Saúdskoarabský král Salmán se podrobil operaci, v nemocnici si ještě poleží

Saúdskoarabský král Salmán se podrobil úspěšné operaci, při níž mu lékaři odebrali žlučník. Podle dnešní zprávy saúdskoarabské agentury SPA zůstane čtyřiaosmdesátiletý monarcha několik dalších dní v nemocnici.

Hospitalizován byl před několika dny kvůli zánětu žlučníku. Podle SPA provedli specialisté z nemocnice Krále Fajsala zákrok laparoskopicky. Jde o méně rizikovou metodu, při níž stačí menší operační rána, což znamená kratší dobu pro zotavování.

The Royal Court: Custodian of the Two Holy Mosques Underwent a Successful Laparoscopic Surgery to Eradicate the Gallbladder.https://t.co/pHN6tQ0tOU #SPAGOV pic.twitter.com/Xm6aJXluPu

— SPAENG (@Spa_Eng) July 23, 2020

Královský palác ve zprávě o operaci uvedl, že král děkuje všem, kdo mu přáli dobré zdraví.

Saúdskou Arábii vede král Salmán od roku 2015 a, jak napsala agentura AP, je považován za posledního monarchu své generace. Po smrti zakladatele království krále Abdal Azíze v roce 1953 se na trůnu střídali jeho synové, z nichž mnozí už zemřeli a ti zbylí jsou ve vysokém věku.

Saúdská Arábie je absolutní monarchie, jeden z největších těžařů ropy a strážce nejvýznamnějších památek islámu. Panovníkovo zdraví je klíčový faktor udržení stability země.

Po Salmánovi by měl na trůn nastoupit poprvé příslušník nové generace, Salmánův syn a korunní princ Muhammad bin Salmán. Je mu 34 let a zemi by mohl vést desítky let, uvádí AP. Od svého jmenování následníkem trůnu provedl některé reformy - například umožnil ženám řídit automobily, odňal část pravomocí náboženské policii a uvolnil některé další konzervativní zvyklosti.

Má ale také mnoho kritiků, zejména za počínání království v Jemenu, zatýkání kritiků a především za okolnosti předloňské vraždy jednoho z nich, novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

AP připomíná, že Saúdská Arábie není jedinou zemí v oblasti Perského zálivu, jejíž panovník churaví. Dnes odcestoval do USA jednadevadesátiletý kuvajtský emír Sabah Ahmad Džábir Sabah, který byl operován v neděli. V jeho případě ale důvod zákroku není znám. V USA se má dále léčit.

Související

Donald Trump

Saúdskoarabský král hovořil s Trumpem o Palestině

Saúdskoarabský král Salmán při nedělním telefonátu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem uvedl, že Saúdská Arábie by velmi ráda viděla spravedlivé řešení palestinské otázky. Podle agentury Reuters to dnes oznámila saúdskoarabská státní zpravodajská agentura.

Více souvisejících

Salmán ibn Abdal Azíz Saúd (král) Saúdská Arábie operace

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

včera

včera

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko se pomstí za pomoc USA. Posílí útoky na Ukrajinu, tvrdí experti

Západní vojenští odborníci očekávají v následujících týdnech posílení ruských raketových a dronových útoků na Ukrajinu, než dorazí nová americká vojenská pomoc schválená Sněmovnou reprezentantů. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy