Hlavní íránský jaderný vyjednavač Alí Bágherí Kaní dnes na twitteru oznámil, že vídeňská jednání o záchraně dohody o íránském jaderném programu z roku 2015 budou pokračovat od 29. listopadu. Na termínu se shodl s koordinátorem rozhovorů za Evropskou unii Enriquem Morou.Spojené státy oznámení přivítaly a potvrdily, že je bude zastupovat vyslanec pro Írán Rob Malley.
Vídeňské rozhovory se týkají dohody označované jako JCPOA. Írán jejím podpisem s pěti stálými členy Rady bezpečnosti a Německem dosáhl zrušení mezinárodních sankcí výměnou za utlumení svých jaderných aktivit. USA ale od dohody před třemi lety odstoupily a své protiíránské sankce obnovily. Írán závazky z JCPOA nedodržuje od roku 2019.
Jednání o záchraně dohody začala ve Vídni letos v dubnu, byla ale v červnu odložena poté, co konzervativec Ebráhím Raísí vyhrál íránské prezidentské volby. JCPOA byla vyjednána v době funkčního období umírněnějšího Hasana Rúháního a podle médií se od Raísího čeká tvrdší přístup.
"V telefonátu s Enriquem Morou jsme se shodli na zahájení jednání ve Vídni 29. listopadu s cílem odstranit nezákonné a nelidské sankce," uvedl Kaní na twitteru.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price dnes na briefingu řekl, že podle Washingtonu je stále možné rychle dospět k dohodě, která by zajistila vzájemný návrat k dodržování JCPOA. Delegaci Spojených států při jednání povede americký zmocněnec pro Írán Malley. Washington zároveň vyjádřil naději, že se Teherán k rozhovorům vrací v dobré víře.
Související
Eurovize odhalila dějiště příštího ročníku. Češi ho budou mít za rohem
Čecha přepadla skupinka mladíků ve Vídni. Případ řeší policie
Vídeň, Rakousko , jaderná dohoda s Íránem , Írán
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
před 3 hodinami
Venezuela vyhlásila zónu katastrofy. Na místo zemětřesení míří záchranné týmy
před 4 hodinami
Policie hledá lupiče z pošty na Semilsku. Peníze si odvezl na motorce
před 4 hodinami
Vedro zkomplikuje i cestování. Cestující ve vlacích dostali několik doporučení
před 5 hodinami
Policii kvůli ozbrojenému učiteli zburcoval někdo z jeho blízkých. Muž čelí obvinění
před 6 hodinami
Tropické počasí a extrémní zátěž pro organismus. Meteorologové opět varují
před 6 hodinami
Ukrajinské útoky na Rusko zaujaly Trumpa. Vyzval Zelenského, aby byl odvážnější
před 7 hodinami
Bělorusko po ultimátu Kyjeva stáhlo opakovače signálu. Lukašenko odolává tlaku Putina na zapojení se do války
před 8 hodinami
Francie vypíná jaderné elektrárny, Londýn představil krizový plán. Vlna extrémního počasí má už stovky mrtvých
před 9 hodinami
Ropa už je levnější než před válkou. Trump obvinil čerpadláře z umělého zdražování, v Česku ceny zůstávají vysoké
před 9 hodinami
Počet mrtvých po zemětřesení ve Venezuele dramaticky roste
před 10 hodinami
Spor pokračuje. Prezident je automaticky vedoucím delegace, prohlásil Pavel. Macinka je proti
před 11 hodinami
Lodě našly novou cestu Hormuzským průlivem. Nepřijatelné, bez našeho svolení už nikdo nepropluje, zuří Írán
před 12 hodinami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 13 hodinami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 13 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 14 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 15 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 16 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
Ruská armáda pokračuje v pomalém postupu v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny, kde soustředila většinu svých sil se záměrem obklíčit klíčová města Kosťantynivka a Lyman. Podle nezávislých odborníků oslovených webem CNN i samotných ukrajinských vojáků jsou však prohlášení Moskvy o zásadních úspěších přehnaná.
Zdroj: Libor Novák