Benny Ganc

Benny Ganc

Izrael od roku 2016 nevydal rodinám k pohřbení 68 Palestinců

Izrael si od dubna 2016 ponechal těla 68 mrtvých Palestinců, která mohou posloužit při vyjednávání o výměně s palestinskou stranou. Oznámil to dnes list Haarec, podle nějž má Izrael z minulosti v držení mnohem více těl. Mezi 68 nevrácenými v minulých čtyřech letech je sedm mužů, kteří zemřeli v izraelské věznici včetně jednoho, který byl jen ve vazbě.
Benjamin Netanjahu

V Izraeli hrozí další volby, sílí roztržka ve vládní koalici

V Izraeli sílí roztržka uvnitř vládní koalice. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes znovu pohrozil předčasnými volbami, pokud s ním jeho koaliční partner, aliance Modrá a bílá nezačne spolupracovat. Šéf této aliance Benny Ganc naopak obvinil premiéra, že nedodržuje koaliční dohodu.
Benjamin Netanjahu

Izraelský parlament schválil Netanjahuovu vládu národní jednoty, Zeman gratuluje

Izraelský parlament dnes schválil novou vládu národní jednoty, kterou poslancům představil premiér Benjamin Netanjahu. Ten vládu sestavil po dohodě s politickým rivalem Bennym Gancem, který se do jejího čela postaví po 18 měsících příští rok v říjnu. Pro kabinet, v němž zasedne celkem 36 ministrů, hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina. Vláda pak složila přísahu, a ukončila tak 18 měsíců trvající politickou krizi v zemi.
Benny Ganc

V Izraeli končí politická krize, prezident pověřil Netanjahua sestavením vlády

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes večer oficiálně pověřil premiéra Benjamina Netanjahua sestavením nové vlády. Stalo se tak poté, co izraelský parlament dnes schválil zákon nezbytný k vytvoření koaličního kabinetu, na němž se dohodli Netanjahu a jeho volební rival Benny Ganc. Slib by nová vláda měla složit příští středu. Jejím sestavením by podle agentury AFP mohla v Izraeli skončit vleklá politická krize, která začala před rokem volbami, po nichž musely následovat dvoje další.
Benjamin Netanjahu

Netanjahu může být navzdory stíhání premiérem, soud nezablokoval koalici s Gancem

Nejvyšší soud v Izraeli ve středu rozhodl, že premiér Benjamin Netanjahu může i přes soudní stíhání kvůli údajné korupci stanout v čele nové vlády. Podle agentury AP tak nic nebrání vzniku koaličního kabinetu na základě dubnové dohody s bývalým Netanjahuovým rivalem Bennym Gancem. Dva politici oznámili, že chtějí, aby se nová vláda ujala funkcí příští týden.
Benjamin Netanjahu

Izraelský nejvyšší soud jedná o osudu Netanjahua coby premiéra

Izraelský nejvyšší soud se dnes začal zabývat stížnostmi proti tomu, že premiér Benjamin Netanjahu sestavuje vládu, i když byl obžalován z korupce. Soudní jednání je naplánováno na dva dny, informovala agentura Reuters. Rozsudek v Netanjahuův neprospěch by vedl k předčasným volbám, už čtvrtým od loňského dubna.
Reuven Rivlin

V Izraeli zněly sirény za oběti holokaustu. Nacistické bestie přemohly těla, ale ne ducha, řekl Rivlin

V Izraeli se v pondělí večer konaly hlavní vzpomínkové obřady za oběti holokaustu. Připomínka vraždění Židů za 2. světové války má letos netradiční podobu, všichni řečníci mluvili v soukromí a lidé je mohli sledovat na televizních obrazovkách. Každoročně v tomto dni zažehává šest přeživších nacistického vyvražďování pochodně, letos mezi nimi byli i dva pamětníci z Československa.
Benny Ganc

Novou izraelskou vládu se pokusí sestavit Benny Ganc, dostal mandát od prezidenta

Lídr izraelské centristické strany Modrá a bílá Benny Ganc dnes od prezidenta Reuvena Rivlina oficiálně převzal mandát k sestavení vlády. Ganc vyzval současného premiéra Benjamina Netanjahua, aby s ním vytvořil koaliční vládu národní jednoty. Informovala o tom agentura Reuters. Pověření k sestavení vlády dostal dosud opoziční politik v době koronavirové pandemie, v Izraeli bylo dosud evidováno 250 případů nákazy a čtyři vyléčení.
Benny Ganc

Izraelský politik Benny Ganc dostane lepší ochranu, dostává hrozby

Izraelská policie posílila ochranu politika Bennyho Gance. Jeho centristické uskupení Modrá a bílá skončilo druhé v nedávných parlamentních volbách, po nichž strany vyjednávají o případných vládních koalicích. Ganc dal najevo, že je ochoten vládnout s podporou arabských poslanců, a od té doby čelí hrozbám.
Benjamin Netanjahu

Netanjahu zřejmě vyhrál volby, parlamentní většinu jistou nemá

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se svou pravicovou stranou Likud zřejmě vyhrál pondělní parlamentní volby, zatím ale není jasné, zda se mu podaří získat dost spojenců na parlamentní většinu. Na tu mu zatím, po sečtení 90 procent hlasů, chybí dvě křesla. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel. Druhá skončila strana Modrá a bílá Bennyho Gance, která předchozí zářijové volby těsně vyhrála.
Reuven Rivlin

V Izraeli se konají už třetí volby za méně než rok. Ostudné, míní prezident Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes řekl, že považuje za ostudnou skutečnost, že Izraelci musí k volbám již potřetí za méně než rok. V zemi se dnes konají parlamentní volby, jejichž favority jsou pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristická Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. Očekává se však, že i tentokrát bude výsledek velmi těsný a sestavování vládní koalice obtížné. Po minulých volbách se koalici nepodařilo sestavit Netanjahuovi ani Gancovi.
Benny Ganc

Zabili mu rodinu, spravedlnosti se nedočká? Nizozemí odmítlo žalobu na Bennyho Gance

Nizozemský soud se dnes odmítl zabývat žalobou, kterou podal Nizozemec palestinského původu na někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády a nyní významného izraelského politika Bennyho Gance. Haagský soud došel k závěru, že k projednání žaloby není příslušný, informovala agentura Reuters. Ismail Ziada na Gance žaloval kvůli smrti šesti členů své rodiny při bombardování Pásma Gazy v roce 2014.
Benjamin Netanjahu

Netanjahu stáhl žádost o imunitu, prokurátor už ho obžaloval

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu stáhl svou žádost o přiznání parlamentní imunity před trestním stíháním. Informoval o tom dnes na facebooku a dodal, že se rozhodl "nepokračovat v té špinavé hře". Vzápětí generální prokurátor Avichaj Mandelblit podal u jeruzalémského soudu 78stránkovou obžalobu, což podle BBC představuje oficiální začátek stíhání izraelského předsedy vlády.
Izrael, ilustrační foto

Mírový plán pro Izrael a Palestinu? Diplomat kritizuje Trumpovu "dohodu století"

Bývalý americký velvyslanec v Izraeli Dan Shapiro dnes kritizoval současnou americkou administrativu za politiku kolem blízkovýchodního mírového plánu. Ten má být zveřejněn v nejbližších dnech ve Washingtonu, kde v té době bude izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Shapiro kritizoval načasování jako politickou záležitost, která má ovlivnit jarní volby v Izraeli. Upozornil na to, že žádná příští americká demokratická vláda se plánem nebude cítit vázána. Palestinci jej předem odmítli jako stranící Izraeli.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy