Ničivá exploze v Bejrútu: Soudce obžaloval premiéra v demisi a tři exministry z nedbalosti

Libanonský prokurátor vyšetřující srpnovou ničivou explozi v přístavu v Bejrútu obžaloval předsedu vlády v demisi Hasana Dijába a tři bývalé ministry z nedbalosti. S odkazem na soudní zdroj to napsala agentura AFP. Dijábův úřad na to reagoval prohlášením, že si je premiér jistý, že nepochybil. Libanonská agentura NNA oznámila, že chce vyšetřovací soudce čtveřici vyslechnout příští týden.

Bývalý univerzitní profesor Dijáb rezignoval několik dní po výbuchu, který si 4. srpna vyžádal více než 200 obětí na životech, dosud však nebyla sestavena nová vláda. O sestavení nového kabinetu se teď pokouší někdejší premiér Saad Harírí. Výbuch zapříčinil požár v přístavním skladu, kde byly podle úřadů roky špatně uskladněny tuny dusičnanu amonného.

Kromě Dijába byli obžalováni také exministr financí Alí Hasan Chalíl a dva bývalí ministři veřejných prací a dopravy Ghází Zajtar a Júsuf Finjánús. Podle agentury AP jde o zatím nejvýše postavené činitelé, kteří byli v kauze obžalováni.

Zadrženo bylo kromě toho zatím zhruba 30 bezpečnostních představitelů a pracovníků přístavu a celní správy. Zajtar funkci ministra dopravy zastával od roku 2014, o dva roky později jej vystřídal Finjánús, který byl ministrem do začátku letošního roku. Chalíl byl ministrem financí v roce 2014 a 2016 až 2020.

Spojené státy uvalily v září na Chalíla a Finjánuse sankce za spolupráci s Hizballáhem.

Právníci nejsou jednotní v názoru na imunitu úřadujících a bývalých ministrů. Tamní tisk poukazuje na to, že od roku 2013, kdy byl dusičnan amonný v přístavu uskladněn, se v úřadu předsedy vlády vystřídali čtyři premiéři, avšak obviněn je jenom Dijáb. Tři minulí vypověděli, že o nebezpečné látce nevěděli. Dijáb při předchozím výslechu řekl, že dostal informaci o potenciálně výbušné látce několik dní před explozí a že se chystal přístav navštívit. Novinářům řekl, že návštěvu zrušil, když se dověděl, že se jedná o sklad zemědělských hnojiv.

Soudce Fádí Saván, který se chystá k výslechu, řekl, že se rozhodl na základě výpovědí, podle nichž obvinění dostali několik písemných upozornění a výzev, aby převoz hnojiv neodkládali.

Právní zástupce 1500 rodin, které výbuch zasáhl, řekl, že obvinění neznamená uznání viny a že o ní rozhodne pětičlenný panel soudců.

Dijábova kancelář v prohlášení uvedla, že obvinění se netýká jenom premiéra samotného, ale jde o útok na premiérský úřad, což předseda vlády nedopustí. Tiskové oddělení premiérova úřadu oznámilo, že Saván "porušuje ústavu a obchází parlament". Současného premiéra označil tiskový úřad za "muže, který respektuje zákon a podřizuje se ústavě". Premiér podle něj už soudci Savánovi informace předal při minulém výslechu. Podle tisku není jasné, zda premiér přistoupí na to být znovu vyslýchán. Saván oznámil, že příští týden Dijába a tři bývalé ministry vyslechne jako "obviněné".

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) libanon Hasan Dijáb (Libanon)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Benjamin Netanjahu

Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr

Americký prezident Donald Trump v Bílém domě přivítá izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Jejich setkání se uskuteční v době narůstajícího napětí na Blízkém východě a zintenzivňujících se jednání o omezení íránského programu jaderných zbraní. Pro Netanjahua jde již o šestou návštěvu Spojených států od Trumpova návratu do úřadu, což je více, než kolik jich absolvoval kterýkoli jiný světový lídr.

před 1 hodinou

Kyjev

Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení

Kristýna Garkavenko, devatenáctiletá dcera kněze z východoukrajinského Pokrovsku, dorazila 19. července 2024 krátce po poledni do otcova kostela. Ačkoliv byla věřící, jejím cílem tentokrát nebyla modlitba. Díky postavení svého otce budovu dobře znala, a tak bez problémů vystoupala do druhého patra. V jedné z místností pak u okna zakrytého žaluziemi tajně nainstalovala mobilní telefon.

před 2 hodinami

Lucie Charvátová

Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová

České biatlonistky ve středečním patnáctikilometrovém vytrvalostním závodě, který byl součástí pátého soutěžního dne zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo, napravili den staré vystoupení českých mužů v jejich vytrvalostním závodě, který se jim vůbec nepovedl. Mezi ženami se postarala o nejlepší český výsledek překvapivě olympijská debutantka Tereza Vinklárková, když skončila jedenáctá. Ve druhé desítce se navíc umístila i další česká reprezentantka Tereza Voborníková (15. místo). Po smíšené štafetě získala Francie další biatlonové zlaté olympijské medaile, jelikož s nejlepším časem do cíle dojela Julie Simonová. Stříbro brala její krajanka Lou Jeanmonnotová. Bronz pak nečekaně putuje do Bulharska zásluhou Lory Christovové. Smolařkou byla Němka Franziska Preussová, která si stupně vítězek odstřelila v poslední střelbě.

Aktualizováno před 2 hodinami

Kanadská policie

Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých

Tragická střelba se v úterý odehrála v malém městě Tumbler Ridge v kanadském státě Britská Kolumbie. Sedm lidí zemřelo v budově střední školy, další dva lidé přišli o život na jiném místě. Po smrti je i útočník. O události informovala americká stanice NBC News. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Martina Sáblíková

Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu

Až bude ve čtvrtek na programu v rámci Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d'Ampezzo pětikilometrový rychlobruslařský závod žen, čeští fanoušci v něm budou moct fandit loučící se legendě Martině Sáblíkové. Ta totiž dostala svolení od lékařů, že se může závodu zúčastnit poté, co nemohla kvůli nemoci závodit na tříkilometrové trati.

před 5 hodinami

Věda, ilustrační fotografie

Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu

Jedenáctý únorový den je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Osoby něžného pohlaví se v minulosti velmi obtížně prosazovaly na poli vědy. Musely se potýkat s předsudky či urážkami. A některé pro milovanou vědu dokonce obětovaly svůj život.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Oto Klempíř (ministr kultury)

Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku

Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se v úterý setkal se dvěma umělci, které po jejich účasti na nedávné demonstraci vyzval k jednání. Podle Aleše Cibulky a Michala Jagelky nepanovala shoda prakticky na ničem. Klempíř se v pondělí mohl zúčastnit veřejné debaty v jednom z pražských divadel, kam ale nepřišel. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa

V úterý již čtvrtým soutěžním dnem pokračovaly 25. hry zimní olympiády. Závodilo se například na svahu v Bormiu v týmové lyžařské kombinace kombinující sjezd a slalom. Zatímco v pondělí v tomto specifickém závodu závodili muži, nyní se ke slovu dostaly ženy. Česká republika měla ve startovním poli hned čtyři ve dvou dvojicích – první pár Martina Dubovská-Barbora Nováková skončil šestnáctý, druhý český pár Elisa Maria Negriová-Alena Labaštová dojel na osmnáctém místě. Závod před Němkami a Američankami vyhrály Rakušanky Ariane Rädlerová a Katharina Huberová. Tento závod byl sledován i proto, že se v něm po dvou letech představila i Slovenka Petra Vlhová. V jízdě v boulích se pak představil Čech Matyáš Kroupa, kterému se ale zatím z kvalifikace do finále postoupit nepodařilo.

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády

Umělci do poslední chvíle zvali ministra kultury Oto Klempíře (Motoristé) na pondělní veřejnou debatu v jednom z pražských divadel. Člen Babišovy vlády jim ale během dne vzkázal, že nedorazí. Dnes se však měl setkat se dvěma účastníky debaty. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy