Ghaní hájil svůj srpnový útěk z Afghánistánu, chtěl prý zabránit krveprolití

Bývalý afghánský prezident Ašraf Ghaní dnes v rozhovoru se stanicí BBC obhajoval své rozhodnutí opustit v polovině srpna Afghánistán. Uvedl, že na rozmyšlenou měl jen pár minut.

Za své chování ve chvílích, kdy do afghánské metropole Kábul vstoupili islamisté hnutí Tálibán, sklidil Ghaní kritiku Afghánců i tamních politiků. Exprezident ale trvá na tom, že jeho útěk ze země nebyl plánovaný a měl zabránit krveprolití a zničení hlavního města.

Tálibán převzal kontrolu nad Afghánistánem v srpnu po bleskové ofenzivě v době, kdy ze země po 20 let trvající válce odcházeli poslední vojáci USA a jejich spojenců. Část Afghánců dodnes Ghaního viní z toho, že je vydal do rukou islamistů. Viceprezident Amrulláh Sálih náhlý a utajený útěk z 15. srpna označil za "ostudný".

"Když jsem se to ráno vzbudil, vůbec jsem netušil, že později odpoledne odletím," uvedl Ghaní v rozhovoru, ve kterém poprvé podrobně popsal své poslední chvíle v Afghánistánu. Prezidentův bezpečnostní poradce Hamdulláh Mohíb Ghaního tehdy informoval o kolapsu prezidentské stráže. Na rozhodnutí, zda zemi opustit či zůstat, dal hlavě státu dvě minuty.

Podle předchozích instrukcí se měl Ghaní vydat do východoafghánského Chóstu, "vyděšený" Mohíb ho však upozornil, že toto město i o něco severněji položený Dželálábád už také padly.

"Nevěděl jsem, kam zamíříme. Až když jsme vzlétli, bylo jasné, že opouštíme (Afghánistán). Bylo to tedy opravdu velmi náhlé," uvedl Ghaní.

Ghaního předchůdce Hámid Karzaj tento měsíc agentuře AP řekl, že útěk prezidenta zmařil šance vládních vyjednavačů dosáhnout dohody s Tálibánem. Islamisté se zavázali, že do města nevstoupí, po odchodu prezidenta však nad metropolí převzali kontrolu, aby podle nich nevzniklo bezpečnostní vakuum, napsala agentura DPA.

Ghaní se v rozhovoru označil za obětního beránka, na kterého byla svalena veškerá vina za současnou krizi a chaos v Afghánistánu. Sám sebe prý ale viní z toho, že "chybně" důvěřoval mezinárodním partnerům, kteří na něj údajně vyvíjeli velký tlak a snižovali jeho autoritu. Opět také odmítl, že by z Afghánistánu utekl s velkou sumou peněz.

Exprezident je od svého útěku s rodinou ve Spojených arabských emirátech. Afghánistán od srpna vede vláda Tálibánu v čele s Muhammadem Hasanem Achundem.

Související

Více souvisejících

Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Afghanistán

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Frank-Walter Steinmeier

Petra Pavla v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier

Českého prezidenta Petra Pavla dnes dopoledne v Berlíně přijal jeho německý protějšek Frank-Walter Steinmeier. Přijetím v prezidentském sídle na berlínském zámku Bellevue zahájil Pavel oficiální část návštěvy německé metropole, setkání obou hlav států je zároveň vrcholem této cesty. Pozdě odpoledne Pavla přijme také spolkový kancléř Olaf Scholz, toto setkání je ale označováno jako běžné bez oficialit.

před 24 minutami

před 36 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy