Teherán naléhá na USA, aby s návratem k jaderné dohodě pospíšily

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyzval Washington, aby si pospíšil s návratem k jaderné dohodě z roku 2015. Podle agentury Reuters při tom poukázal na to, že nový zákon, který prošel parlamentem, nutí íránskou vládu k tvrdšímu "jadernému" postoji, pokud Spojené státy své sankce nezmírní do 21. února.

Šéf íránské diplomacie v této souvislosti rovněž upozornil na červnové volby v Íránu. Jestliže v nich bude zvolen prezidentem stoupenec tvrdého politického kurzu, může být dohoda ještě více ohrožena.

"Američanům čas utíká, a to jak kvůli zákonu, který prošel v parlamentu, tak kvůli volební atmosféře, která bude následovat po íránském novém roce," řekl Zaríf podle Reuters v rozhovoru, který v sobotu poskytl deníku Hamšahrí. Íránský nový rok začíná 21. března.

Íránský parlament, kterému dominují zastánci tvrdé linie, schválil v prosinci zákon, který stanovil dvouměsíční lhůtu pro uvolnění amerických sankcí.

Administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena zkoumá způsoby, jak obnovit jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal se světovými mocnostmi. V roce 2018 od ní odstoupil bývalý prezident Spojených států Donald Trump, který také obnovil sankce vůči Íránu.

Teherán na to postupně reagoval porušováním podmínek stanovených dohodou. V lednu Íránci obnovili obohacování uranu na dvacet procent, tedy na úroveň, které dosáhli před dohodou.

Biden dal najevo, že pokud by se Teherán vrátil k přísnému dodržování dohody, Washington by jej následoval a použil by to jako odrazový můstek k širší dohodě, která by mohla omezit vývoj raket a regionální aktivity Íránu.

Teherán na druhé straně sdělil, že než obnoví jadernou dohodu, musí Washington nejprve zmírnit sankce. Íránci přitom vyloučili jednání o širších bezpečnostních otázkách, jako je jejich raketový program.

Související

Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf

Šéf MAAE se s Íránem dohodl na pokračování omezené spolupráce

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) se s Íránem dohodla na pokračování nezbytných ověřovacích a monitorovacích aktivit v Íránu. Bude však mít omezený přístup k íránským jaderným zařízením a nebude moci podnikat bleskové inspekce. Oznámil to dnes podle agentury Reuters po návratu z Íránu do Vídně šéf MAAE Rafael Grossi.
Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf

Írán očekává, že první krok ve sporu o jaderné dohodě udělají USA

Spojené státy by měly učinit první krok a vrátit se k jaderné dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi, od níž v roce 2018 odstoupily. Dnes to uvedl íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. Washington přitom ve čtvrtek Teherán vyzval, aby nejprve začal úmluvu opět dodržovat. Informovala o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

Muhammad Džavad Zaríf jaderná dohoda s Íránem USA (Spojené státy americké) Írán

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 36 minutami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

Aktualizováno před 43 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

včera

včera

Aktualizováno včera

Pavel a další prezidenti B9 podpořili Ukrajinu, protiruské sankce mají pokračovat

Prezidenti zemí Bukurešťské devítky (B9) v úterý na jednání ve slovenské Bratislavě vyjádřili podporu Ukrajině a vyzvali Rusko k ukončení agrese proti sousední zemi. Za Česko se jednání zúčastnil prezident Petr Pavel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy