Česká republika má s Izraelem zcela nadstandardní vztahy, řekl v Jeruzalémě po dnešní schůzce s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem premiér Andrej Babiš. Spolupráce podle něj přináší konkrétní projekty, například ve využívání léčebného konopí, ve vodním hospodářství nebo třídění odpadů. Babiš připomněl i první párovou výměnu ledvin mezi oběma zeměmi, kterou v prosinci provedli lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelských nemocnic.
"Máme absolutně nadstandardní vztahy," řekl Babiš. "Dělali jsme v Praze konferenci o léčebném konopí. Teď čekáme na zprávu od Izraele, měla by přijet delegace lékařů, která by učila naše lékaře z hlediska aplikace léčebného konopí. Dělali jsme konferenci o vodě, protože Izrael je absolutní lídr z hlediska managementu vody," poznamenal předseda české vlády. Naopak Izrael se podle Babiše od Česka inspiruje v třídění odpadů.
Babiš se dnes setká i se svým protějškem Benjaminem Netanjahuem, následovat bude slavnostní večeře podávaná Rivlinem. Ve čtvrtek se český premiér zúčastní za přítomnosti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, ruské hlavy státu Vladimira Putina nebo německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera světového fóra o holokaustu. Setká se také s českými přeživšími nacistického vyhlazování Židů nebo s předsedou Evropského židovského kongresu Mošem Kantorem.
"Já jsem byl pověřen panem prezidentem (Milošem Zemanem) reprezentovat Českou republiku. Premiérů tady moc není, ale je tady předseda Evropské rady, zastoupeny jsou další celosvětové instituce. Samozřejmě v období, kdy vnímáme vyšší vlnu antisemitismu v Evropě i na sítích u nás, tak je to důležité," poznamenal Babiš.
Původně s premiérem měla přicestovat i manželka Monika. "Těšila se, byla i v delegaci. Potom nám ale oznámili, že večeře je 1+0, manželky z nějakého důvodu vyřadili. Zkrátka formát se změnil, údajně z bezpečnostních důvodů. Akce je z hlediska bezpečnosti a organizace velice náročná i pro pana prezidenta (Rivlina), který tam všechny hlavy delegací přijímá," doplnil Babiš.
Související
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
Pavel se kvůli summitu NATO osobně zúčastní jednání vlády
Andrej Babiš , Reuven Rivlin (izraelský prezident) , Izrael
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
před 2 hodinami
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
před 3 hodinami
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
před 4 hodinami
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
před 5 hodinami
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
před 7 hodinami
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
před 8 hodinami
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
před 9 hodinami
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
před 10 hodinami
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
před 12 hodinami
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
včera
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
včera
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
včera
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
včera
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
včera
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
včera
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
včera
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
včera
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
včera
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
včera
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
Francouzský prezident Emmanuel Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem využije jeden z nejvýznamnějších diplomatických nástrojů. Během nadcházejícího summitu zemí G7 plánuje uspořádat soukromou večeři pro dva v honosném prostředí paláce ve Versailles.
Zdroj: Libor Novák