Izrael podle tisku o úterním útoku na íránskou loď informoval USA

Izrael informoval Spojené státy o svém úterním útoku na íránskou loď u pobřeží Eritreje. Napsal to dnes s odvoláním na nejmenovaného amerického představitele deník The New York Times (NYT). Dnes o útoku přinesla zprávu také íránská státní televize a potvrdil ho mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Podle zdroje NYT Izrael útok označil za odvetnou akci za předchozí napadení svých lodí v Perském zálivu, která Izraelci přičítají Íránu. Íránskou loď poškodily přísavné miny.

Íránská agentura Tasním v úterý informovala, že poškozené je plavidlo Saviz (persky Sávíz), které působí v Rudém moři několik let a slouží jako "podpora íránských komand vysílaných jako eskorty na obchodní lodě v rámci operací proti námořním pirátům".

To dnes potvrdil mluvčí íránské diplomacie, když řekl, že výbuch v úterý ráno způsobil malé poškození lodě a nikdo při tom nebyl zraněn. "Byla to civilní loď, která je tam umístěná pro ochranu oblasti proti pirátům," uvedl mluvčí.

Americký ústav námořnictva ale ve své loňské zprávě uvedl, že Saviz je vojenská loď, již využívají jako svou předsunutou pozici íránské revoluční gardy.

Sdělovací prostředky připomínají, že Izrael si vybral k útoku den, kdy ve Vídni začaly složité rozhovory o zachování dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. USA, které od ní odstoupily před třemi lety, se k ní chtějí vrátit, avšak vídeňských jednání se zatím účastní jenom nepřímo. Schůzku pořádají zbylí signatáři dohody (Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína) a přítomni byli také Íránci. Jednání mají pokračovat v pátek.

Zdroj NYT k termínu útoku sdělil, že Izrael akci odkládal, aby poskytl americké letadlové lodi Dwight D. Eisenhower, která je rovněž v oblasti, možnost vzdálit se od plavidla Saviz.

Úterní prohlášení izraelského premiéra Benjamina Netanjahua svědčí ale podle médií spíše o tom, že útok s rozhovory souvisel. "Nemůžeme podpořit nebezpečný jaderný plán, protože Írán vyzbrojený jadernými zbraněmi ohrožuje naši existenci a je velkou hrozbou pro bezpečnost celého světa. Musíme jednat proti tomu fanatickému režimu, který nám hrozí, že nás vymaže z mapy. Vždy jsme se dokázali bránit proti těm, kteří nás chtějí pozabíjet," řekl Netanjahu na schůzi s poslanci své strany Likud.

V minulé době Izrael ohlásil útoky na své obchodní lodě - naposledy v březnu na kontejnerovou loď, kterou zasáhla raketa v Arabském moři na trase z Tanzanie do Indie. Útok se připisuje Íránu.

Související

Více souvisejících

Izraelská armáda Izrael USA (Spojené státy americké) Írán Armáda Írán

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

Pokud Trump vyhraje, USA mohou ovlivnit s Putinem svět s nepředvídatelnými důsledky

Obecně je známo, že historie se neopakuje, ale podobnost historických dějin může navádět k podobným činům. Trump a jeho republikánští spojenci přiživují v americké politice nové izolacionistické napětí, píše ABC News, které by mohlo radikálně změnit americký přístup ke světu – s nepředvídatelnými důsledky.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy