Jednání o jaderné dohodě s Íránem budou pokračovat příští týden

Představitelé Íránu a světových mocností budou příští úterý ve Vídni jednat o osudu mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Po dnešním virtuálním jednání o obnovení dohody to uvedli evropští a íránští činitelé. Do Rakouska příští týden přijedou rovněž zástupci Spojených států, kteří chtějí prostřednictvím nepřímých jednání s Íránem hledat možnosti návratu k dohodě.

Přímé rozhovory mezi Teheránem a Washingtonem se však neočekávají, Írán takovou možnost jasně odmítl, uvedla agentura Reuters.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Bývalý americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat.

Zástupci Íránu, Číny, Ruska, Francie, Německa a Británie dnes hovořili o možném návratu Spojených států k jaderné dohodě a o tom, jak zajistit, aby ji všechny strany plně dodržovaly. Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arakčí íránské televizi sdělil, že se po upřímných a vážných rozhovorech účastníci dnešního jednání domluvili, že se příští úterý setkají ve Vídni osobně. Následně to podle Reuters potvrdily také dva evropské diplomatické zdroje.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price následně médiím sdělil, že USA do Vídně rovněž přijedou a budou jednat se svými evropskými, ruskými a čínskými partnery o možnostech návratu k dohodě. "Je stále brzy a my neočekáváme náhlý průlom, protože nás čekají těžké diskuse. Domníváme se však, že jde o zdravý krok vpřed," prohlásil.

Spojené státy se podle Price jednání zúčastní prostřednictvím pracovních skupin, které ustanoví Evropská unie s dalšími smluvními stranami mezinárodní dohody včetně Íránu. Cílem je podle americké diplomacie vytvořit soupis sankcí, které by mohly USA postupně rušit výměnou za jasně stanovená omezení íránského jaderného programu, na něž by musel na oplátku přistoupit Teherán.

Arakčí podle Reuters uvedl, že zástupci Spojených států nebudou přítomni u žádného jednání o jaderné dohodě, kde budou představitelé Íránu. Dodal, že je na ostatních signatářích, zda budou jednat s USA, ať už ve Vídni nebo jinde. "Íránská delegace nebude s americkou delegací jednat na žádné úrovni," řekl. Price uvedl, že Spojené státy zůstávají přímým jednáním otevřeny.

Íránská státní televize Press TV následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že Írán odmítne rovněž veškeré pokusy o nepřímá jednání či jakékoliv návrhy, podle nichž by USA uvolňovaly své sankce pouze postupně.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas poznamenal, že současné rozhovory vítá, přičemž dodal, že už nelze ztrácet čas.

Ruský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Michail Uljanov dnešní jednání označil za věcné a dodal, že konzultace budou pokračovat. "Zdá se, že jsme na správné cestě. Ta cesta před námi ale nebude jednoduchá a bude vyžadovat intenzivní snahu. Zdá se, že zúčastněné strany jsou na to připraveny," napsal na twitteru.

Související

Emmanuel Macron

Macron doufá v brzké uzavření dohody o íránském jaderném programu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že dohoda o íránském jaderném programu bude uzavřena v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters. O oživení dohody z roku 2015 se v posledních měsících vedou nepřímá jednání mezi Teheránem a Washingtonem.

Více souvisejících

jaderná dohoda s Íránem Írán Heiko Maas

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Trump přijal republikánskou nominaci: Buď společně povstaneme, nebo se rozpadneme. Pronesl historicky nejdelší projev

Donald Trump na závěr sjezdu Republikánské strany v Millwaukee pronesl historicky nejdelší projev, v němž přijal nominaci na kandidaturu na prezidenta USA. Hovořil o mnoha tématech, vyhnul se ale potratům, Covidu a většinou také prezidentu Joeovi Bidenovi. Zdá se, že naplňuje slib o méně rozdělující kampani.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy