Spojené státy by měly učinit první krok a vrátit se k jaderné dohodě mezi Íránem a světovými mocnostmi, od níž v roce 2018 odstoupily. Dnes to uvedl íránský ministr zahraniční Mohammad Džavád Zaríf. Washington přitom ve čtvrtek Teherán vyzval, aby nejprve začal úmluvu opět dodržovat. Informovala o tom agentura Reuters.
Nový americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu zopakoval, že administrativa demokrata Joea Bidena se k jaderné dohodě, od níž odstoupil bývalý republikánský prezident Donald Trump, nepřipojí, dokud Írán neomezí své jaderné aktivity, aby splňovaly dohodou stanovené limity.
Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že pakt je příliš mírný, nevztahuje se na íránský balistický program a neřeší sílící vojenský vliv Íránu v regionu.
V tweetu adresovaném Blinkenovi Zaríf napsal: "Spojené státy porušily JCPOA- zablokovaly dovoz jídla a léků Íráncům a potrestaly je za dodržování rezoluce RB OSN 2231. V celém tomto nechutném zmatku Írán JCPOA dodržoval a pouze učinil předvídatelná nápravná opatření".
Zaríf v tweetu opět obvinil Washington, že nelegálně zablokoval import humanitárního zboží do Íránu poté, co USA znovu zavedly sankce. Teherán podle íránského ministra porušil limity na obohacování uranu až v reakci na Trumpovo odstoupení od dohody.
"Kdo by měl udělat první krok? Nikdy nezapomínejte na Trumpovo masivní selhání," napsal Zaríf. Írán opakovaně uvedl, že může své porušování dohody rychle zvrátit, za předpokladu, že USA zruší své sankce.
Začátkem ledna Írán oznámil, že začal ve svém jaderném závodě Fordo s obohacováním uranu až na 20 procent, čehož dosahoval před podepsáním dohody. Již dříve začal obohacovat uran na 4,5 procenta, čímž porušil strop 3,67 procenta, který JCPOA stanovila.
V prosinci íránský parlament, v němž mají většinu konzervativci, schválil návrh, který nutí vládu, aby zpřísnila svůj jaderný postoj, pokud USA do dvou měsíců nezmírní sankce. Írán má podle tohoto zákona též za rok vytvořit zásobu 120 kilogramů uranu obohaceného na 20 procent. Předseda parlamentu Mohammad Kalíbaf přitom ve čtvrtek řekl, že se Íránu takto obohaceného uranu podařilo vyprodukovat 17 kilogramů za měsíc, což je více, než se v této lhůtě čekalo.
Obohacováním se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, pro výrobu jaderné zbraně je třeba obohacení na více než 85 procent. Teherán ale vždy tvrdil, že jeho jaderný výzkum je mírový a že o jadernou zbraň neusiluje.
Související
Šéf MAAE se s Íránem dohodl na pokračování omezené spolupráce
Teherán naléhá na USA, aby s návratem k jaderné dohodě pospíšily
Muhammad Džavad Zaríf , Írán , jaderná dohoda s Íránem , USA (Spojené státy americké) , Antony Blinken
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 50 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák