řekl, že noční nálety mířily na 120 míst, z nichž palestinští radikálové odpalují rakety, na deset velitelských stanovišť Hamasu a na "řadu tunelů".
Armádní rozhlas také informoval, že na Tel Aviv bylo ráno z Pásma Gazy vypáleno nejméně pět střel. Protiraketový systém Iron Dome je ale dokázal ještě za letu zničit. Jedna raketa dopadla také poblíž města Hadera severně od Tel Avivu. Pobřežní město je přitom vzdáleno asi 120 kilometrů od Pásma Gazy, takže raketa podle armádní mluvčí dopadla do zatím vůbec největší vzdálenosti.
Izrael největší leteckou ofenzivou za téměř dva roky reaguje na ostřelování jihu země raketami vypálenými právě z Pásma Gazy. Desítky střel, které v úterý večer vylétly na Izrael, dosáhly až do severní části židovského státu. Palestinské radikální hnutí Hamas uvedlo, že mířilo i na největší místní město Haifu. Cílem palestinského ostřelování jsou ale i Tel Aviv a Jeruzalém.
Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás dnes údajně hovořil se zástupci Hamasu, kteří podle něj mají zájem na uzavření příměří.
Izraelský premiér Netanjahu v pondělí naznačil, že Izrael by mohl sáhnout k pozemní operaci. Generál Moti Almoz ráno v rozhlase uvedl, že zahájená operace potrvá i v příštích dnech. Nic bližšího k tomu ale říci nechtěl, ani k možné pozemní operaci v Pásmu Gazy.
Americký prezident Barack Obama v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejní německý deník Die Zeit uvedl, že by obě strany konfliktu měly jednat s rozvahou, bez snahy o pomstu. Izraelci i Palestinci by měli prý být rovněž připraveni "riskovat mír".
„Lidem z Hamásu to možná už přerostlo do určité míry přes hlavu," řekl pro ČRo odborník na Blízký východ Břetislav Tureček z Metropolitní univerzity v Praze.
„Nesmíme zapomínat, že v Gaze přibývá mrtvých, zatímco v Izraeli palestinské raketové útoky ještě nezabily nikoho, takže Hamás se možná bude muset zase zpovídat vlastní veřejnosti," vysvětluje.
„Izraelský premiér se nezodpovídá mezinárodnímu společenství nebo Palestincům, ale svým vlastním voličům. A víme, že i v jeho koalici jsou politici, kteří jsou ještě radikálněji naladěni, kteří už by dávno vyslali vojáky k obsazení Gazy. Takže on musí lavírovat mezi jakýmsi umírněným postojem a daleko radikálnějším. Toto přinejmenším vyhrožování pozemní ofenzivou k tomu asi patří," upozorňuje Tureček.
Související
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 1 hodinou
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák