Izraelský prezident Rivlin pozval do Jeruzaléma hlavu SAE

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes pozval do Jeruzaléma prezidenta Spojených arabských emirátů, šajcha Chalífu bin Zajda Nahajána, informuje agentura Reuters. Pozvání přichází poté, co se obě země minulý týden dohodly na navázání diplomatických vztahů a židovský stát oznámil, že dočasně upouští od plánů na anexi okupovaných částí Západního břehu Jordánu.

Poradce a zeť amerického prezidenta Jared Kushner dnes v této souvislosti uvedl, že USA nebudou "po nějakou dobu" anexi podporovat a zaměří se více na podporu míru na Blízkém východě.

Rivlinovo pozvání odsoudila Organizace pro osvobození Palestiny, která uvedla, že "odmítá jakoukoli návštěvu představitele arabské země v Jeruzalémě na základě dohody o normalizaci vztahů". Návštěva vysokého představitele arabského světa je vzhledem k spornému statusu Jeruzaléma delikátní, upozorňuje Reuters. Izrael považuje celé město za svou metropoli, Palestinci ale chtějí, aby se jeho východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu.

Navázání formálních diplomatických vztahů na základě dohody zprostředkované Spojenými státy oznámili představitelé Izraele a SAE ve čtvrtek. Zprávu uvítala řada institucí a států, protože z arabských zemí udržovaly oficiální diplomatické styky s Izraelem dosud jen Egypt a Jordánsko. Pozitivní ohlasy přišly ze strany Spojených států, Evropské unie či generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese. Z arabských zemí podpořily navázání styků například Egypt, Omán a Bahrajn. Ostře je naopak odsoudili palestinský prezident Mahmúd Abbás a představitelé Íránu, Turecka i radikálního palestinského hnutí Hamás.

Pokud jde o připojení okupovaných území na Západním břehu Jordánu, Izrael podle Kushnera potvrdil, že bez amerického souhlasu plán neuskuteční. "Tento souhlas neplánujeme nyní nějaký čas dát," řekl Kushner reportérům Reuters. "V tuto chvíli se musíme soustředit na uvedení nového mírového ujednání do praxe," vysvětlil prezidentův poradce.

O anexi částí Západního břehu Jordánu se původně hovořilo v souvislosti s kontroverzním plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tato iniciativa, která se setkala s ostrou mezinárodní kritikou, počítala s tím, že by zhruba 30 procent Západního břehu Jordánu připadlo Izraeli, zatímco Palestinci by měli na zbytku tohoto území autonomii. Minulý týden ale izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že izraelské plány na anexi Západního břehu jsou zatím pozastavené.

V neděli se Izraeli a Spojeným arabským emirátům podle agentury AP podařilo navázat telefonické spojení. Podle serveru BBC spolu po telefonu hovořili ministři zahraničí obou zemí, při hovoru si podle prohlášení "vyměnili pozdravy po uzavření převratné mírové dohody". V SAE jsou nyní volně přístupné i izraelské zpravodajské weby, které úřady dříve blokovaly. Oba kroky AP označila za první konkrétní projev avizovaného navázání vztahů.

Spojené arabské emiráty, které jsou bohaté na ropu a mají velké ambice v oblasti technologií a vesmírného výzkumu, budou moci po navázání vztahů s Izraelem obchodovat. Izraelci mezitím získají přístup k Dubaji a Abú Zabí, tedy městům, která přitahují talenty a investice.

Související

Benjamin Netanjahu

Netanjahu telefonoval Bidenovi, poprvé ho uznal za zvoleného prezidenta USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes poprvé telefonoval s Joem Bidenem po jeho vítězství v amerických prezidentských volbách. Krátce předtím s Bidenem hovořil i izraelský prezident Reuven Rivlin. Netanjahu už Bidenovi dříve pogratuloval po jeho vítězství ve volbách ze 3. listopadu, vyhýbal se ale tomu, aby ho označil za budoucího prezidenta.
Benjamin Netanjahu

Izraelský parlament schválil Netanjahuovu vládu národní jednoty, Zeman gratuluje

Izraelský parlament dnes schválil novou vládu národní jednoty, kterou poslancům představil premiér Benjamin Netanjahu. Ten vládu sestavil po dohodě s politickým rivalem Bennym Gancem, který se do jejího čela postaví po 18 měsících příští rok v říjnu. Pro kabinet, v němž zasedne celkem 36 ministrů, hlasovalo 73 poslanců, tedy o 12 více, než je požadovaná většina. Vláda pak složila přísahu, a ukončila tak 18 měsíců trvající politickou krizi v zemi.

Více souvisejících

Reuven Rivlin (izraelský prezident) Izrael spojené arabské emiráty Jared Kushner

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy