Netanjahu telefonoval Bidenovi, poprvé ho uznal za zvoleného prezidenta USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes poprvé telefonoval s Joem Bidenem po jeho vítězství v amerických prezidentských volbách. Krátce předtím s Bidenem hovořil i izraelský prezident Reuven Rivlin. Netanjahu už Bidenovi dříve pogratuloval po jeho vítězství ve volbách ze 3. listopadu, vyhýbal se ale tomu, aby ho označil za budoucího prezidenta.

Netanjahu měl "vřelou konverzaci" se zvoleným prezidentem Joem Bidenem, uvedl úřad izraelského premiéra. Podle něj Netanjahu mimo jiné Bidenovi řekl, že mezi Izraelem a USA je zvláštní vztah, který je "pilířem pro izraelskou bezpečnost". "Oba se dohodli, že se v blízké budoucnosti setkají, aby hovořili o mnoha tématech," uvádí se ve sdělení Netanjahuova úřadu.

The two agreed to meet soon in order to discuss the many issues on the agenda and reiterated the need to continue bolstering the steadfast alliance between the US and Israel.

— PM of Israel (@IsraeliPM) November 17, 2020

Izraelský premiér gratuloval Bidenovi a jeho zvolené viceprezidentce Kamale Harrisové na twitteru už 8. listopadu, tedy den poté, co americká média oznámila, že Biden volby vyhrál. Netanjahu se ale v gratulaci i před novináři vyhýbal tomu, aby označil Bidena za budoucího prezidenta. Za důvod je považováno jeho blízké spojenectví s prezidentem Donaldem Trumpem, jehož Biden porazil a který porážku stále neuznal.

Když 8. listopadu premiér gratuloval Bidenovi, aniž by zmínil k čemu, pár minut na to rovněž na twitteru také poděkoval Trumpovi za přátelství, za uznání Jeruzaléma hlavním městem Izraele a za uznání vlády Izraele na Golanských výšinách, za podporu v boji proti Íránu i za "pozvednutí americko-izraelské aliance do bezprecedentních výšin".

Deník The Times of Israel připomněl, že ještě v pondělí Netanjahu před novináři v této věci škobrtnul. "Velmi brzy budu s prezidentem mluvit.., tedy s Joem Biden, který bude zřejmě jmenován příštím prezidentem," opravil se Netanjahu. A odmítl odpovědět na to, co si myslí o Trumpových tvrzeních o podvodech při volbách. "Máme dost politické práce tady," reagoval Netanjahu.

S Bidenem dnes hovořil telefonicky i izraelský prezident Rivlin. "USA nemají pevnějšího spojence než je Stát Izrael, není nic silnějšího než přátelství mezi americkým a izraelským lidem," uvedl podle izraelských médií Rivlin. Bidenovi také řekl, že ho rád přivítá v Jeruzalémě, stejně jako ho rád přivítal v Jeruzalémě, když byl Biden viceprezidentem.

Související

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

Více souvisejících

Joe Biden Benjamin Netanjahu Izrael Prezident USA Reuven Rivlin (izraelský prezident) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 45 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 2 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 4 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 7 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

Hrozí eskalace války na "dosud nevídanou úroveň", varoval ruský diplomat

Západ dodávkami zbraní Ukrajině riskuje eskalaci konfliktu na dosud nevídanou úroveň, prohlásil Andrej Kelin, ruský velvyslanec ve Velké Británii. Moskva má podle jeho slov stále enormní prostředky, které zatím nevyužila. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy