Avigdor Lieberman (Izrael)

Benny Ganc

V Izraeli budou letos už třetí volby? Ganc informoval o neúspěšném jednání

Šéf centristického uskupení Modrá a bílá Benny Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit novou vládu. Kabinet se předtím nepodařilo sestavit ani jeho rivalovi, stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Židovský stát tak pravděpodobně čekají už třetí volby za poslední rok, informovala izraelská média.
Reuven Rivlin

Izraelský prezident Rivlin dokončil povolební konzultace, patová situace trvá

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes dokončil konzultace se zástupci politických stran, které se dostaly minulý týden ve volbách do parlamentu. Na večer podle médií svolal prezident společné setkání s vůdci nejsilnějších parlamentních formací - s dosluhujícím premiérem Benjaminem Netanjahuem, který vede stranu Likud, a Bennym Gancem, který stojí v čele uskupení Modrá a bílá. Ani jeden z nich nedokázal zatím získat dostatek spojenců pro sestavení většinové koaliční vlády.
Benjamin Netanjahu

Budoucí izraelská vláda? Prezident Rivlin vyzval k vytvoření široké koalice

Izraelský prezident Reuven Rivlin chce, aby příští vláda v zemi byla stabilní a tvořil ji jak Likud dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, tak centristické uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance. Rivlin, který dnes zahájil konzultace o budoucím kabinetu, to prohlásil při setkání se zástupci uskupení Modrá a bílá, informoval list The Jerusalem Post. Gance mezitím podpořila Sjednocená arabská kandidátka, která ve volbách skončila třetí.
Benjamin Netanjahu

Pád Netanjahua? Po sečtení většiny hlasů v izraelských volbách stále vede Ganc

Po sečtení téměř 95 procent hlasů odevzdaných v úterních izraelských předčasných volbách centristická Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance získala ve 120členném izraelském parlamentu 33 křesel, zatímco pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua o mandát méně. Informovala o tom dnes agentura AP.
Ulice Tel Avivu

Volby v Izraeli: Zemi hrozí pat, pozornost se obrací na Liebermana

Centristická koalice Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance v úterních izraelských parlamentních volbách získala 32 křesel, pravicový Likud premiéra Benjamina Netanjahua 31 mandátů. S odvoláním na údaje zveřejněné volební komisí po sečtení 89,8 procenta hlasů o tom informoval izraelský list The Times of Israel. Izrael tak zřejmě čekají náročná koaliční vyjednávání.
Benny Ganc

Povolební pat v Izraeli: Ganc chce vládu národní jednoty, Netanjahu sionistický kabinet

Centrista Benny Ganc, hlavní soupeř premiéra Benjamina Netanjahua v úterních parlamentních volbách v Izraeli, v noci na dnešek prohlásil, že bude usilovat o širokou vládu národní jednoty. Vyjádřil radost nad volebním výsledkem své koalice Modrá a bílá, ale podle agentury Reuters se neprohlásil vítězem. Netanjahu v proslovu ke svým spolustraníkům z konzervativního Likudu řekl, že bude usilovat o vytvoření silné "sionistické" vlády bez účasti arabských stran.
Izrael

Izrael volí nový parlament: Účast je zatím vyšší než v dubnu

Účast v dnešních předčasných parlamentních volbách v Izraeli je podle volební komise zatím vyšší než při těch posledních v dubnu. Hlasovali už lídři obou favorizovaných stran, šéf pravicového Likudu premiér Benjamin Netanjahu i lídr centristické koalice Modrá a bílá, někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc. Informovala o tom agentura AP.
Izrael, ilustrační foto

Izraelci jdou letos podruhé k volbám, výsledek je nejistý

V Izraeli se dnes podruhé v letošním roce uskuteční předčasné volby. Zda se jejich výsledek bude zásadně lišit od těch dubnových, po kterých se premiérovi Benjaminu Netanjahuovi nepodařilo sestavit vládní koalici, však vůbec není jisté. Izrael ve své historii nikdy neměl jednobarevnou vládu a otázky náboženství, etnické příslušnosti a politické ideologie nadále komplikují vznik pevné vládní koalice.
Ulice Tel Avivu

Šéf izraelských nacionalistů čelí enormnímu tlaku na vstup do Netanjahuovy vlády

Šéf nacionalistické sekulární strany Izrael je náš domov Avigdor Lieberman na facebooku oznámil, že čelí nevídanému tlaku, aby se vzdal svých politických požadavků a vstoupil do koaliční vlády s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Předseda vlády má dnes poslední den, aby vytvořil vládu, v opačném případě hrozí rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb.
Benjamin Netanjahu

Netanjahu a Bennett se nedohodli, Izrael podle tisku čekají volby

Izraelská pravicová strana Židovský domov Naftaliho Bennetta ohlásila odchod z vládní koalice, pohrozila svržením vlády a vynucením předčasných parlamentních voleb. S odvoláním na vysoce postaveného člena této strany to oznámil list The Times of Israel. Bennett dnes jednal s premiérem Benjaminem Netanjahuem o budoucnosti vlády. Podpoří ji jenom za předpokladu, že získá křeslo ministra obrany uvolněné po středeční demisi Avigdora Liebermana.
Izrael

Izraelský ministr obrany Lieberman rezignoval, hrozí rozpad vládní koalice

Izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman dnes podal demisi, učinil tak po neshodách uvnitř vlády ohledně postupu proti radikálnímu hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy. Informují o tom místní média. Lieberman, který zastává tvrdší postup vůči Hamásu, vyzval k co nejrychlejšímu uspořádání voleb. Opozice v reakci na to vyzvala premiéra Benjamina Netanjahua k rezignaci. Liebermanova strana vystoupila z vládní koalice a další strana tím pohrozila, pokud nezíská rezort obrany.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

včera

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy