Izraelci půjdou opět k volbám, za dva roky už počtvrté

Čtvrté parlamentní volby od jara 2019, druhé za epidemie covidu-19 a desáté, v nichž vede premiér Benjamin Netanjahu svůj Likud do izraelského parlamentu. Izraelci budou v úterý znovu rozhodovat o složení parlamentu a o tom, kdo se postaví do čela jejich příští vlády. Pokud to bude opět Netanjahu, bude to pro něj už 12. rok po sobě.

Stejně jako v minulých případech, ani teď nemá pravicový Likud dostatek potenciálních partnerů, s nimiž bude schopen sestavit stabilní vládu s většinou ve 120členném Knesetu. V průzkumech si Likud vede nejlépe, stejně jako před předchozími volbami - může získat kolem čtvrtiny mandátů. Hned za ním ale končí centristé z Ješ Atidu (Budoucnost existuje) Jaira Lapida, kteří mohou mít až 20 mandátů, avšak spoluúčast ve vládě s Netanjahuem vylučují. Stejně nezvratně je rozhodnuta pravicová strana Nová naděje odpadlíka od Likudu Gideona Saara, která může mít deset mandátů.

Zřejmými spojenci Likudu jsou tak stejně jako dříve náboženské strany Šas (8 mandátů), Jednotný judaismu tóry (7) a Náboženská sionistická strana (4), což na většinu stačit nebude. A nemusí to stačit, ani kdyby se Netanjahuovi podařilo získat do koalice nacionalisty ze strany Jamina Naftaliho Bennetta (11). Strany, které koaliční spolupráci s Netanjahuem vyloučily, na tom nejsou co do koaličního potenciálu o mnoho lépe, protože bez Jaminy dají dohromady jenom 57 mandátů.

Chce-li Netanjahu dosáhnout odkladu svého soudního procesu, v němž je obviněn z korupce, nebo dokonce jeho zrušení, musí u moci zůstat, i kdyby to znamenalo spojit se s radikálními stranami prosazujícími například anexi palestinského Západního břehu Jordánu nebo tažení proti hnutí LGBT. Netanjahu sice tvrdí, že vyhnout se soudnímu řízení není jeho cíl, ale možní členové jeho příští koalice jsou ochotní se o to zasadit. Rozhodnout může volební účast, která se v minulých třech volbách neustále zvyšovala, avšak nyní může sehrát roli únava voličů a ekonomické dopady epidemie.

Analytici spočítali, že pokud se zjevně protinetanjahuovským stranám nepodaří dát dohromady aspoň 61 mandátů, bude to pro premiéra výhoda, které nesporně využije k sestavení další vlády. Pokud k urnám nepřijde dostatek pravicových voličů a Náboženská sionistická strana nepřekročí práh 3,25 procenta pro vstup do parlamentu, což jsou zhruba čtyři křesla, dostanou šanci centristé kolem Lapida. Tato možnost se za moc pravděpodobnou nepovažuje. O to víc je pravděpodobné, že se potvrdí správnost průzkumů, ani jednomu z táborů se většinu získat nepodaří a Izraelce v létě čekají další volby.

Netanjahu tentokrát vede pozitivnější kampaň než v minulosti, což je dáno koronavirem a nemožností pořádat velká shromáždění, ale také faktem, že nemá v levicovém táboře jednoznačného a silného protivníka, proti němuž by se vymezil. Místo toho má tři oponenty, i když slabší.

Nejvíc starostí mu podle izraelských novinářů dělá Lapid, takže v kampani nepřestává poukazovat na jeho slabiny, k nimž řadí jeho nezkušenost v ekonomických záležitostech. Bývalý televizní moderátor Lapid byl sice v jedné z Netanjahuových minulých vlád ministrem financí, ale předtím o sobě prohlásil, že o ekonomice neví nic. Netanjahu připomíná, že on sám dokázal zajistit chod ekonomiky i v době koronaviru. Lapid také podceňoval premiérovu schopnost obstarat vakcíny proti covidu-19 a říkal, že v lednu jich Izrael bude mít tak pět. Netanjahu nyní vítězoslavně dokládá, že je naočkována polovina občanů a vakcín jsou miliony.

Za protivníka se dá označit i Bennett, který se v kampani zaměřil na boj proti covidu-19 a ekonomiku. Stejně jako Lapid sice říká, že je třeba Netanjahua nahradit někým jiným, na rozdíl od Lapida ale koaliční spolupráci s ním nevyloučil. Pokud bude volební výsledek neprůkazný, může se stát Bennett rozhodujícím hráčem při sestavování vlády.

Do koaličních jednání může promluvit i někdejší ministr vnitra Saar, který po vystoupení z Likudu založil vlastní stranu a prosazuje tradiční a méně populistickou pravicovou politiku než Netanjahu. Jeho Nová naděje ale v průzkumech rychle padá a z někdejších 18 mandátů má nyní deset.

Odborníci se shodují, že bez Netanjahua může příští izraelská vláda vzniknout jedině v případě spolupráce Bennetta, Lapida a Saara, a to je velmi nepravděpodobné.

Související

Izraelská armáda Analýza

Kdo se postaví Izraeli? Odpověď je smutná a jednoduchá

Izraelská armáda po dvouměsíčním příměří znovu operuje v Pásmu Gazy. Ostré reakce arabských států na sebe nenechaly dlouho čekat, zatímco Spojené státy izraelskou akci podpořily jako krok k zajištění bezpečnosti. Rusko mezitím zůstává zdrženlivé. Saúdská Arábie a Katar tvrdě odsoudily útoky, zatímco Liga arabských států volá po sankcích.

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu Benny Ganc

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 43 minutami

před 2 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

včera

Tchaj-Wan

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem

S rostoucím napětím mezi Čínou a Tchaj-wanem Japonsko podniká kroky k ochraně svých ostrovů v prefektuře Okinawa. Tokio poprvé představilo plán na evakuaci více než 100 000 obyvatel a 10 000 turistů z ostrovů v oblasti Sakishima, pokud by v regionu vypukl ozbrojený konflikt. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ilustrační foto

Obchodní válka s USA se zhoršuje. Výrobci alkoholu spustili nevídaný lobbismus

Evropští politici, zejména z Francie, Itálie a Irska, se ocitli pod rostoucím tlakem vlivné alkoholové lobby, která se snaží zabránit tvrdým americkým clům na víno a lihoviny. Poté, co prezident Donald Trump oznámil 200% clo na evropské alkoholické nápoje, se evropští producenti vín, šampaňského a whiskey pustili do intenzivního lobbingu, aby své produkty zachránili před obchodní odvetou Bruselu, píše Politico.

včera

včera

Barma, ilustrační foto

Šest hodin od ničivého zemětřesení: Mrtvých mohou být až desítky tisíc, proč zatím nikdo nic neví?

Myanmar zasáhla v pátek série ničivých zemětřesení, to silnější o síle 7,7 stupně Richterovy škály. Přesný rozsah škod zatím zůstává nejasný, ale podle prvních informací se jedná o jednu z nejhorších katastrof, které zemi v posledních letech postihly. O katastrofy uplynulo šest hodin, svět ale zatím stále nic neví. Situaci totiž komplikuje i dlouhotrvající občanská válka, která omezuje možnosti získávání spolehlivých informací z postižených oblastí. Experti ale přirovnali sílu zemětřesení k tomu, které před dvěma lety zasáhlo Turecko a vyžádalo si 55 tisíc mrtvých.

včera

včera

Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025)

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Trump by se měl probrat. Putin si s vámi jen hraje, vzkazuje mu Evropa

Evropští lídři varují amerického prezidenta Donalda Trumpa před důvěrou v ruského prezidenta Vladimira Putina a odmítají jakékoliv úvahy o zmírnění sankcí vůči Rusku výměnou za příměří na Ukrajině. Na summitu v Paříži, který následoval po sérii předchozích jednání v Londýně a Bruselu, zaujali spojenci Ukrajiny pevný postoj proti jakémukoliv zmírnění opatření vůči Moskvě.

včera

 J. D. Vance

Vance míří do Grónska. Politici ho budou ignorovat, nikdo ho vítat nebude

Návštěva amerického viceprezidenta JD Vance v Grónsku vyvolává napětí mezi Spojenými státy a Dánskem, které čelí obavám z možného pokusu Washingtonu o získání tohoto strategicky významného území. Když Vance v pátek dorazí na odlehlou vojenskou základnu Pituffik v severozápadním Grónsku, nebudou ho tam vítat žádní dánští zástupci – a to záměrně. Dánská vláda dala jasně najevo, že Vanceova přítomnost na jejich území není vítána, a to zejména kvůli stále častějším výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti připojit Grónsko k USA.

včera

Rumunský matematik se snaží zastavit Putina a Trumpa v rozvrácení Západu

Nicușor Dan, starosta Bukurešti a kandidát na prezidenta Rumunska, varuje před rostoucím vlivem Ruska a obviňuje současného amerického prezidenta Donalda Trumpa z přílišné shovívavosti vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dan, který se proslavil bojem proti korupci a snahou o obnovu důvěry v politiku, se snaží zabránit nástupu krajní pravice a ruskému zasahování do rumunských záležitostí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy