Netanjahu dostal nůž na krk. Ganc chce nový plán pro Gazu, pohrozil demisí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dostal ultimátum od ministra a člena válečného kabinetu Bennyho Gance. Ganc v sobotu pohrozil demisí, pokud do 8. června nedojde k přijetí nového plánu války v Pásmu Gazy. Informovala o tom agentura AP. 

"Pokud si zvolíte cestu fanatiků a povedete celou zemi do propasti, budeme nuceni opustit vládu," řekl Ganc premiérovi a představil plán o šesti bodech. Počítá s návratem rukojmích, ukončením vlády Hamásu, demilitarizací Pásma Gazy, vytvořením mezinárodního úřadu pro správu civilních záležitostí či s normalizací vztahů se Saúdskou Arábií.

Izraelský válečný kabinet má tři členy, přičemž Gancův odchod by podle médií přispěl k posílení vlivu Netanjahuových ultrapravicových spojenců. Krajní pravice žádá v rámci vyjednávání o rukojmích a příměří okupaci Pásma Gazy i obnovu izraelských sídel na území palestinské enklávy na pobřeží Středozemního moře. 

Ganc je dlouhodobým politickým rivalem současného premiéra. K válečnému kabinetu se připojil v počátečních fázích izraelské války s palestinským teroristickým hnutím Hamás. 

Těžištěm konfliktu je v současnosti město Rafáh na jihu Gazy. Prudké boje už tam z domovů vyhnaly 800 tisíc lidí, uvedla UNRWA v sobotu. Izraelská armáda zahájila aktuální operaci v pondělí 6. května. 

Izraelská armáda v sobotu oznámila objevení těla dalšího z rukojmích, kteří byli uneseni loni v říjnu. Izraelské letectvo v sobotu zasáhlo více než 70 cílů, zatímco pozemní jednotky zabily 50 militantů a objevily další vstupy do tunelů.

Související

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benny Ganc Benjamin Netanjahu Izrael Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Napětí v Karibiku: Nejlepší ponorky USA a Ruska se nacházejí jen kousek od sebe. Obě mohou nést jaderné zbraně

U ostrovního státu Kuba v Karibském moři začíná jít do tuhého. Nedaleko od sebe se zde nacházejí ruské a americké ponorky – a nejen tak ledajaké. Obě jsou schopné nést jaderné zbraně a velice účinně bojovat i proti cílům na souši. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy