Krize v Perském zálivu: Íránský ministr Zaríf navrhl řešení

Bezpečí v Perském zálivu lze dosáhnout jen prostřednictvím dialogu mezi tamními státy, včetně Saúdské Arábie, a bez zásahů ze zahraničí. V článku v kuvajtském deníku Ar-Ráí to dnes uvedl šéf íránské diplomacie Mohammad Džavád Zaríf.

Napětí v oblasti se vystupňovalo po zářijových útocích na dvě ropná zařízení v Saúdské Arábii. Z útoků, ke kterým se přihlásili šíitští povstalci v Jemenu, Rijád a Washington viní Írán. Ten to však odmítá.

Buď budou v bezpečí všechny země Perského zálivu, nebo "naopak nebude v bezpečí žádná," napsal íránský ministr v komentáři, ze kterého citovala oficiální íránská agentura IRNA.

K útoku na saúdskoarabská ropná zařízení Abkajk a Churajs ze soboty 14. září se přihlásili šíitští povstalci z řad Húsíů, kteří bojují proti ústřední vládě v Jemenu a jejichž spojencem je Teherán. Mimo jiné i americký ministr zahraničí Mike Pompeo ale ze zodpovědnosti obvinil Írán a na twitteru uvedl, že nejsou žádné důkazy o tom, že by údery přišly z Jemenu.

Saúdská Arábie rovněž tvrdí, že má důkazy, že za útokem stojí Teherán. Ten však jakékoli zapojení do incidentu odmítá. Íránský prezident Hasan Rúhání nedávno uvedl, že Írán si nepřeje konflikt v regionu, a obvinil naopak Spojené státy a vojenskou koalici v čele se Saúdskou Arábií z rozdmýchání jemenského konfliktu.

Související

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf

Šéf MAAE se s Íránem dohodl na pokračování omezené spolupráce

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se s Íránem dohodla na pokračování nezbytných ověřovacích a monitorovacích aktivit v Íránu. Bude však mít omezený přístup k íránským jaderným zařízením a nebude moci podnikat bleskové inspekce. Oznámil to dnes podle agentury Reuters po návratu z Íránu do Vídně šéf MAAE Rafael Grossi.
Muhammad Džavad Zaríf

Teherán naléhá na USA, aby s návratem k jaderné dohodě pospíšily

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyzval Washington, aby si pospíšil s návratem k jaderné dohodě z roku 2015. Podle agentury Reuters při tom poukázal na to, že nový zákon, který prošel parlamentem, nutí íránskou vládu k tvrdšímu "jadernému" postoji, pokud Spojené státy své sankce nezmírní do 21. února.

Více souvisejících

Muhammad Džavad Zaríf Írán Perský záliv

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy