Saúdská Arábie se otevírá turistům, láká na skalní město. O víza mohou žádat i Češi

Saúdská Arábie se otevírá zahraničním turistům a bude vydávat víza lidem ze 49 zemí. Občané čtyř států oblasti Perského zálivu k cestě do království víza nepotřebují. Mezi zeměmi, pro něž bude vízový systém otevřen, je na oficiální vládní stránce, která se týká programu vydávání víz, také Česká republika i Slovensko.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Mrakodrapy
doporučujeme

O novém vízovém režimu dnes informovala v Rijádu komise pro cestovní ruch. Saúdská Arábie dosud patřila k zemím pro turisty těžko dostupným. Království vydávalo víza pouze za účelem obchodních cest, muslimské pouti nebo návštěvě příbuzných.

Země se snaží zpestřit svou ekonomiku, která je závislá na příjmech z prodeje ropy. Otevření turistům by mohlo znamenat nové zdroje, podle odhadů by příjmy z cestovního ruchu mohly do roku 2030 tvořit desetinu hrubého domácího produktu.

Bezvízový styk má království pouze se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem, Kuvajtem a Ománem. Na seznamu zemí, jejichž občané budou moci požádat o vízum, je většina evropských států, USA, Austrálie, Japonsko, Jižní Korea nebo Jihoafrická republika. Ředitel komise pro cestovní ruch Ahmad Chatíb řekl v rozhovoru s agenturou Reuters, že přesný seznam států bude zveřejněn později.

Poplatek za vydání elektronického víza činí v přepočtu 1900 korun a nebude se požadovat, aby ženy cestovaly s mužským doprovodem.

Ultrakonzervativní království od návštěvníků nebude žádat dodržování nejpřísnějších zvyklostí - ženy nebudou nuceny zahalovat celé tělo do abájí, ale bude se očekávat střídmý oděv, a to i na plážích. V platnosti zůstane zákaz pití alkoholických nápojů a posvátná města Mekka a Medína nebudou pro turisty otevřená.

Podle Chatíba budou návštěvníci překvapeni nabídkou. "Království je domovem pěti míst ze seznamu kulturního dědictví UNESCO, nabízí pestrou místní kulturu a dech beroucí krásnou přírodu," řekl.

Předloni království zahájilo projekt, jehož součástí je budování letovisek na 50 ostrovech v Rudém moři. Rozvíjí se také zpřístupnění historických míst jako Madáin Sálih známé také jako Al-Hidžr. Jde o archeologické naleziště na severozápadě země, které patří k lokalitám na seznamu UNESCO. Město je vytesáno do skal v délce asi 15 kilometrů, podobně jako jordánská Petra.

zdroj: YouTube

Zahrnuje 138 hrobek s ozdobnými fasádami a také studně. Většina tamních nálezů je z období nabatejského království z počátku letopočtu. Hrobky v roce 1876 objevil Brit Charles Doughty a v té době ještě byly obývané. Jižně od této lokality se nachází hroby vytesané do hory z růžového kamene z období civilizace Maníjovců, která zde žila před Nabatejci.

Pro návštěvníky, kteří vyhledávají pláže a zábavu, bude přitažlivá rudomořská Džidda, která poskytuje také možnost potápění. Provincie Kasím v centru země zase nabízí festivaly, kulturní akce a přehlídku tradičních řemesel. Město Táif, které leží nedaleko Mekky a je označováno za letní metropoli země, je známé jako město růží. Panuje tam údajně zdraví prospěšné klima a line se jím z vůně růží ze sadů. Je vyhledávanou destinací turistů z jiných zemí Perského zálivu.

Rozlehlá Východní provincie je sice centrem ropné produkce Saúdské Arábie, ale nacházejí se zda také krásné pláže na březích Perského zálivu, množství zahrad a cesty vedoucí po útesech.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Průlom v syrské krizi? Erdogan, Putin, Merkelová, Macron budou jednat o…

22.02.2020 18:42 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že 5. března bude o situaci v severosyrské…

Volby v Íránu: Zatím vedou konzervativci, reformátoři příliš neuspěli

22.02.2020 16:02 Aktualizováno V pátečních parlamentních volbách v Íránu byli úspěšní kandidáti spojení s revolučními gardami. S…

Egyptský soud osvobodil syny exprezidenta Mubaraka, čelili závažnému…

22.02.2020 12:02 Soud v Káhiře dnes osvobodil dva syny bývalého prezidenta Husního Mubaraka, kteří čelili obvinění z…

Covid-19 se stále šíří. Zamořené je jihokorejské město Tego, oběti viru…

21.02.2020 13:56 V Íránu dnes zemřeli další dva lidé nakažení novým typem koronaviru, nákaza tam má dohromady již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama