Netanjahu prozradil Palestincům, kde budou mít hlavní město

Americký mírový plán pro Blízký východ počítá s tím, že hlavní město palestinského státu bude v Abú Dísu. Podle agentury Reuters to dnes řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Abú Dís je palestinská vesnice přiléhající k Jeruzalému. Premiér zároveň uvedl, že chce v neděli požádat izraelský kabinet, aby schválil anexi částí Západního břehu Jordánu, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Netanjahu řekl novinářům, že Trumpův plán označuje Jeruzalém za nedělitelné hlavní město Izraele, a to v rámci hraniční zdi. Zároveň podle agentury Reuters řekl, že "Izrael Palestincům na konci procesu nabízí podmíněnou a omezenou svrchovanost". Netanjahu také oznámil, že při příštím zasedání předloží izraelskému kabinetu návrh nastolení izraelské jurisdikce v údolí řeky Jordán, v severní části Mrtvého moře a v židovských osadách na Západním břehu Jordánu. Podle Reuters by tak mohl učinit již v neděli.

Nacionalističtí pravicoví spojenci Netanjahua po představení plánu vyzvali k okamžité anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu. Izraelský ministr obrany Naftali Bennett řekl, že plán dává Izraeli šanci zahrnout veškeré izraelské osady do svrchovaného izraelského státu. Podle něj by Izrael navíc měl území anektovat ještě před parlamentními volbami, které budou 2. března. Někdejší ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová, která kandiduje společně s Benettem, rovněž vyzvala k okamžité anexi židovských osad, zároveň se ale vymezila proti vytvoření palestinského státu. "Nebezpečnou částí plánu je vytvoření nebo uznání palestinského státu, to se nestane," uvedla na twitteru.

Izraelská opoziční strana Modrá a bílá Trumpův plán rovněž uvítala, zároveň ale uvedla, že by jej měl uplatnit její lídr Benny Ganc, který se v březnových volbách s Netanjahuem utká o premiérské křeslo.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák a Kuvajt přerušily letecké spojení s Íránem kvůli koronaviru

20.02.2020 21:41 Irák dnes přerušil lety do sousedního Íránu v rámci ochrany proti šíření nákazy novým typem…

Jeruzalém se změní. Postavíme 2200 nových bytů pro židovské osadníky,…

20.02.2020 16:57 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že ve východním Jeruzalémě bude postaveno více…

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama