Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní, který 15. srpna opustil Afghánistán, když radikální islámské hnutí Tálibán proniklo do metropole Kábulu a ovládlo prakticky celou zemi, se dnes omluvil afghánskému lidu za to, že mu nedokázal zajistit lepší budoucnost. Informovala o tom agentura AFP.
"S hlubokou lítostí konstatuji, že moje kapitola skončila podobnou tragédií jako kapitola mých předchůdců, aniž by byla zajištěna stabilita a prosperita (Afghánistánu). Omlouvám se afghánskému lidu," uvedl Ghaní v prohlášení, které zveřejnil na twitteru.
Podle něj opustil zemi na naléhání svého bezpečnostního týmu, který mu řekl, že pokud zůstane v Kábulu, riskuje "stejné děsivé boje v každé ulici, jaké město zažilo během občanské války v 90. letech 20. století".
"Opustit Kábul bylo nejtěžší rozhodnutí mého života. Ale věřil jsem, že to je jediný způsob, jak zabránit bojům a zachránit Kábul a jeho šest miliónů obyvatel," dodal Ghaní a ocenil oběti, které Afghánci učinili během posledních 40 let válek ve své zemi.
Bývalý prezident uprchl i s rodinou do Spojených arabských emirátů, které oznámily, že Ghaního přijaly "z humanitárních důvodů". Už tehdy Ghaní uvedl, že musel z Afghánistánu odejít, aby zabránil krveprolití.
Úřadující afghánský premiér vyzval bývalé činitele k návratu
Úřadující afghánský premiér Muhammad Hasan Achund dnes vyzval bývalé afghánské činitele k návratu do země. V rozhovoru pro televizní stanici Al-Džazíra prohlásil, že budou mít zaručenou bezpečnost, informovala agentura Reuters.
Achund, který patřil ke spolupracovníkům již nežijícího zakladatele radikálního islamistického hnutí Tálibán mully Muhammada Umara, dodal, že vůdci Tálibánu nesou velkou zodpovědnost vůči afghánskému lidu. "Abychom dosáhli tohoto historického okamžiku, utrpěli jsme těžké ztráty. Éra krveprolití v Afghánistánu skončila," řekl Achund.
Afghánské hnutí odporu dnes vyzvalo mezinárodní společenství, aby neuznalo novou vládu, jejíž složení Tálibán oznámil v úterý. Radikální hnutí původně slíbilo vytvořit kabinet za účasti mnoha stran, v nové vládě jsou ale výhradně jeho členové, jmenovány nebyly žádné ženy a zástupců etnických menšin je minimum. Podobu nové afghánské vlády již kritizovaly Spojené státy a další západní země.
Související
Ghaní hájil svůj srpnový útěk z Afghánistánu, chtěl prý zabránit krveprolití
Afghánský prezident Ašraf Ghaní je ve Spojených arabských emirátech
Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Netanjahu promluvil o útoku na íránské ropné pole. Jednali jsme sami, řekl
před 1 hodinou
Počasí bude o víkendu deštivé, pak se oteplí
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
Po nadcházejícím víkendu bude následovat poslední ryze březnový týden. Začne poměrně teplým dnem, následně se ale počasí pokazí. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě