Jednání o jaderné dohodě s Íránem budou pokračovat příští týden

Představitelé Íránu a světových mocností budou příští úterý ve Vídni jednat o osudu mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Po dnešním virtuálním jednání o obnovení dohody to uvedli evropští a íránští činitelé. Do Rakouska příští týden přijedou rovněž zástupci Spojených států, kteří chtějí prostřednictvím nepřímých jednání s Íránem hledat možnosti návratu k dohodě.

Přímé rozhovory mezi Teheránem a Washingtonem se však neočekávají, Írán takovou možnost jasně odmítl, uvedla agentura Reuters.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit Íránu ve vývoji jaderných zbraní, uzavřely s Teheránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Bývalý americký prezident Donald Trump od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán následně začal části dohody porušovat.

Zástupci Íránu, Číny, Ruska, Francie, Německa a Británie dnes hovořili o možném návratu Spojených států k jaderné dohodě a o tom, jak zajistit, aby ji všechny strany plně dodržovaly. Náměstek íránského ministra zahraničí Abbás Arakčí íránské televizi sdělil, že se po upřímných a vážných rozhovorech účastníci dnešního jednání domluvili, že se příští úterý setkají ve Vídni osobně. Následně to podle Reuters potvrdily také dva evropské diplomatické zdroje.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price následně médiím sdělil, že USA do Vídně rovněž přijedou a budou jednat se svými evropskými, ruskými a čínskými partnery o možnostech návratu k dohodě. "Je stále brzy a my neočekáváme náhlý průlom, protože nás čekají těžké diskuse. Domníváme se však, že jde o zdravý krok vpřed," prohlásil.

Spojené státy se podle Price jednání zúčastní prostřednictvím pracovních skupin, které ustanoví Evropská unie s dalšími smluvními stranami mezinárodní dohody včetně Íránu. Cílem je podle americké diplomacie vytvořit soupis sankcí, které by mohly USA postupně rušit výměnou za jasně stanovená omezení íránského jaderného programu, na něž by musel na oplátku přistoupit Teherán.

Arakčí podle Reuters uvedl, že zástupci Spojených států nebudou přítomni u žádného jednání o jaderné dohodě, kde budou představitelé Íránu. Dodal, že je na ostatních signatářích, zda budou jednat s USA, ať už ve Vídni nebo jinde. "Íránská delegace nebude s americkou delegací jednat na žádné úrovni," řekl. Price uvedl, že Spojené státy zůstávají přímým jednáním otevřeny.

Íránská státní televize Press TV následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že Írán odmítne rovněž veškeré pokusy o nepřímá jednání či jakékoliv návrhy, podle nichž by USA uvolňovaly své sankce pouze postupně.

Německý ministr zahraničí Heiko Maas poznamenal, že současné rozhovory vítá, přičemž dodal, že už nelze ztrácet čas.

Ruský velvyslanec při Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) Michail Uljanov dnešní jednání označil za věcné a dodal, že konzultace budou pokračovat. "Zdá se, že jsme na správné cestě. Ta cesta před námi ale nebude jednoduchá a bude vyžadovat intenzivní snahu. Zdá se, že zúčastněné strany jsou na to připraveny," napsal na twitteru.

Související

Emmanuel Macron

Macron doufá v brzké uzavření dohody o íránském jaderném programu

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyjádřil naději, že dohoda o íránském jaderném programu bude uzavřena v nadcházejících dnech. Informovala o tom agentura Reuters. O oživení dohody z roku 2015 se v posledních měsících vedou nepřímá jednání mezi Teheránem a Washingtonem.

Více souvisejících

jaderná dohoda s Íránem Írán Heiko Maas

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy