jaderná dohoda s Íránem

Emmanuel Macron

Macron doufá v brzké uzavření dohody o íránském jaderném programu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že dohoda o íránském jaderném programu bude uzavřena v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters. O oživení dohody z roku 2015 se v posledních měsících vedou nepřímá jednání mezi Teheránem a Washingtonem.
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

O íránském jaderném programu se podle Lavrova bude znovu jednat do konce roku

Jednání, která mají oživit dohodu velmocí s Teheránem o íránském jaderném programu z roku 2015, budou pokračovat, a to ještě před koncem letošního roku. Uvedl to dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Rozhovory byly přerušeny minulý týden na íránskou žádost, připomněla agentura Reuters. I další diplomaté podle ní uvedli, že nepřímá jednání mezi USA a Íránem by měla být obnovena koncem prosince.
Vídeň, ilustrační fotografie.

Vídeňská jednání o íránské jaderné dohodě budou pokračovat od 29. listopadu

Hlavní íránský jaderný vyjednavač Alí Bágherí Kaní dnes na twitteru oznámil, že vídeňská jednání o záchraně dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 budou pokračovat od 29. listopadu. Na termínu se shodl s koordinátorem rozhovorů za Evropskou unii Enriquem Morou.Spojené státy oznámení přivítaly a potvrdily, že je bude zastupovat vyslanec pro Írán Rob Malley.
Heiko Maas

Jednání o jaderné dohodě s Íránem budou pokračovat příští týden

Představitelé Íránu a světových mocností budou příští úterý ve Vídni jednat o osudu mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Po dnešním virtuálním jednání o obnovení dohody to uvedli evropští a íránští činitelé. Do Rakouska příští týden přijedou rovněž zástupci Spojených států, kteří chtějí prostřednictvím nepřímých jednání s Íránem hledat možnosti návratu k dohodě.
Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.
Antony Blinken

Ministři zahraničí čtyř zemí si nepřejí jaderně vyzbrojený Írán

Ministři zahraničí Francie, Británie, Německa a USA se shodli, že jejich společným zájmem je zajistit, že Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň. V prohlášení vydaném po dnešním jednání uvedli, že si přejí, aby se Írán vrátil k závazkům týkajícím se jeho jaderného programu. Írán v posledních dnech ohlásil několik zásadních kroků, jimiž dále odstupuje od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015.
Joe Biden, prezident USA

Biden podmínil zrušení sankcí vůči Íránu respektováním dohody

Spojené státy nezruší ekonomické sankce vůči Íránu, jen aby jej přiměly jednat o oživení jaderné dohody. V rozhovoru, který dnes odvysílal kanál CBS News, to uvedl americký prezident Joe Biden. Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí naopak dříve dnes Spojené státy vyzval, aby zrušily veškeré sankce vůči Íránu, pokud chtějí, aby Teherán jadernou dohodu z roku 2015 začal opět dodržovat.
Muhammad Džavad Zaríf

Teherán naléhá na USA, aby s návratem k jaderné dohodě pospíšily

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyzval Washington, aby si pospíšil s návratem k jaderné dohodě z roku 2015. Podle agentury Reuters při tom poukázal na to, že nový zákon, který prošel parlamentem, nutí íránskou vládu k tvrdšímu "jadernému" postoji, pokud Spojené státy své sankce nezmírní do 21. února.
Íránský ministr zahraničí Muhammad Džavad Zaríf

Írán očekává, že první krok ve sporu o jaderné dohodě udělají USA

Spojené státy by měly učinit první krok a vrátit se k jaderné dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi, od níž v roce 2018 odstoupily. Dnes to uvedl íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. Washington přitom ve čtvrtek Teherán vyzval, aby nejprve začal úmluvu opět dodržovat. Informovala o tom agentura Reuters.
Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničí

Rusko chce, aby se USA vrátily k dohodě o jaderném programu Íránu

Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA). Washington od úmluvy odstoupil pod vedením prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018. Moskva a Teherán chtějí, aby byla dohoda zachráněna, napsala agentura AFP s odvoláním na ministry zahraničí Ruska a Íránu, kteří spolu dnes jednali v ruské metropoli.
Hasan Rúhání, íránský prezident

Íránský prezident Rúhání uvítal konec vlády Donalda Trumpa

Íránský prezident Hasan Rúhání uvítal konec americké administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Napsala to dnes agentura AFP. Na zasedání vlády Rouhání označil Trumpa za "tyrana". Vyzval také nového amerického prezidenta Joea Bidena k návratu k dohodě o jaderném programu z roku 2015, kterou Trumpova administrativa vypověděla.
Josep Borrell

EU znepokojují kroky Íránu, je ale pro zachování jaderné dohody

Evropská unie zvýší snahu o zachování jaderné dohody s Teheránem z roku 2015, přestože ji rozhodnutí Íránu obohacovat uran až na 20 procent znepokojuje, uvedl dnes podle agentury AFP mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. S obohacováním uranu výrazně nad hranici stanovenou v dohodě již Írán začal, což podle agentury AP oznámila íránská vláda. Informaci potvrdila také Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Írán, ilustrační foto

Írán chce instalovat další pokročilá zařízení na obohacování

Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) úmysl instalovat další pokročilá zařízení na obohacování uranu. MAAE, která je pověřena dohledem nad íránským jaderným programem, to uvádí ve zprávě určené členským zemím, píše dnes agentura Reuters.
Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně obohacování uranu

V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat uran na 20 procent a vypovědět další podmínky dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. Zákon byl navržen krátce po zavraždění jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha, který podle Izraele vedl íránský vojenský jaderný program. Teherán páteční vraždu připisuje Izraeli.

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 46 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 2 hodinami

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Pellegrini vyrazí na první zahraniční návštěvu. Do Česka přijede ještě v červnu

Peter Pellegrini jako nový slovenský prezident navštíví Českou republiku při své první zahraniční cestě ve vrcholné funkci 26. června. Informoval o tom v rozhovoru pro agenturu TASR.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy