Rozhodnutí obohacovat uran na 60 procent je odpovědí vašemu zlu, řekl Rúhání

Íránský prezident Hasan Rúhání dnes rozhodnutí Teheránu obohacovat uran na 60 procent označil za "odpověď vašemu zlu". Informovala o tom agentura AP. V neděli Írán ohlásil problémy s elektrickou distribuční soustavou v jaderném provozu v Natanzu a následně začal hovořit o izraelském útoku a sabotáži.

V úterý pak Teherán oznámil, že začne obohacovat uran na 60 procent, což je nejvyšší koncentrace, na niž kdy obohacoval, a představuje zásadní porušení jaderné dohody z roku 2015. Íránská média také informovala, že v Natanzu bude zprovozněno dalších 1000 pokročilých odstředivek.

"Chtěli jste, abychom při rozhovorech měli prázdné ruce. Naše ruce jsou však plné," uvedl dnes Rúhání s odkazem na současná jednání o oživení jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi. "Obohacování na 60 procent je naší odpovědí na vaše zlo. Usekli jsme vám obě ruce, jednu odstředivkami IR-6, druhou 60 procenty," dodal. Odstředivky IR-6 obohacují uran rychleji než centrifugy první generace IR-1.

Rozhodnutí obohacovat uran na 60 procent padlo krátce poté, co Írán ohlásil problémy v Natanzu, které připsal izraelskému útoku. Incident v jaderném provozu následoval poté, co v něm Teherán spustil nové pokročilé odstředivky na obohacování uranu. Izrael obvinění z útoku nekomentoval. Podle některých izraelských médií však útočila izraelská zpravodajská služba Mossad. Bílý dům odmítl, že by byl do incidentu jakkoli zapojen.

Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo v roce 2015 uzavřely s Íránem jadernou dohodu, jejímž cílem bylo zabránit Teheránu ve vývoji jaderných zbraní. Bývalý americký prezident Donald Trump dohodu ale před třemi lety jednostranně vypověděl a obnovil proti Íránu sankce. Teherán následně začal části dohody porušovat. Dosud Írán uran obohacoval na 20 procent, ale už tím porušoval dohodu, která mu umožňuje obohacovat jenom do 3,67 procenta. K výrobě jaderné bomby je potřeba uran obohacený na 90 procent.

Minulý týden ve Vídni začaly diplomatické rozhovory, jejichž smyslem je udržet jadernou dohodu při životě. Pokračovat měly dnes, ale podle ruské delegace se obnovení jednání odkládá až na čtvrtek. Spojené státy se těchto rozhovorů účastní nepřímo, nejsou v jednacím sále spolu se zástupci signatářských zemí, tedy Íránu, Francie, Británie, Německa, Ruska a Číny, ale jsou informovány pomocí prostředníků. Bílý dům íránský úmysl navýšit obohacování uranu označil za provokativní s tím, že diplomacie je jedinou cestu kupředu. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Teheránu nikdy nedovolí vyvinout jaderné zbraně. Írán tvrdí, že jeho jaderný program je čistě mírový.

V úterý zveřejněná zpráva amerických zpravodajských služeb uvádí, že podle americké analýzy, "Írán v současné době neprovádí klíčové aktivity v oblasti vývoje jaderných zbraní, které považujeme za nezbytné k výrobě jaderného zařízení".

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.
Hasan Rúhání, íránský prezident

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Napsala to dnes agentura AFP. Na zasedání vlády Rouhání označil Trumpa za "tyrana". Vyzval také nového amerického prezidenta Joea Bidena k návratu k dohodě o jaderném programu z roku 2015, kterou Trumpova administrativa vypověděla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání Írán uran

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.4.2025) Prohlédněte si galerii

"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

Desítky let jsme to přehlíželi, teď je tomu konec. Von der Leyenová poslala Rusku jasný vzkaz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen během svého vystoupení na mezinárodním summitu o energetické bezpečnosti v Londýně varovala před nebezpečím zneužívání energetických zdrojů ze strany Ruska. Připomněla, že Moskva již v minulosti opakovaně použila dodávky energie jako zbraň a forma vydírání, a že Evropa si dlouho neuvědomovala cenu, kterou za tuto závislost platí.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Londýně.

Evropa se nesmí znovu nechat vydírat Ruskem, prohlásil Starmer. Volá po nové dohodě s EU

Britský premiér Keir Starmer na mezinárodním summitu o budoucnosti energetické bezpečnosti prohlásil, že Evropa už nikdy nesmí dopustit, aby se stala obětí vydírání ze strany Ruska kvůli energetickým surovinám. Společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen vystoupil na konferenci v Londýně, kde oba zdůraznili nutnost ukončit závislost na ruské energii a pokračovat v podpoře Ukrajiny.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Evropa čelí dilematu: Jak se může bránit Rusku bez USA?

Evropa se musí co nejrychleji připravit na realitu strategické samoty. Iluze, že v případě ohrožení východního křídla NATO automaticky přispěchá americká síla, se rozpadá pod tlakem trumpovského izolacionismu. Washington dnes sleduje jediný cíl, kterým je domácí triumf, bez ohledu na to, kdo za něj zaplatí. Nejnovějším terčem této politiky je Ukrajina – konflikt, v němž Bílý dům dobrovolně předává iniciativu Moskvě.

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

včera

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

včera

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy