Netanjahu může být navzdory stíhání premiérem, soud nezablokoval koalici s Gancem

Nejvyšší soud v Izraeli ve středu rozhodl, že premiér Benjamin Netanjahu může i přes soudní stíhání kvůli údajné korupci stanout v čele nové vlády. Podle agentury AP tak nic nebrání vzniku koaličního kabinetu na základě dubnové dohody s bývalým Netanjahuovým rivalem Bennym Gancem. Dva politici oznámili, že chtějí, aby se nová vláda ujala funkcí příští týden.

Nejvyšší soud rozhodoval o stížnostech skupiny několika neziskových organizací, které nesouhlasí s vládou vedenou stíhaným premiérem. Netanjahu čelí obvinění v několika korupčních kauzách a proces s ním má začít 24. května. Izraelská ústava je v tomto bodě jednoznačná jen u ministrů, kterým v případě soudního stíhání nedovoluje zastávat úřad.

"Nenašli jsme žádný právní důvod, který by měl bránit Netanjahuovi v sestavení vlády," citovala agentura AP z jednomyslného verdiktu, který ukončuje vleklou politickou krizi v Izraeli. Soudci zároveň posvětili také koaliční dohodu, jejíž součástí jsou nová legislativní opatření.

Izraelský premiér se na spolupráci se svým někdejším rivalem Gancem a jeho stranou Modrá a bílá dohodl poté, co třetí volby v řadě opět vyústily v patovou situaci na izraelské politické scéně. Dva lídři v dubnu oznámili plán na vytvoření "nouzové" vlády s cílem provést zemi koronavirovou krizí. Kabinet chtějí vést společně.

Stížnosti k soudu podaly centristická strana Ješ Atid, Hnutí pro kvalitu vlády v Izraeli, Hnutí pro bezúhonnost a nevládní skupiny Demokratická hlídka a Nová smlouva. Právník zastupující jednu z těchto skupin Eliad Shraga vyjádřil nad dnešním verdiktem zklamání, avšak uvedl, že jej bude respektovat. "Budeme i nadále zvedat prapor mravnosti," dodal.

Soudci nejvyššího soudu uznali, že s novou koaliční dohodou vyvstávají závažné právní otázky, do jejího obsahu ale odmítli zasáhnout. Izrael by tak mohl mít novou vládu už příští týden. Netanjahu a Ganc doufají, že kabinet složí přísahu příští středu.

Související

Benjamin Netanjahu a Donald Trump

Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy

Americký prezident Donald Trump doufá, že brzy začne druhá fáze mírového plánu pro Pásmo Gazy. Šéf Bílého domu zároveň varoval Hamás před odplatou, pokud se hnutí rychle neodzbrojí. Trump se zároveň zastal Izraele a jeho politického lídra Benjamina Netanjahua. 
Benjamin Netanjahu

Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí večer dorazí do floridského rezortu Mar-a-Lago, aby se již popáté v tomto roce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Schůzka se koná v kritickém okamžiku, kdy v regionu rostou obavy z nových izraelských ofenziv a kdy americké administrativě podle diplomatických zdrojů dochází trpělivost s Netanjahuovým přístupem k mírovému procesu v Gaze.

Více souvisejících

Benjamin Netanjahu Benny Ganc Izrael

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

včera

Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí

Desítky humanitárních organizací budou muset v příštím roce přerušit svou činnost v Pásmu Gazy. Upozornil na to web DW. Organizace odmítly splnit nová pravidla izraelských úřadů, které si chtěly prolustrovat jejich palestinské zaměstnance. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy