Katar chce v Afghánistánu pomoci zajistit mírové předání moci

Katar, který má dobré kontakty s afghánským radikálním hnutím Tálibán, pomáhá s evakuací diplomatů a zahraničních zaměstnanců mezinárodních organizací, kteří se snaží dostat z Afghánistánu. Oznámil to dnes katarský ministr zahraničí Muhammad bin Abdar Rahmán Sání. Katar byl klíčovou zemí, která zprostředkovávala jednání o politickém vyřešení situace v Afghánistánu.

Sání, který je dnes v Jordánsku, také řekl, že jeho země hodlá pomoci zajistit mírové předání moci po stažení amerických vojáků. "Rychlé tempo vývoje v Afghánistánu vyvolává ve světě obavy a Katar dělá maximum, aby pomohl zajistit klidné předání moci, zejména když nastalo vakuum," dodal ministr.

Katar chce také, aby v Afghánistánu bylo zajištěno všeobecné příměří a zavládla stabilní situace.

Server Axios napsal, že bývalý afghánský prezident Hamíd Karzáí v nedělním prohlášení sdělil, že vytvořil "koordinační radu" pro přechodné období. Kromě něj je v ní šéf Vysoké rady pro národní usmíření Abdulláh Abdulláh a vůdce fundamentalistů v parlamentu Gulbuddín Hekmatjár. Podle stejného zdroje se očekává, že Tálibán novým prezidentem jmenuje mullu Abdal Gháního Baradara, který nyní řídí politický výbor Tálibánu a v Kataru vedl za Tálibán mírová jednání s USA.

Na situaci v Afghánistánu reagoval také nový íránský prezident Ebrahím Raísí. Porážka USA v Afghánistánu se podle něj musí stát "příležitostí pro mír". "Vojenská prohra a odchod USA z Afghánistánu se musejí stát příležitostí k zajištění bezpečnosti a trvalého míru v Afghánistánu," řekl Raísí. Dodal, že má Teherán zájem o dobré sousedské vztahy s Afghánistánem.

Raísí se k Afghánistánu vyjádřil v době své schůzky s končícím ministrem zahraničí Mohammadem Džavádem Zarífem.

"Íránská islámská republika věří, že moc vzešlá z vůle utlačovaného afghánského lidu je zdrojem bezpečnosti a stability," soudí íránský prezident.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Katar

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí aktuálně: Na západě bude sněžit i po poledni, v Krkonoších se tvoří závěje

Meteorologové před polednem varovali před vytrvalým sněžením na západě Čech. Výstraha nově platí kromě Karlovarského i pro severní oblasti Plzeňského kraje. Sněhové přeháňky tam mají pokračovat až do brzkých odpoledních hodin. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy