V Římě dnes oficiálně začíná páté kolo jednání mezi Spojenými státy americkými a Islámskou republikou Írán ohledně obnovení jaderné dohody. Přesto však panuje na obou stranách mimořádně napjatá atmosféra. Teherán vyjadřuje rostoucí skepsi vůči možnosti dosažení kompromisu. Požadavky americké strany jsou podle Íránců neakceptovatelné.
Podle íránských zdrojů, na něž se odvolává americká zpravodajská stanice CNN, je totiž americký přístup v této fázi vyjednávání „nekompromisní a destruktivní“.
Íránská delegace se podle diplomatických kruhů jednání účastní především z taktických důvodů – jejím cílem má být výhradně získání aktuálního obrazu o vyjednávací pozici Washingtonu. „Rozdíly mezi oběma stranami jsou natolik zásadní, že průlom v této fázi nelze očekávat,“ konstatoval zdroj blízký vyjednávacímu týmu.
Jádrem sporu zůstává přetrvávající americké trvání na úplném ukončení íránského programu obohacování uranu. Íránské vedení však opakovaně deklarovalo, že tento požadavek je za hranicí toho, co může být považováno za přijatelné. Šéf íránské diplomacie Abbás Araghčí americký postoj tvrdě zkritizoval. „Najít cestu k dohodě není žádná věda. Nulové jaderné zbraně = máme dohodu. Žádné obohacování = dohoda NEEXISTUJE,“ zdůraznil.
Írán zároveň vyjadřuje ochotu podřídit se přísnějšímu režimu mezinárodních inspekcí a zaručit, že obohacovaný uran nebude použit pro vojenské účely. Tato vstřícnost je však podle pozorovatelů v Teheránu podkopávána aktuálním americkým přístupem, jenž je vnímán jako provokativní a nerealistický. „Prohlášení médií a jednání Spojených států v jednáních velmi zklamaly politické kruhy v Teheránu,“ uvedl jeden z íránských diplomatů, který si přál zůstat v anonymitě.
Spojené státy naproti tomu deklarují ochotu zrušit část tvrdých ekonomických sankcí, pokud Írán přistoupí na nulovou toleranci vůči obohacování uranu. Tato podmínka je však v Teheránu vnímána jako předem zamítnutá. „Z pohledu rozhodujících činitelů v Teheránu je to, že USA vědí, že přijetí nulového obohacování v Íránu je nemožné, a přesto na tom trvají, známkou toho, že USA v zásadě neusilují o dohodu a využívají jednání jako nástroj k zesílení tlaku,“ komentoval nejmenovaný íránský diplomat.
Napětí mezi oběma stranami navíc dále eskaluje v důsledku nových amerických sankcí. I přes pokračující diplomatická jednání Washington oznámil další restriktivní opatření – americké ministerstvo zahraničí ve středu prohlásilo íránský stavební sektor za „přímo nebo nepřímo kontrolovaný Islámskou revoluční gardou (IRGC)“ a zároveň identifikovalo deset strategických materiálů, které mají být používány v souvislosti s jadernými a balistickými programy Íránu.
Vzhledem k těmto okolnostem a strategickým postojům obou stran se stále více jeví, že páté kolo jednání nebude bodem obratu, ale spíše potvrzením hluboké nedůvěry, která mezi Washingtonem a Teheránem přetrvává.
Že jednání zřejmě neuspějí, potvrdil už začátkem týdne nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. „Za vlády (bývalého prezidenta Ebrahima) Raisiho proběhla také nepřímá jednání, která k ničemu nevedla, a nyní také pochybujeme, že dosáhneme závěru, a nevíme, co se stane,“ uvedl Chameneí v mimořádně otevřeném prohlášení, které zpochybňuje už samotnou legitimitu probíhajících rozhovorů.
Zahraničněpolitické obavy se přitom neomezují pouze na diplomatickou rovinu. Existuje reálné riziko, že v případě, že Írán odmítne přistoupit na tvrdé podmínky Spojených států, dojde ke scénáři vojenské eskalace. Podle pozorovatelů totiž Spojené státy, v těsné koordinaci s Izraelem, zvažují i možnost vojenského zásahu jako krajní prostředek k zabránění íránskému jadernému průlomu.
Tento scénář není pouze hypotetickým konstruktem. Vyplývá z opakovaných prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho postoj navíc rezonuje s dlouhodobou rétorikou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jenž opakovaně deklaroval, že Izrael nenechá íránský jaderný program dospět do fáze, kdy by představoval existenční hrozbu.
Související

Trumpovo dilema. Existuje šance fatálně zasáhnout Írán i s jaderným programem, ale cena je vysoká

Netanjahu mluví o cestě do Teheránu. Írán couvá z jednání o jaderné dohodě
jaderná dohoda s Íránem , Írán , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera

Volba, která může změnit svět. Trump čelí zřejmě nejdůležitějšímu rozhodnutí v kariéře
včera

Chameneího zatím nezabijeme, ale dochází nám trpělivost, prohlásil Trump
včera

Experti si posvítili na Trump Mobile: To, co slibuje prezident USA, je podle nich naprosto nereálné
včera

Snaha o pád vlády ministry nezajímá, nepřišla jich ani půlka. Předvolební show, vyčetla opozici Pekarová Aadamová
včera

Proč Izrael zaútočil na Írán? Podle expertů je důvodů více, od jaderného programu až po vnitropolitické tlaky na Netanjahua
včera

Izraelské letectvo opět udeřilo v Íránu. Evropa evakuuje své občany, domů se vrací i Češi
včera

Kvůli Íránu odjel z G7, jaké ale budou další kroky? Trump má aktuálně tři možnosti
včera

Šojgu se vydal do Severní Koreje na "zvláštní misi" za Kim Čong-unem
včera

Nejšpinavější korupční skandál v dějinách Česka, prohlásil Babiš ve Sněmovně. Fiala připustil problémy
včera

Španělskem otřásá korupční skandál. Sánchezova vláda může skončit katastrofou, varují experti
včera

Izrael a Írán jsou ve válce, která může trvat týdny i déle. Podle expertů hrozí širší konflikt, zapojení USA by vše zásadně změnilo
včera

EU: Ukrajina zažila jeden z nejničivějších útoků od začátku války
včera

Trump: O příměří s Izraelem neusilujeme, nedopustím ale, aby Írán získal jadernou zbraň
včera

Sněmovna jedná o nedůvěře vládě kvůli bitcoinové kauze. Schůze se zřejmě protáhne do zítřka
včera

Zelenskyj mluví o jednom z nejhorších útoků. V Kyjevě přišlo 14 lidí o život
včera

Vrahovi zákonodárců z Minnesoty hrozí trest smrti. Na mušce měl i další politiky
včera

Izrael nařídil evakuaci Teheránu, Írán vypálil další salvu raket. Trump nečekaně odešel ze summitu G7
včera

Čína bije na poplach, Rusko kalkuluje. Válka Íránu s Izraelem a rozdílné přístupy autoritářských mocností
včera

Počasí o nadcházejícím víkendu tropické teploty nepřinese
16. června 2025 21:43
Nepatří mu, přesto ho mění k nepoznání: Jak si Rusko upravuje Krym k obrazu svému?
Na okupovaném Krymu plánuje Rusko během příštích pěti let postavit a opravit více než 1000 kilometrů silnic. Přestože oficiálně jde o „civilní infrastrukturu“, odborníci a ukrajinské úřady varují: ve skutečnosti jde o vojenský projekt s cílem zefektivnit přesuny těžké techniky a usnadnit nelegální odvoz přírodních zdrojů z okupovaných území Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák