Írán poslal do Francie černé skřínky sestřeleného ukrajinského boeingu

Írán poslal do Francie černé skřínky sestřeleného ukrajinského dopravního letadla. Íránskému listu Etemád to sdělil náměstek ministra zahraničí. Při lednovém neštěstí zahynulo všech 176 osob, které byly na palubě boeingu. "Černé skříňky včera (v pátek) přepravili do Paříže lidé z úřadu pro civilní letectví a jeden soudce. Dešifrovací práce začnou v pondělí," uvedl náměstek.

Boeing 737-800 společnosti Ukraine International Airlines
doporučujeme

Boeing 737-800 ukrajinských aerolinek byl sestřelen 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště. Írán o tři dny později přiznal, že letadlo sestřelil omylem, protože jej považoval za nepřátelskou raketu. Většinu pasažérů tvořili Íránci a Kanaďané, mnozí z nich měli dvojí občanství.

O technickou pomoc při vyhodnocení dat z černých skříněk, které zaznamenávají údaje o letu a hovory v pilotní kabině, požádal Írán koncem června francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).

Teherán byl pod tlakem Ukrajiny, Kanady i dalších zemí, jejichž občané se na palubě letadla nacházeli a které žádaly podrobné vyšetření případu. Islámská republika se nejprve snažila získat ze zahraničí potřebné vybavení, na konci června ale BEA oznámil, že Írán souhlasí předáním skříněk francouzským expertům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reuters: O možném nebezpečí v Bejrútu věděl premiér i prezident

11.08.2020 14:17 Na špatně uskladněných 2750 tun dusičnanu amonného, který minulé úterý způsobil silnou explozi v…

Do Libanonu odletěly vojenské speciály, přivezou české hasiče

11.08.2020 10:32 Aktualizováno Do Libanonu dnes v noci a nad ránem odletěla dvě vojenská letadla, která z Bejrútu přepraví český…

Na irácko-kuvajtské hranici explodoval konvoj, vezl zbraně pro armádu USA

11.08.2020 07:46 Poblíž irácko-kuvajtské hranice explodoval v pondělí večer konvoj se zbrojními dodávkami pro…

Libanonská vláda podala po výbuchu v Bejrútu demisi

10.08.2020 20:49 Aktualizováno Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama