Írán není ochoten jednat o svých raketách. Biden to dobře ví, prohlásil Ruhání

Írán není ochoten jednat o svém raketovém programu. Zopakoval to dnes jeho prezident Hasan Rúhání a prohlásil, že zvolený americký prezident Joe Biden to ví. Jak píše agentura Reuters, očekává se, že Biden změní politiku vůči Íránu, na nějž sankcemi a odstoupením od dohody o íránském jaderném programu vyvíjí tlak administrativa dosluhujícího prezidenta Donalda Trumpa.

Trump od mezinárodní dohody z roku 2015 odstoupil před dvěma lety a pak začal zavádět protiíránské sankce, načež Írán dohodu přestal plnit rovněž. Írán nepřestává testovat raketovou technologii, o níž s ním chtějí obnovit jednání i evropští signatáři dohody z roku 2015. Írán podle Reuters odmítá svůj balistický program zastavit a změnit svou regionální politiku. "Američané se několik měsíců snaží připojit raketovou problematiku k tématu jaderného programu, ale my jsme to zamítli. Pan Biden to dobře ví," řekl Rúhání na tiskové konferenci přenášené televizí.

Připsal na ní také nedávnou vraždu jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha Izraeli. "Hlavním smyslem této vraždy spáchané sionistickým režimem bylo vyvolat nestabilitu a válku v posledních dnech Trumpovy administrativy," tvrdil Rúhání. Opět pohrozil odvetou, ale s tím, že o jejím načasování nebude rozhodovat Izrael. Írán podle prezidenta nedovolí destabilizaci regionu.

O víkendu byl v Íránu popraven novinář Rúholláh Zam, který vedl opoziční web a žil v minulých letech v exilu, ale íránským revolučním gardám se ho podařilo zatknout. Odsouzen byl za podněcování k násilí za protivládních protestů v letech 2017 a 2018. Jeho popravu odsoudila organizace Amnesty International i některé státy.

Rúhání k tomu dnes prohlásil, že íránská justice je nezávislá a Zamova poprava pravděpodobně vztahy s evropskými zeměmi neovlivní. Dnes ale mělo začít třídenní ekonomické evropsko-íránské fórum. Několik evropských zástupců, kteří se ho měli zúčastnit, v souvislosti se Zamovou kauzou účast odřeklo a akce byla na neurčito odložena. Mezi účastníky měli být i šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a dále velvyslanci evropských zemí.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Írán Rúholláh Zam Armáda Írán Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 20 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 7 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko se konečně rozhodlo předat Ukrajině těla obětí pádu letadla. Měsíc po katastrofě

Rusko je připraveno vydat ukrajinské straně těla obětí havárie letadla Il-76 v Belgorodské oblasti. Podle Reuters to uvedla ruská ombudsmanka pro lidská práva Tatiana Moskalkovová. Ukrajinská strana toto prohlášení zatím nekomentovala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy