Reuven Rivlin (izraelský prezident)

Reuven Rivlin

Izraelský prezident Rivlin pozval do Jeruzaléma hlavu SAE

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes pozval do Jeruzaléma prezidenta Spojených arabských emirátů, šajcha Chalífu bin Zajda Nahajána, informuje agentura Reuters. Pozvání přichází poté, co se obě země minulý týden dohodly na navázání diplomatických vztahů a židovský stát oznámil, že dočasně upouští od plánů na anexi okupovaných částí Západního břehu Jordánu.
Benjamin Netanjahu

Izraelský parlament schválil Netanjahuovu vládu národní jednoty, Zeman gratuluje

Izraelský parlament dnes schválil novou vládu národní jednoty, kterou poslancům představil premiér Benjamin Netanjahu. Ten vládu sestavil po dohodě s politickým rivalem Bennym Gancem, který se do jejího čela postaví po 18 měsících příští rok v říjnu. Pro kabinet, v němž zasedne celkem 36 ministrů, hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina. Vláda pak složila přísahu, a ukončila tak 18 měsíců trvající politickou krizi v zemi.
Reuven Rivlin

V Izraeli zněly sirény za oběti holokaustu. Nacistické bestie přemohly těla, ale ne ducha, řekl Rivlin

V Izraeli se v pondělí večer konaly hlavní vzpomínkové obřady za oběti holokaustu. Připomínka vraždění Židů za 2. světové války má letos netradiční podobu, všichni řečníci mluvili v soukromí a lidé je mohli sledovat na televizních obrazovkách. Každoročně v tomto dni zažehává šest přeživších nacistického vyvražďování pochodně, letos mezi nimi byli i dva pamětníci z Československa.
Miloš Zeman, prezident ČR

Zeman telefonoval Rivlinovi, řešili spor o Palestinu. S Čaputovou jednal o koronaviru

Prezident Miloš Zeman dnes telefonicky hovořil s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem. Izraelský protějšek mu poděkoval za českou podporu u Mezinárodního trestního soudu (ICC) ve sporu s Palestinou. Zeman se dnes také telefonicky spojil se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, se kterou mluvil o koronaviru. Shodli se na vzájemné spolupráci v této oblasti. ČTK to sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
Benny Ganc

Novou izraelskou vládu se pokusí sestavit Benny Ganc, dostal mandát od prezidenta

Lídr izraelské centristické strany Modrá a bílá Benny Ganc dnes od prezidenta Reuvena Rivlina oficiálně převzal mandát k sestavení vlády. Ganc vyzval současného premiéra Benjamina Netanjahua, aby s ním vytvořil koaliční vládu národní jednoty. Informovala o tom agentura Reuters. Pověření k sestavení vlády dostal dosud opoziční politik v době koronavirové pandemie, v Izraeli bylo dosud evidováno 250 případů nákazy a čtyři vyléčení.
Reuven Rivlin

V Izraeli se konají už třetí volby za méně než rok. Ostudné, míní prezident Rivlin

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes řekl, že považuje za ostudnou skutečnost, že Izraelci musí k volbám již potřetí za méně než rok. V zemi se dnes konají parlamentní volby, jejichž favority jsou pravicová strana Likud premiéra Benjamina Netanjahua a centristická Modrá a bílá někdejšího náčelníka generálního štábu izraelské armády Bennyho Gance. Očekává se však, že i tentokrát bude výsledek velmi těsný a sestavování vládní koalice obtížné. Po minulých volbách se koalici nepodařilo sestavit Netanjahuovi ani Gancovi.
Prezident Miloš Zeman

Zeman napsal izraelskému prezidentovi kvůli sporu s Palestinou

Prezident Miloš Zeman dnes v dopise izraelskému protějšku Reuvenu Rivlinovi oznámil, že Česká republika odpověděla Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v souvislosti s rozhodováním této instituce o údajných válečných zločinech Izraele vůči Palestincům. ČTK to dnes oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman tak odpověděl na dopis, který od Rivlina v této věci dostal.
Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

75 let od osvobození Osvětimi. Začala pieta, ke zdi smrti se kladou květiny

Položením květin u takzvané zdi smrti, kde byli popravováni vězni nacistického tábora v Osvětimi, zahájil polský prezident Andrzej Duda s desítkami bývalých vězňů dnešní vzpomínkové akce u příležitosti 75. výročí osvobození tohoto vyhlazovacího tábora. Za druhé světové války tam zemřelo přes 1,1 milionu lidí, většinou Židů.
Reuven Rivlin

Pieta k holocaustu: Rasismus je zhoubná nemoc, řekl Rivlin. Netanjahu odsoudil Írán

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na vzpomínkové akci věnované obětem holokaustu řekl, že nejvíce antisemitským režimem světa je Írán a že svět by měl proto vůči němu zaujmout rozhodný postoj. Zároveň poděkoval Spojeným státům za to, že se postavily "tyranům z Teheránu". Izraelský prezident Reuven Rivlin před ním v projevu u příležitosti 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi přirovnal rasismus a antisemitismus ke zhoubné chorobě, vůči níž nejsou imunní ani demokratické státy.
Reuven Rivlin

Rivlin vyzval na recepci fóra o holocaustu k boji proti antisemitismu

Izraelský prezident Reuven Rivlin na dnešní recepci, již uspořádal ve své rezidenci v Jeruzalémě, vyzval světové státníky, aby se spojili v boji proti antisemitismu. Slavnostní večeři Rivlin pořádá pro nejvyšší politiky zhruba pěti desítek států, kteří přijeli na Světové fórum o holokaustu, pořádané u příležitost 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Slavnostní shromáždění se bude konat ve čtvrtek v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad vašem.
Andrej Babiš (ANO)

Babiš se sešel s Rivlinem, Česko má dle něj s Izraelem nadstandardní vztahy

Česká republika má s Izraelem zcela nadstandardní vztahy, řekl v Jeruzalémě po dnešní schůzce s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem premiér Andrej Babiš. Spolupráce podle něj přináší konkrétní projekty, například ve využívání léčebného konopí, ve vodním hospodářství nebo třídění odpadů. Babiš připomněl i první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi, kterou v prosinci provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic.
Reuven Rivlin

Izrael se dál zmítá v politické krizi. Parlament dostal 21 dní na sestavení vlády

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes formálně pověřil parlament, aby mezi poslanci našel někoho, kdo získá dostatečnou podporu pro sestavení příští vlády. Po zářijových volbách se o to neúspěšně pokusili vůdci dvou vítězných politických stran, premiér Benjamin Netanjahu i centrista Benny Ganc. Všechny izraelské sdělovací prostředky se shodují, že v podobné situaci Izrael ve své historii ještě nebyl.
Benny Ganc

Bude mít Izrael novou vládu? Šanci dostává Ganc

Někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc byl dnes izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem pověřen sestavením nové vlády poté, co se to nepodařilo stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Informovala o tom agentura Reuters, která zároveň poznamenala, že vyjednávání o sestavení budoucího kabinetu budou obtížná.
Benjamin Netanjahu

Bude mít Izrael novou vládu? Netanjahu opět pověřen jejím sestavením

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes požádal dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, aby sestavil i příští vládu. Netanjahuova pravicová strana Likud přitom v nedávných volbách dosáhla slabšího výsledku než její hlavní rival, středové uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance. Zda má lídr strany Likud šanci uspět, není jisté, shodují se agentury. Netanjahu vyzval k rychlému vytvoření vlády národní jednoty, Gancova strana ale s dosavadním ministerským předsedou společně vládnout zřejmě nechce.
Benjamin Netanjahu

V Izraeli přepočítali volební výsledek, Likud má o křeslo víc

Izraelská volební komise upravila výsledky voleb ze 17. září ve prospěch pravicového Likudu premiéra Benjamina Netanjahua. Podle nových výsledků získaných po ověření stížností na možné podvody v šesti volebních místnostech získal Likud 32 ze 120 parlamentních křesel. Před touto revizí měl 31 křesel, takže vítězem voleb je stále s 33 mandáty centristické uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 3 minutami

před 19 minutami

před 24 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

Demonstrace, ilustrační foto

Půl milionu lidí protestovalo proti polské vládě. Panují podezření z neférového předvolebního boje

Polsko na podzim čekají parlamentní volby a vrcholné vedení země přijalo dokument, kterým se teoreticky může zbavit opozice. Bývalý premiér a šéf Evropské komise Donald Tusk tak ve spolupráci s různými opozičními stranami svolal demonstraci, které se zúčastnilo až půl milionu lidí. V zemi jsou některá základní lidská práva ve vážném ohrožení a značná část společnosti je nespokojená.  

včera

včera

včera

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno včera

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Blažek připravil dvě varianty právní úpravy znásilnění, bude je řešit s poslanci

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v úterý informoval, že pracuje se dvěma variantami řešení trestního postihu v případě nesouhlasného pohlavního styku. Zástupci sněmovních stran se na postupu dohodli už v dubnu, ještě tento měsíc se mají k tématu opět sejít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy