Šíitští konzervativci pronikli na nádvoří dvou významných íránských svatyní, které byly kvůli koronaviru uzavřeny. Informovala o tom dnes íránská státní média. Íránské úřady se snaží zastavit další šíření epidemie v zemi, kterou onemocnění postihlo nejvíce ze všech států na Blízkém východě.
Podle agentury AP má na Blízkém východě devět z deseti z více než 17.000 případů nákazy koronavirem íránskou stopu. Nejprve íránské úřady nepřiznávaly, jak velkou hrozbu koronavirem způsobené onemocnění COVID-19 představuje, v uplynulých dnech ale zintenzivnily testování lidí, kteří z velkých měst odjíždějí na oslavy nového roku Naurúz. Rozsáhlou karanténu obyvatel nicméně Teherán nenařídil.
V pondělí večer naštvaný dav pronikl na nádvoří svatyně imáma Alího Rezy v Mašhadu a svatyně pojmenované po sestře osmého šíitského imáma Fátimě v Komu. Davy se na obou místech za běžných okolností modlí 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a dotýkají se při tom stěn svatyní a líbají je. To vyvolalo obavy íránských úřadů ze zrychlení šíření nákazy, a vyzvaly proto šíitské duchovní, aby svatyně uzavřeli.
V pondělí státní televize oznámila, že svatyně byly uzavřeny, což vyvolalo demonstrace. Policie později davy demonstrantů rozehnala. Náboženské úřady v Komu označily demonstraci za urážku svatyně a vyzvaly věřící, aby byli moudří a trpěliví.
Íránské svatyně přitahují šíitské poutníky z celého Blízkého východu, což pravděpodobně přispělo k rozšíření nákazy v regionu. Saúdská Arábie už dříve kvůli koronaviru uzavřela přístup k nejposvátnějším místům islámu - Mekce a Medíně.
Íránská státní televize informovala, že íránské úřady ve 13 provinciích i hlavním městě měří teplotu lidem, kteří se snaží odjet, a posílá ty s horečkou do karantény. Írán ale má 31 provincií a země nezavedla stejně tvrdá karanténní opatření jako Irák či Libanon. Teherán sice své obyvatele vyzval, aby se zdržovali doma, mnozí to ale ignorují.
Írán také ve snaze šíření koronaviru zastavit dočasně propustil zhruba 85.000 vězňů. Západní země ale islámskou republiku vyzvaly, aby osvobodila všechny vězně s dvojím občanstvím a další zadržované jako rukojmí diplomatických vyjednávání.
Omán oznámil, že všichni, kteří přicestují ze zahraničí, musí do karantény.
Izraelské ministerstvo obrany mezitím plánuje využít vyprázdněné hotely jako rekonvalescenční centra pro pacienty s COVID-19. Dva hotely by měly přijmout první pacienty už dnes a další zřejmě budou následovat. Na správu zařízení budou dohlížet lékaři. Pacienti budou v karanténě v hotelových pokojích a jídlo a další potřeby jim budou donášet hoteloví zaměstnanci s ochrannými pomůckami. V Izraeli je koronavirem nakaženo 304 lidí.
Izraelský ministr obrany Naftali Bennett dnes nařídil, aby do Izraele ze Západního břehu Jordánu směli jen palestinští obchodníci a zaměstnanci, jejichž práce je zásadní pro zdravotnictví, zemědělství, ošetřovatelství a stavebnictví. Palestinci, kterým bude vstup povolen, v Izraeli zůstanou jeden až dva měsíce.
Po nočním schválení kabinetem izraelská kontrarozvědka Šin Bet oznámila, že začne využívat technologii ke sledování telefonů, jež má pomoci v boji s šířením koronaviru, informuje haaretz.com. Služba Šin Bet trvá na tom, že používání technologie bude omezeno pouze na snahu chránit životy a varování pro ty, kteří mohli přijít do styku s nakaženými. Také uvedla, že technologie nebude využívaná k vynucování karantén a že data budou uchovávána pouze po přechodnou dobu a dostupná jen vybrané skupině agentů. Opatření bude platit 30 dní.
Související
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
Írán , Izrael , mobily , palestina , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Primátora Karviné Jana Wolfa hledá policie. Odjel si na dovolenou
před 2 hodinami
V Kongu unesli matku s dcerou nakažené ebolou. Policie chrání těla mrtvých střelbou
před 3 hodinami
Trump způsobil další diplomatický skandál. Urazil a naštval celou Itálii
před 4 hodinami
Zelenskyj: Putin slábne, Rusko může své útoky proti Ukrajině zesílit
před 5 hodinami
Hormuzským průlivem začaly proplouvat první lodě s ropou, minám navzdory
před 7 hodinami
Mírové rozhovory mezi USA a Íránem se zhroutily kvůli Izraeli
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali výstrahu před silnými vedry a bouřkami
před 8 hodinami
Moskvu po ničivém ukrajinském útoku pokryl ropný déšť
před 9 hodinami
Vance se tvrdě pustil do Izraele: Trump je na celém světě váš jediný spojenec
před 10 hodinami
Vance do Švýcarska neletí. Dnešní mírové rozhovory s Íránem byly na poslední chvíli zrušeny
před 12 hodinami
Moskva selhala. Mohutný ukrajinský útok rezonuje Ruskem, nespokojenost lidí roste
před 13 hodinami
Tropy i bouřky. Počasí do konce týdne bude typicky letní
včera
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
včera
Čechům se vzdálil postup ze skupiny. Pasivitou ztratili nadějně rozehraný zápas s JAR
včera
Víkendová předpověď počasí slibuje i bouřky. Hrozit mají i v úvodu dalšího týdne
včera
Olomouc se rozloučila se statečnou Mašínovou. Bratr z USA nepřijel
včera
Smír ukončil spor ohledně filmu Sbormistr. Dohodu potvrdil soud
včera
Novinky o počasí. Meteorologové aktualizovali výstrahu před vedry
včera
V Bruselu se jedná o Ukrajině. Rutte poslal Rusku rázný vzkaz, USA ocenily evropskou podporu Kyjeva
včera
Macinka udělil medaili Klausovi, pro kterého dříve pracoval
Šéf české diplomacie Petr Macinka (Motoristé sobě) ocenil v Černínském paláci bývalou hlavu státu Václava Klause, kterému předal medaili Za zásluhy o diplomacii. Ministr zahraničních věcí tak učinil u příležitosti exprezidentových nadcházejících 85. narozenin, které oslaví v pátek.
Zdroj: Libor Novák