Mekka se opět otevřela poutníkům, nadále platí přísné restrikce

Značně omezený počet věřících v tradičních bezešvých oděvech se dnes vrátil k muslimské svatyni Kaba uprostřed Velké mešity v Mekce. Návrat poutníků na nejposvátnější místo islámu se uskutečnil poté, co Saúdská Arábie ode dneška opět umožnila vykonávat umru, neboli malou pouť, kterou kvůli pandemii v březnu dočasně zakázala.

Počet poutníků je však nadále kvůli koronaviru přísně regulován a cestu zatím mohou vykonávat jen obyvatelé království.

Cesta do Mekky je jedním z pilířů islámu, alespoň jednou za život ji má vykonat každý muslim, jestliže mu to zdraví dovolí. Každý rok tak Saúdskou Arábii navštíví miliony muslimů z celého světa. Vykonávají buď velkou pouť hadždž, která se koná každý rok ve stanoveném datu, nebo malou pouť umra, kterou lze podniknout kdykoliv.

Ode dneška může do Velké mešity maximálně 6000 poutníků denně, informuje aljazeera.com. V rámci této první fáze otevírání je navíc rozlehlý objekt přístupný pouze občanům Saúdské Arábie a jejím rezidentům. Věřící má na vykonání poutě maximálně tři hodiny.

Pilgrims return to Mecca as Saudi Arabia eases COVID restrictions https://t.co/goOLqMWlRH pic.twitter.com/Mi3Ov4WOQ3

— Al Jazeera News (@AJENews) October 4, 2020

Velká mešita skýtá svatyni Kabu, kterou poutníci obcházejí a směrem k níž se praktikující muslimové modlí pětkrát denně. Kvůli pandemii se nyní mešita několikrát denně dezinfikuje a uklízí.

Před návštěvou mešity je nutná registrace na určitý čas, což má pomoci v dodržování rozestupů. Návštěvníci navíc mohou prostřednictvím aplikace uvést, jak a odkud se chtějí na místo dopravit.

Saúdskoarabská státní televize dnes odvysílala záběry, na nichž Kabu obcházelo zhruba 50 věřících v rozestupech několika metrů, což je velký rozdíl proti době před pandemií, kdy kolem svatyně ve dne a v noci davy věřících kroužily v těsné blízkosti.

Další fáze rozvolňování restrikcí ve Velké mešitě nastane 18. října, kdy úřady umožní prostřednictvím aplikace vstup až 15.000 poutníků a 40.000 lidí, kteří se tam budou chtít modlit. Od 1. listopadu pak budou umru moci vykonávat také poutníci ze zahraničí.

Kvůli pandemii uzavřela 34milionová Saúdská Arábie své hranice cizincům koncem února. Vláda také zavedla téměř tři měsíce trvající zákaz vycházení v Mekce, uzavřela mešity během postního měsíce ramadánu a omezila ekonomické aktivity. Letošní velká pouť hadždž byla umožněna jen rezidentům Saúdské Arábie, byť dvě třetiny poutníků tvořili cizinci. Navzdory přísným opatřením se však nákaza koronavirem v zemi potvrdila u skoro 336.000 lidí, z nichž kolem 4850 zemřelo.

Související

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Do Mekky smí letos milion lidí, musí být očkovaní a mladší 65 let

Letošní velké muslimské pouti do Mekky se bude moci zúčastnit milion věřících ze Saúdské Arábie a ciziny, oznámila dnes místní vláda. V předchozích dvou letech Rijád kvůli pandemii covidu-19 povolil účast jen několika tisícům lidí. Podle televize Al-Džazíra se pouť uskuteční v červenci.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Mekka islám Muslimové Saúdská Arábie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy