Izrael se dál zmítá v politické krizi. Parlament dostal 21 dní na sestavení vlády

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes formálně pověřil parlament, aby mezi poslanci našel někoho, kdo získá dostatečnou podporu pro sestavení příští vlády. Po zářijových volbách se o to neúspěšně pokusili vůdci dvou vítězných politických stran, premiér Benjamin Netanjahu i centrista Benny Ganc. Všechny izraelské sdělovací prostředky se shodují, že v podobné situaci Izrael ve své historii ještě nebyl.

Parlamentu počínaje dneškem běží lhůta dlouhá 21 dní a komentátoři se domnívají, že jestliže se vládu nepodařilo sestavit Netanjahuovi ani Gancovi, je nynější šance velmi malá. Izrael v tom případě budou čekat letos už třetí volby. Izraelci volili v dubnu a pak, rovněž kvůli potížím se sestavováním vlády, znovu v září.

"Počínaje dneškem a po příštích 21 dní je v rukou členů Knesetu úkol najít člověka, který sestaví vládu," řekl Rivlin před shromážděnými poslanci.

Deník Haarec píše, že Izrael vstupuje na neznámé teritorium, a použil výrok francouzského spisovatele Michela Houellebecqa: "V životě se může stát cokoli, zejména nic." Podle Haarecu se 22. zvolenému parlamentu také může stát cokoli, ale zejména nic.

Deník připomíná, že do hry vstoupí zřejmě v nejbližších dnech, podle některých médií už dnes, také generální prokurátor Avichaj Mandelblit, který rozhodne, zda proti Netanjahuovi vznese obvinění v korupčních kauzách. Prokurátor se svým předem oznámeným krokem vyčkával, dokud neskončí Gancův pokus najít koaliční partnery, aby neovlivnil politický proces.

Haarec soudí, že možnost sestavit širokou koalici, v níž by byli společně Netanjahuův Likud a Gancova formace Modrá a bílá, padla. Zvrátit by to mohla jedině závažná vojenská konfrontace na severu s Íránem nebo jeho spojencem libanonským Hizballáhem. Izrael tento týden bombardoval íránské cíle v Sýrii.

V Netanjahuově Likudu se hovoří o možnosti uspořádat primární volby nového šéfa. Bývalý ministr vnitra a člen strany Gideon Saar dnes řekl, že v případě dalších voleb by se měly v Likudu konat primární volby. Hodlá Netanjahua v čele strany nahradit a prohlásil, že na rozdíl od něj dokáže sestavit vládu národní jednoty.

Související

Ulice Tel Avivu

Raketový útok na Tel Aviv: Městem se po mnoha týdnech rozezněly sirény

V Tel Avivu se po mnoha týdnech rozezněly sirény varující před raketovým úderem, uvádějí agentury. Krátce po vyhlášení poplachu ozbrojené křídlo hnutí Hamás oznámilo, že zahájilo rozsáhlý raketový útok na Tel Aviv z Pásma Gazy. Izraelská armáda tvrdí, že osm raket bylo vypáleno z Rafáhu na jihu Pásma Gazy, kde armáda vede vojenskou ofenzivu. Několik z nich bylo zničeno ve vzduchu.

Více souvisejících

Izrael Reuven Rivlin (izraelský prezident) Benjamin Netanjahu Benny Ganc

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 51 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 56 minutami

před 57 minutami

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy