Novou izraelskou vládu se pokusí sestavit Benny Ganc, dostal mandát od prezidenta

Lídr izraelské centristické strany Modrá a bílá Benny Ganc dnes od prezidenta Reuvena Rivlina oficiálně převzal mandát k sestavení vlády. Ganc vyzval současného premiéra Benjamina Netanjahua, aby s ním vytvořil koaliční vládu národní jednoty. Informovala o tom agentura Reuters. Pověření k sestavení vlády dostal dosud opoziční politik v době koronavirové pandemie, v Izraeli bylo dosud evidováno 250 případů nákazy a čtyři vyléčení.

Jedenašedesát zákonodárců ze 120 se vyjádřilo pro to, aby prezident sestavením vlády pověřil Gance. Pro Netanjahua, který se prohlásil za vítěze parlamentních voleb z 2. března, to byla tvrdá rána, připomíná agentura AFP.

Rivlin dal dnes na slavnostním ceremoniálu vysílaném izraelskou televizí Gancovi 28 dní na sestavení nové koaliční vlády s možným dvoutýdenním prodloužením.

טקס הגשת כתב המינוי והטלת תפקיד הרכבת הממשלה על חבר הכנסת בני גנץ. שידור חי מבית הנשיא https://t.co/VJSdSFA0Cq

— ראובן (רובי) ריבלין (@ruvirivlin) March 16, 2020

Vytvoření nové vlády budou ale zřejmě komplikovat menší strany, píše Reuters.

Podle izraelských sdělovacích prostředků zástupci arabské kandidátky, která obsadí 15 ze 120 křesel, sdělili prezidentovi, že jako premiéra podpoří Gance, avšak nesouhlasí s vládou národní jednoty. Arabské strany zastupují pětinu občanů Izraele, ale ve vládě zatím nikdy nebyly. Jejich koalice je po Netanjahuově Likudu a Gancově uskupení Modrá a bílá v zákonodárném sboru třetí nejsilnější. Arabové sdělili, že do Gancova kabinetu nechtějí vstoupit, ale budou jej podporovat při hlasování.

Jedním z důvodů, proč se Ganc dosud bránil být ve vládě s Netanjahuem, je soudní stíhání nynějšího premiéra.

Izrael zavedl proti šíření koronaviru drakonická opatření a zakázal shromaždování více než deseti lidí. Ministr spravedlnosti kvůli tomu omezil i činnost soudů na nezbytné úkony. Netanjahu je viněn z korupce ve třech kauzách a proces ním měl začít v úterý. Kvůli ochranným opatřením byl ale přesunut na květen.

Avigdor Lieberman, který řídí stranu ruských imigrantů Izrael je náš domov a má sedm poslaneckých křesel, odmítá být ve vládě podporované Araby, jelikož je nepovažuje za loajální izraelské občany. Netanjahua vyzval, aby odstoupil, protože je trestně stíhaný.

Netanjahu a Lieberman navrhli, aby byla sestavena na šest měsíců krizová koaliční vláda premiérova Likudu a Modré a bílé, která by byla schopna čelit koronavirové krizi.

"Dávám vám slovo, že budu dělat vše, co je v mých silách, abych do několika dnů sestavil co nejširší a co nejpatriotičtější vládu, jak je to možné, " řekl při dnešním pověření Ganc.

V Izraeli se parlamentní volby konaly třikrát za méně než rok. Dosud se však vládní koalici Gancovi ani Netanjahuovi sestavit nepodařilo.

Související

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  
Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu

V neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu navštívil oblast na hranici s Libanonem, kde zdůraznil, že Izrael je připraven podniknout veškeré kroky k tomu, aby militantní hnutí Hizballáh zatlačil severně od řeky Lítání, která leží přibližně 30 kilometrů od izraelsko-libanonské hranice. 

Více souvisejících

Izrael Benny Ganc Benjamin Netanjahu Reuven Rivlin (izraelský prezident) Avigdor Lieberman (Izrael)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 39 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy