V Izraeli zněly sirény za oběti holokaustu. Nacistické bestie přemohly těla, ale ne ducha, řekl Rivlin

V Izraeli se v pondělí večer konaly hlavní vzpomínkové obřady za oběti holokaustu. Připomínka vraždění Židů za 2. světové války má letos netradiční podobu, všichni řečníci mluvili v soukromí a lidé je mohli sledovat na televizních obrazovkách. Každoročně v tomto dni zažehává šest přeživších nacistického vyvražďování pochodně, letos mezi nimi byli i dva pamětníci z Československa.

Hlavní ceremonie se koná vždy večer prvního dne připomínky v jeruzalémském památníku obětí holokaustu Jad vašem. Na té letošní zazněly předtočené projevy politiků, které vysílala televize.

pic.twitter.com/Grclyw1r0d

— Reuven Rivlin (@PresidentRuvi) April 20, 2020

Letošek je připomínkou 75. výročí konce holokaustu. Prezident Reuven Rivlin řekl, že je pro Izraelce povinnost připomínat si genocidu šesti milionů Židů. "Nacistické bestie přemohly těla, ale ne ducha. Naši bratři a sestry v údolích pekla, v rozpadajícím se světě postrádajícím solidaritu denně čelili smrti, ale riskovali své životy, aby zachránili ty nejslabší mezi nimi. Dokázali, že i v nejtěžší době je třeba zvolit si lidskost, zachovat hlavní židovskou hodnotu života, vzájemnou odpovědnost," řekl.

Premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že Izrael vždy v tento den objímá ty, kteří přežili, avšak letos to osobně není možné. Řekl, že někteří lidé považují současnou epidemii koronaviru za největší globální výzvu od 2. světové války. Netanjahu se ale domnívá, že epidemie se s holokaustem nedá ani v nejmenším srovnávat. "Čelíme nyní mnoha výzvám, ale ať se na ně podíváme odkudkoli, se systematickým a ďábelským vyvražděním šesti milionů lidí se to nedá srovnat," řekl premiér.

K další tradici připomínkového dne patří zažehnutí šesti pochodní. Je k tomu povoláno vždy šest lidí, kteří holokaust přežili. Jak uvedl server The Times of Israel, letos mezi nimi byli také Lea Miriam Reuveniová a Avraham Karmi z někdejšího Československa. Další byli z Maďarska, Polska, Libye a Litvy. Zažehnutí ohňů bylo natočeno také s předstihem a svědectví přeživších byla promítnuta během obřadu na obrazovkách.

Dnes dopoledne se na dvě minuty v celé zemi rozezněly na připomínku obětí holokaustu sirény. Jako každý rok se všichni zastavili tam, kde právě byli, řidiči vystoupili z aut a postáli se skloněnou hlavou. Následně v parlamentu vystoupil jeho nynější předseda Benny Ganc. Vzpomenul na své předchůdce Davida Šilanského a Šhevacha Weisse, kteří zákonodárný sbor řídili postupně v letech 1988 až 1996. Oba patřili k přeživším holokaustu. Ganc ve svém proslovu vzpomenul i na své už zemřelé rodiče, kteří rovněž patřili k přeživším.

Ganc v pondělí podepsal s Netanjahuem dohodu o společné vládě. V projevu vyzval Izaelce k jednotě. Země podle něj musí posílit svou vojenskou i morální sílu. "Žádné ´my a oni´, žádné tábory, které si přejí pád těch druhých. Toto je mé politické poselství. Řídím se jím, abych ochránil demokracii, protože věřím, že je zdrojem naší společenské síly," řekl Ganc.

V Izraeli stále žije asi 180.000 těch, kteří holokaust zažili, a podobný počet je jich jinde na světě. Pamětníci holokaustu jsou ale také mezi více než 180 lidmi, kteří v zemi zemřeli s nemocí covid-19.

K přeživším patří sedmaosmdesátiletá Aviva Blumová-Wachsová, která žila ve Varšavě. "Byli jsme zavření v ghetu, neměli jsme jídlo, nebyl telefon. Panoval strašný strach z toho, co se děje venku. Teď není čeho se bát. Musíme prostě jenom zůstat doma. Je to něco úplně jiného," řekla k současné epidemii.

Související

Izraelská armáda

Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku

Izraelské vojenské operace v Sýrii, zahrnující nálety a pozemní invazi, se staly terčem ostré kritiky ze strany OSN, mezinárodních organizací a několika států. Geir Pedersen, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, upozornil, že Izrael svými kroky porušuje dohodu o klidu zbraní z roku 1974, která byla uzavřena mezi Izraelem a Sýrií po konfliktu na Golanských výšinách.

Více souvisejících

Izrael holocaust Reuven Rivlin (izraelský prezident) Benjamin Netanjahu Benny Ganc

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy